Intrerupatoare si prize la apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catalin_halmagean
    Incepator
    • 02.feb.2007
    • 78

    Intrerupatoare si prize la apartament

    am renovat un ap de bloc si acuma doresc sa inlocuiesc toate intrerupatoarele si prizele si sunt intr-o dilema.
    pe piata am gasit multe modele frumoase dar nu stiu daca se potrivesc in dozele care sunt in ap.
    modelul de doze este cel rotund (acuma imi pare rau ca nu am schimbat si dozele dar e tarziu).
    as dori sa stiu ce tipuri de prize si intrerupatoare pot folosii in acest model de doze?eventual un link unde sa vad modele?
    mentionez ca nu doresc sa pun modele cele albe clasice simple care se gasesc peste tot.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Ar trebui sa se potriveasca. Masurati diametrul dozei de aparat sau faceti din hartie un sul care sa intre in doza de aparat si vedeti daca prizele si intrerupatoarele sunt compatibile.

    Comentariu

    • catalin_halmagean
      Incepator
      • 02.feb.2007
      • 78

      #3
      Postat în original de Traian Dajma
      Ar trebui sa se potriveasca. Masurati diametrul dozei de aparat sau faceti din hartie un sul care sa intre in doza de aparat si vedeti daca prizele si intrerupatoarele sunt compatibile.

      un link cu modele de intrerupatoare si prize care se potrivesc in dozele de care va spun nu aveti cumva?

      va multumesc ptr raspuns.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2398

        #4
        Personal sunt adeptul gamei Inteea.
        casa.schneider-electric.ro/inteea.html

        Comentariu

        • catalin_halmagean
          Incepator
          • 02.feb.2007
          • 78

          #5
          Postat în original de Traian Dajma
          Personal sunt adeptul gamei Inteea.
          http://casa.schneider-electric.ro/inteea.html
          multumesc mult ptr ajutor.

          Comentariu

          • dmugurel
            Membru marcant
            • 14.feb.2006
            • 306

            #6
            Mai poti vedea si produsele legrand:
            legrand.ro/en/scripts/en/publigen/content/templates/previewInfo.asp?P=372&L=EN&SYNC=YES#top

            Firma Vimar are aparataj modular care se pot monta in dozele rotunde, module reduse (gama ideea modul redus) se gasesc si in Ro dar nu au site in limba romana. Gasesti pliante de prezentre doar in magazine. Am montat asa ceva, sunt deosebite si au o gama variata de rame, de la metal pana la lemn (merita sa le vezi). Pentru distributiori in Ro vezi la importator:
            vimar.it/it/vww/estero.php?ida=4&ids=28
            Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Produsele recomandate pana acum sunt mai scumpe dar sunt deosebite din mai multe puncte de vedere, atat din punct de vedere tehnic cat si din punct de vedere estetic. Cel mai sigur mod de a nu da gres la achizitionare este sa-ti faci un sablon asa cum a recomandat si Traian.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1682

                #8
                Daca avetzi doze METALICE in perete, in acestea vor intra mai greu prizele duble cu corp de portzelan; diagonala dreptunghiului corpului de portzelan e mai mare cu aproximativ 2mm. TOTUSHI se pot monta si acestea deformind doza in locul unde apare muchia dreptunghiului de portzelan al prizei. Eu am montat, mai greu dar am montat!
                La fel se poate intimpla si cu unele doze de plastic mai vechi. Se poate rezolva la fel ca mai sus in dreptul muchiilor!

                Sal'tare!
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1682

                  #9
                  Am uitat sa precizez ca o doza are 60mm diametru la interior iar diagonala prizei de portzelan are 62mm.

                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • catalin_halmagean
                    Incepator
                    • 02.feb.2007
                    • 78

                    #10
                    Postat în original de Baboo
                    Am uitat sa precizez ca o doza are 60mm diametru la interior iar diagonala prizei de portzelan are 62mm.

                    Sal'tare!
                    va multumesc mult ptr informatii.

                    astept daca mai aveti si alte linkuri cu modele de prize si intrerupatoare

                    Comentariu

                    • corsalex
                      Membru
                      • 14.iul.2011
                      • 117

                      #11
                      Răspuns la: Intrerupatoare si prize la ap de bloc!

                      va salut. vin si eu cu o problema la care nu gasesc raspunsul pe nicaieri. am vazut la un prieten niste intrerupatoare si prize gri-sobolan foarte moderne si frumoase, cu iluminare albastra pe margine. Pe rama, in partea dreapta jos, scrie "Thea". Am dat cautare pe google si nu gasesc nimic si nici la magazinele din Ploiesti nu am gasit pe nicaieri, iar cand intreb de aceasta marca, toata lumea ridica din umeri. Aveti idee unde as putea gasi aceste intrerupatoare? Sau daca "Thea" ar fi vreun model, iar marca lor sa fie alta...

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1228

                        #12
                        Răspuns la: Intrerupatoare si prize la ap de bloc!

                        vezi daca-i asta

                        Fișiere Atașate
                        Ultima editare de da_n; 18.aug.2012, 03:07.

                        Comentariu

                        • corsalex
                          Membru
                          • 14.iul.2011
                          • 117

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Intrerupatoare si prize la ap de bloc!

                          da, ca astea sunt, s-ar putea sa fie exact astea(din cate vad in poza); cu toate ca vad ca sunt viko. multumesc mult!!!! ai idee unde gasesc sa cumpar? macar acum stiu sa caut viko.
                          cum ti-ai dat seama? cum ai cautat? sau "thea" si-a schimbat numele in "viko"?

                          LE: acum am intrat pe site-ul international la viko si am gasit acolo "Thea". Mai ramane sa gasesc un magazin in romania. oricum iti multumesc mult pentru informatie.
                          Ultima editare de corsalex; 18.aug.2012, 22:56.

                          Comentariu

                          • da_n
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 10.mai.2009
                            • 1228

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Intrerupatoare si prize la ap de bloc!

                            Postat în original de corsalex
                            ai idee unde gasesc sa cumpar? macar acum stiu sa caut viko.
                            cum ti-ai dat seama? cum ai cautat? sau "thea" si-a schimbat numele in "viko"?
                            nu, cu datele de la tine, google a facut restul, viko este marca si thea modelul, deci este viko thea
                            succes

                            Comentariu

                            • whiteandproud
                              Incepator
                              • 27.ian.2013
                              • 41

                              #15
                              Răspuns la: Intrerupatoare si prize la apartament

                              @corsalex Ai gasit de unde sa cumperi acele intrerupatore ?

                              Comentariu

                              Procesare...