aplicare folie hidroizolare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adyadrian
    Incepator
    • 19.nov.2006
    • 3

    aplicare folie hidroizolare

    Am citit cu mare interes posturile referitoare la hidroizolare si nu am reusit sa-mi lamuresc problema...
    Cum si unde se aplica folia pentru hidroizolarea pardoselii.
    Doar pe zonele cu pietris sau continua si peste centurile din beton?
    Exista ceva "tips-uri" pentru buna executare a acestei operatii?

    Tot referitor la capilaritate, ma tot munceste un gind, stalpii parterului nu necesita si ei ceva pentru ruperea capilaritatii ca si la zidarie?

    Multumesc,
    Adi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Metodele de hidroizolare sunt specifice fiecarei constructii.

    Sup placile de beton se aseaza un strat de pietris pentru ruperea capilaritatii ceea ce va impiedica apa sa aiba un traseu ascensional catre pardoseala si sa nu existe umiditate permanenta in zona acesteia, fucntie de aceasta umiditate a solului alegandu-se o solutie de hidro-termoizolare sub placa (hidroizolatie care in anumite cazuri se poate continua pe zona verticala interioara a fundatiei).
    In cazul subsolurilor este obligatorie utilziarea unor materiale hidroizolatoare avand in vedere umiditatea solului si mai ales existenta unor ape subterane.

    In cazul stalpilor nu este necesara hidroizolarea.
    Hidroizolarea sub zidarie este importanta deoarece natura materialelor de zidarie este benefica ascensiunii umiditatii. De regula hidorizolatia sub zidarie trebuie sa fie in continuarea hidroizolatia fundatiei/elevatiei.

    Aveti o constructie in lucru sau doriti doar sa va informati?

    Comentariu

    • taz21
      Membru
      • 20.feb.2006
      • 297

      #3
      Re: aplicare folie hidroizolare

      Postat în original de adyadrian
      Doar pe zonele cu pietris si nupeste centurile din beton!
      stalpii parterului nu necesita si ei ceva pentru ruperea capilaritatii ca si la zidarie!

      Multumesc,
      Adi
      Altfel nu mai face priza betonul pe centuri.
      Parerea mea.

      Comentariu

      Procesare...