De ce zboara acoperisurile?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • aZu
    Membru Marcant
    • 22.mar.2006
    • 524

    De ce zboara acoperisurile?

    La fiecare furtuna mai puternica , zboara acoperisurile blocurilor prin cartiere.

    Care ar fi cauzele? Ce parere aveti?
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    Din cauza ca nu sunt ancorate de marginile blocului!
    La mine in cartier am urmarit modul de prindere a acoperisurilor de blocuri si singurul acoperis care nu era ancorat, a zburat vara trecuta in urma unei furtuni. Ancorarea se poate face perimetral cu platbanda - cel mai bine - sau cu fier beton trecut prin gauri.
    Cred ca mai am poze cu acoperisul daramat, daca intereseaza pe cineva, le pot atasa.

    Comentariu

    • Serban Valentin
      Membru Marcant
      • 12.nov.2006
      • 383

      #3
      Va rog atasati-le . Locuiesc la et.4/4 , si am un acoperis executat , care este ancorat in multe locuri care a rezistat pina acum ( ESTE DIN 2004 ) . Ma intereseaza . De obicei "zboara " acoperisurile care sunt singulare , executate doar partial ,si nu in totalitate pe toata terasa .

      Comentariu

      • aZu
        Membru Marcant
        • 22.mar.2006
        • 524

        #4
        Yes!
        Asta seara dadu la stiri ca au mai zburatara inca 3 buc in minunata urbe Tg. Jiu !

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2397

          #5
          OK, le-am gasit.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2397

            #6
            Si ultima poza gasita.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • LucianDr.
              Living Legend
              • 06.feb.2006
              • 1142

              #7
              Scuzama Traiane la Craiova se fac acoperisurile blocurilor cu tabla? La mine in zona cu tigla ceramica si inca nu am auzit de caderea unui acoperis.
              I'm working for a better live!

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2397

                #8
                Lucian, nu este o regula. Proprietarii decid singuri ce varianta aleg. In dreapta blocului cu pricina, este un altul care are acoperis de tigla. Din pacate nu este prins in imagine.
                In zona au fost doua acoperisuri doborate de vant. Din pacate ambele au fost construite fara acte si proiect. La unul din ele am avut ocazia sa asist la etapele de lucru, deoarece era un bloc lipit de blocul in care locuiam, iar pe atunci stateam la ultimul etaj si imi era teama ca imi vor afecta izolatia. Atunci am constatat ca acoperisul nu avea nicio prindere perimetrala cu blocul, era ca un coif asezat pe terasa.

                Comentariu

                • ALISA
                  Incepator
                  • 10.iul.2007
                  • 61

                  #9
                  Proiectantul decide ce fel de acoperis se va face:tigla metalica sau ceramica.Acoperisurile care zboara nu sunt bine fixate.Atata tot.Se face economie de holtsuruburi,se face economie de material (adica se alege ceva mai slab decat ceea ce este prevazut ), si se face economie de accesorii.Care au un rol f important.Nu numai decorativ.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6453

                    #10
                    Postat în original de Traian Dajma
                    Din pacate ambele au fost construite fara acte si proiect.
                    Are dreptate Dl. Traian Dajma. Acesta este adevaratul motiv pentru care zboara acoperisurile. Nu pentru ca n-au acte, ci pentru ca la obtinerea actelor (avizului de constructie) este necesar un proiect. Cind proiectul (daca se poate numi proiect in acest caz) este facut si realizat de unul sau mai multi "mesteri", se vad rezultatele in pozele de mai sus.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Dumitru popa
                      Membru marcant
                      • 28.aug.2006
                      • 407

                      #11
                      Pe langa lipsa prinderii acoperisurile mai "zboara " si din cauza ca vantul reuseste sa intre in interior pe undeva si atunci le zmulge macar partial daca nu le poate desprinde, prin crearea unei forte foarte marii care este direct proportionala cu viteza vantului. Daca vantul reuseste sa zmulga tabla pe o mica portiune acoperisul are sanse mari sa fie distrus cu toate ca este prins, el se va rupe pe langa prindere sau se va desface in bucati.
                      Referitor la acoperisurile din tigla,
                      Problema este ca tiglele au o nervura si fiecare poate fi legata de lemnul pe care este asezata si nu poate fi scoasa din ansambu. In cazul in care totusi un acoperis din tigla este distrus de vant, datorita greutatii,tigla cade in interior nemaifacand si alte pagube.

                      Comentariu

                      • kingBuli
                        Membru
                        • 06.iun.2006
                        • 142

                        #12
                        cate acoperisuri facute dupa modelele de mai sus au proiect??? si cati din cei care au facut proiectele respective sunt proiectanti cu adevarat?...

                        Comentariu

                        • ALISA
                          Incepator
                          • 10.iul.2007
                          • 61

                          #13
                          Au toate proiect.Doar ca nu corespunde nimic cu ce e in proiect.Proiectul e copiat de undeva Se acopera cu ce e mai ieftin.Si anume tabla cutata zincata care e cea mai ieftina.Desi fimele care comercializeaza aceste produse spun ca nu se preteaza la acoperisuri

                          Comentariu

                          • kingBuli
                            Membru
                            • 06.iun.2006
                            • 142

                            #14
                            ia priviti aici...cu proiect cu tot...casele din Noul Rast...tabla tip tigla
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13008

                              #15
                              Pai da, ca una e in proiect si una pun in practica executantii!
                              Cate din materiale au fost decontate si pe teren nu se gasesc numai unii stiu .

                              Casele facute in viteza politica sunt din start un esec total.
                              Pacat de oamenii aia care au sperat ca ajutorul de la stat e o minune .
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...