solutie in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cioko80
    Membru
    • 05.iun.2006
    • 233

    solutie in baie

    Cum pot sa hidroizolez pardoseala de la o baie?
    Casa este noua si am 2 bai la etaj ce solutie sa adopt ca sa nu se infiltreze apa la parter?
    Baile sung mai rebe turnata sapa.
    Va multumesc.
    Nu ce e scump e si bun!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Detaliati stadiul in care se afla pardoselile in acest moment si care este finisajul dorit.

    In principiu,pentu placari ceramice este suficienta o hidroizolare in strat subtire sub placarea ceramica.
    Altfel, daca nu exista sapa turnata se poate face o hidroizolare utilizand un material bituminos.

    Comentariu

    • ciprian0815
      Membru
      • 11.feb.2007
      • 122

      #3
      Cu o membrana cu crampoane de de hidroizolat fundatii ,este din plastic ,are cuie speciale pt. imbinarii,eu am turnat sapa peste ea,va urma gresie,am pus deja scurgerile prin ea.

      Comentariu

      • aZu
        Membru Marcant
        • 22.mar.2006
        • 528

        #4
        Cipriane lasa-ne!
        Constructiile sunt o stiinta destul de exacta.
        Tu nu-ti dai seama ca e posibil s-o ia si altii de buna , asa-zisa ta solutie?
        Ar fi bine sa citesti macar prospectele materialelor de constructii pe care le folosesti.

        Comentariu

        • ciprian0815
          Membru
          • 11.feb.2007
          • 122

          #5
          Oi fi eu inginer chimist in betoane si cimenturi si nu constructor ,dar am un pic de experienta in constructii si cred ca desi am facut o improvizatie fiind stresat de timp si meserias si fiind casa parintilor ,in ora care am avut-o la dispozitie am facut maximul posibil,daca nu turnau meseriasii sapa direct pe scinduri.Cred cu tarie ca va rezista suficient ca sa fiu satisfacut de solutia mea pe care recunosc ca am citit-o tot pe forum cred mai demult.
          Nu e obligatoriu ca sa se ia lumea dupa mine ,dar solutia e ieftina si rapida ,de eficienta timpul vorbeste.

          Comentariu

          • aZu
            Membru Marcant
            • 22.mar.2006
            • 528

            #6
            hmm, timpul vorbeste.

            In cite straturi a fost pusa acea membrana?

            Comentariu

            • cioko80
              Membru
              • 05.iun.2006
              • 233

              #7
              inca nu este turnata sapa.
              Nu ce e scump e si bun!

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de ciprian0815
                [...] eu am turnat sapa peste ea, va urma gresie, am pus deja scurgerile prin ea.
                Cum ati etansat trecerile scurgerilor prin membrana?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Daca este nevoie de o sapa de egalizare de circa 4-5cm atunci aplicati carton bituminos sau membrana bituminoasa pe placa, turnati sapa iar inaintea placarii cu ceramica faceti o izolatie cu Ceresit CL 50/51, care va proteja si sapa.

                  Solutiile de compromis, gen membrana cu crampoane pot sa reziste o anume perioada insa nu va poate garanta nimeni o comportare extraordinara, in timp. Locul acestor membrane este spatiul in care protejeaza hidroizolatiile exterioare la fundatii, asigura drenajul acestora si nu vad nici un avantaj pentru largirea ariei de aplicare si in alte zone ale locuintei.

                  Comentariu

                  • cioko80
                    Membru
                    • 05.iun.2006
                    • 233

                    #10
                    merci
                    Nu ce e scump e si bun!

                    Comentariu

                    • aZu
                      Membru Marcant
                      • 22.mar.2006
                      • 528

                      #11
                      Ca sa incheiem apocaliptic acest topic, eu sunt dispus sa ofer un premiu de o mie de USD si un exemplar din revista "Architectural Roofing & Waterproofing" -USA, daca se poate realiza o hidroizolare" tip cuva" din membrana cu crampoane ( indiferent de marca - producator) . Castigatorul trebuie sa retina in acea cuva 100 litri de apa timp de 10 minute.

                      Eventual se vor avea in vedere si strapungeri pt diverse conducte.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Postat în original de aZu
                        Ca sa incheiem apocaliptic acest topic, eu sunt dispus sa ofer un premiu de o mie de USD si un exemplar din revista "Architectural Roofing & Waterproofing" -USA, daca se poate realiza o hidroizolare" tip cuva" din membrana cu crampoane ( indiferent de marca - producator) . Castigatorul trebuie sa retina in acea cuva 100 litri de apa timp de 10 minute.

                        Eventual se vor avea in vedere si strapungeri pt diverse conducte.
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • ciprian0815
                          Membru
                          • 11.feb.2007
                          • 122

                          #13
                          Daca o faceam eu cu mina mea si nu mesterul hidroizolatia cred ca luam 1000 de dolari ,dar la imbinarea cu tevile de scurgere a cam trecut repede de ele.Oricum daca e o baie mica si incape pe latime sau lungime ca sa nu faci imbinari cred ar iesi pariul.Insa la imbinari trebuie facute cu cap si rabdare,ai mei nu aveau grija asta ,aveau om platit cu ziua ,deci viteza si atit,deci nu pot garanta pe ideea mea si executioa altuia neplatit de mine personal.

                          Comentariu

                          • aZu
                            Membru Marcant
                            • 22.mar.2006
                            • 528

                            #14
                            Totusi, ce se intimpla cu vechiul si bunul curs de invelitori si hidroizolatii ? Nu mai e bun?
                            De ce trebuie sa facem rabat de la ceea ce am invatat la scoala ?
                            De prospectele producatorilor sau manualele de proiectare, nici nu mai amintesc !

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Postat în original de aZu
                              Ca sa incheiem apocaliptic acest topic, eu sunt dispus sa ofer un premiu de o mie de USD si un exemplar din revista "Architectural Roofing & Waterproofing" -USA, daca se poate realiza o hidroizolare" tip cuva" din membrana cu crampoane ( indiferent de marca - producator) . Castigatorul trebuie sa retina in acea cuva 100 litri de apa timp de 10 minute.

                              Eventual se vor avea in vedere si strapungeri pt diverse conducte.
                              Hmm... suna tentant.
                              Se poate realiza o hidroizolatie tip cuva din membrana cu crampoane inclusiv daca doriti si treceri de conducte prin peretii cuvei.
                              Tin pariul pe bani , de revista nu am nevoie .
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...