Apa in pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ionica Alba
    Incepator
    • 02.iul.2007
    • 1

    Apa in pereti

    De ieri incepand, am observat pe pereti niste pete de apa.
    In prima instanta au fost doar in baie si am avut impresia ca s-au uscat, insa azi dimineata au aparut si in bucatarie (baia cu bucataria au perete comun).
    M-am dus la vecinul de la 5 (eu stau la 4) si mi-a spus ca la el nu e ud nici sus nici jos.
    La noi nu mai exista teava de apa calda pt. ca toti au centrala.
    Ce ar putea fi, mai ales pt. ca nu curge in permanenta.
    V-as fi indatorat daca m-ati lumina, pt. ca anul trecut am renovat apartamentul si am bagat bani grei in el. Platesc rate de-mi sar ochii.
    Va multumesc.
    ionica
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Pentru ca nu ati dat suficiente detalii, va pot spune ca daca apare cu intermitenta inseamna ca e de la o scurgere Wc sau chiuveta- cada de baie. Deobicei la Wc se sparge burduful din cauciuc care face legatura dintre teava de aductiune a apei din bazin spre scaunul WC (popular i se spune para). Megeti la vecin si zicetii sa traga apa la Wc, se va observa cum tasneste apa din garnitura, mai pot fi si alte cauze cum ar fi sifon spart in zona superioara si atunci curge numai cand se ajunge la nivelul respectiv sau o teava de scurgere sparta la partea superioara si curge numai cand se umple etc.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15133

      #3
      In zona respectiva este o ghena de instalatii?

      Verificati cu atentie prezenta apei de conductele din interiorul acesteia, daca nu sunt scurgeri de la vecinul de deasupra este posibil sa fie vreo defectiune la imbinarile conductei de scurgere. Acest lucru face ca numai atunci cand se foloseste un obiect sanitar din spatiile respective apa sa patrunda prin reo fisira sau o imbinare dezlipita si sa ajunga la dvs.

      Comentariu

      Procesare...