Referitor la iluminatul in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • covaciu ioan
    Incepator
    • 20.iun.2007
    • 42

    Referitor la iluminatul in baie

    Am o intrebare:
    Se poate pune intr-o baie iluminat cu spoturi la tensiune de 220v?
    daca da, se gasesc spoturi care sa pota functiona in conditii de umiditate si sa sa nu prezinte risc de electrocutare?
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    exista asa ceva si sunt dotate cu circuit de impamantare!tocmai pentru a impiedica electrocutarea!pentru a fi si mai sigur va sfatuiesc sa legati circuitul de lumina al baii pe o siguranta diferentiala de 10A/cu diferential 30ma sau 10ma!(mai ales daca aveti umiditate mare!)va salut si spor la treaba!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Cum doriti sa montati spoturile ingropat sau intr-o lampa? Nu vor fi probleme atata timp cat umiditatea este in limite normale pt o baie. Ce fel de aerisire aveti si cam care sunt dimensiunile incaperii?
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        Se poate instala iluminat in baie la tensiunea de 220V tinand cont de zonarea baii pentru gradul de protectie impus.
        Pentru circuit de priza in baie se foloseste priza autotransformator scazator de tensiune.

        Cu respect
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          Postat în original de Codex
          Se poate instala iluminat in baie la tensiunea de 220V tinand cont de zonarea baii pentru gradul de protectie impus.
          Pentru circuit de priza in baie se foloseste priza autotransformator scazator de tensiune.
          nu vreau sa te supar Codex dar(DIN CATE STIU EU)la prize,in baie,se foloseste un transformator 220/220(raport 1/1)pentru a separa circuitul respectiv de retea!(prizele vor fi aplicate cu capac de .exemplu PT44 ) poate te-ai referit la circuitul de lumina unde se poate folosi atat un transformator cat si un autotransformator(cu borna comuna legata la nul)de 12 sau 24 Vpentru respectivele spoturi care vor fi bineinteles de 12 sau 24!te salut!

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Chiar ma intrebam ce sa faci cu 12 sau 24 V la priza in baie! Asta ar insemna sa avem consumatori care sa stie acest nivel de tensiune si nu prea vad asa multi pe piata.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              Postat în original de viorel.stanculescu
              Chiar ma intrebam ce sa faci cu 12 sau 24 V la priza in baie! Asta ar insemna sa avem consumatori care sa stie acest nivel de tensiune si nu prea vad asa multi pe piata.
              eu nu i-am recomandat dar daca dl.Covaciu Ioan alege asa ceva eu i-am explicat cam cum sta treaba!bine ca ar mai fi de spus la o putere de ce depaseste 100w conductorul sa fie de 2,5!si altele ....dar pentru o baie normala recomand spoturi ale carui rama sau soclu sa posede circuit de impamantare si de preferat circuitul respectiv sa fie pe o sig.diferentiala!momentan cam atat am de spus!va salut!

              Comentariu

              • DanielF_67
                Membru marcant
                • 22.mar.2007
                • 336

                #8
                referitor la iluminatul in baie

                Transformator de separatie Codex[nu scazator] e suficient un difeferential de 10 A cu0,03mA pentru spoturi si chiar priza cu toate ca dl Covaciu nu a intrebat de priza.Alex ..I.P44[GRADUL DE PROTECTIE]nu P.T44 priza poate e p.t

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  da acum am realizat gresala pe care am facut-o si imi cer scuze!

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    E bine sa ai si o protectie diferentiala si o impamantare dar in general daca instalatia este executata corect si daca nu pui mana uda pe intreruptoare sau nu te apuci sa faci interventii asupra instalatiei cand esti ud pe maini si instalatia este sub tensiune nu trebuie sa existe probleme.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      intradevar,aveti dreptate dl. Consultant dar nu se stie niciodata!!!!mai bine iei toate masurile de protectie pt.tine cat si restul familiei(in limita bugetului pe care til permiti!)cu respect,va salut!

                      Comentariu

                      • Moldovan Vasile Dan
                        Membru Marcant
                        • 15.nov.2006
                        • 420

                        #12
                        la aceata ora imi permit sa va critic = l-ati zapacit pe "om"
                        de ce nu-i spuneti inaltimea maxima la care la o lampa nu mai trebuie pamantare?( ?????? 2.30 m?????)
                        nu toti stiu "electrica" iar dvs va invartiti in jurul "cozii"

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #13
                          IMPAMANTAREA E OBLIGATORIE INTR-O BAIE UNDE SUNT CONDITII DE UMIDITATE MARE!mai bine sa fi sigur decat.................... ars!!!!!!!!!! va salut
                          !

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            hai sa va spun o intamplare:am fost solicitat de cinva sa schimb o aplica de la baie care era pozitionata deasupra oglinzii!motivul:daca faceai dus sau baie condensul de abur care se depunea pe perete in derptul oglinzii(unde pana la urma se transforma in picaturi de apa)impiedica atingerea oglinzii cat si a suportului de sustinere a periutelor de dinti,a sapunasului,etc.)de ce???pentru ca aplica respectiva nu avea circuit de impamantare,iar cand atingeai obiectele enumerate mai sus(dupa un dus fierbinte)curenta intr-o veselie!am schimbat aplica respectiva cu una cu circuit de impamantare si nu au mai fost probleme!baia avea ventilator care isi facea treaba totusi(mai ales daca o folosea mai multe persoane la intervale scurte de timp)condensul de abur era suficient sa transporte cativa electroni (mai ametiti) la oglinda si alte "ustensile"!!!!deci nu trebuie sa atingi neaaparat aplica sau dispozitivul de iluminat in baie sa te curentezi!mai bine iti iei toate masurile de protectie(in limita bugetului)pentru ca nu isi permit toti o sig diferentiala ,dar cativa metri de conductor verde-galben.......hai 50 mii lei vechi(un pachet de tigari)..... decat costurile pentru o inmormantare.........(milioane bune)Doamne Fereste......pai nu am dreptate!(eu am auzit si astfel de intamplari nefericite ......spuneti voi acum.......!va salut!

                            Comentariu

                            • DanielF_67
                              Membru marcant
                              • 22.mar.2007
                              • 336

                              #15
                              referitor la iluminatul in baie

                              Da Alex ai dreptate.,dar are dreptate si dl MOLDOVAN ca se sperie omul si nu mai pune spoturi in baie.

                              Comentariu

                              Procesare...