probleme cu o terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • blackbear
    Incepator
    • 01.iul.2007
    • 6

    probleme cu o terasa

    Buna ziua. Am o terasa de 5m pe 5m hidroizolata cu carton asfaltat si smoala. Constructia este veche de vreo 70 de ani si,pur si simplu, m-am saturat de asemenea gen de hidroizolatie.De aceea m-am gandit sa schimb sistemul si as avea ajutor de la d-stra cu orice sugestie. Intentionez sa dau jos cartonul pana la placa de beton si sa polizez bine cu flexul sa nu mai ramana nici urma de smoala. Dupa care ma gandesc sa torn o sapa de beton, sa hidroizolez cu Ceresit CR 65 si sa pun gresie de exterior ca vara sa pot sa stau la plaja . Si acum urmeaza intrebarile :

    1. e cazul sa armez sapa de beton?
    2. din ce sa o prepar? din ciment si nisip sau ciment si balastru (nisip si pietris) ?
    3. inainte de a turna sapa e cazul sa ciuntesc placa de beton, ca sa adere mai bine ?
    4. daca se poate, cam ce reteta ar fi indicata pentru sapa?
    5. fiind o terasa deschisa, ma gandesc ca ar trebui sa-i dau panta. ce grosime minima ar trebui sa aiba in partea cea mai joasa si ce grosime in partea cea mai inalta, fiindca terasa este un patrat de 5m pe 5m ( ma gandesc sa-i dau o singura panta) ?

    Va multumesc mult pentru orice sfat pe care mi-l veti da.
    i
  • aZu
    Membru Marcant
    • 22.mar.2006
    • 528

    #2
    Stimate domn,
    Placarea cu gresie nu poate fi hidroizolatoare.
    Va inteleg dezamagirea, la noi in tara , slaba calitate a teraselor hidroizolate se datoreste necunoasterii pe deplin a tehnologiilor de executie. Nu au fost bine cunoscute nici procedura de lucru cu bitum cald si carton ( tesatura) bitumata, nu se cunoaste prea bine nici termosudarea cu flacara a membranelor bituminoase.

    Mai aveti la dispozitie alte tipuri de tehnologii mai tolerante la greselile de executie , cum ar fi:
    - hidroizolare cu membrana lichida ISOMAT Isoflex sau Sika SIKALASTIC. Aceste produse se pot aplica si in regim de do-it-yourself, trebuiind sa respectati exact instructiunile de aplicare furnizate de producator
    - Hidroizolare cu membrane EPDM, de exemplu Firestone
    - Hidroizolare cu membrane biotuminoase autoadezive, de ex: ADESSO Membrana aceasta este relativ simplu de aplicat, si este deosebit de rezistenta .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Hidroizolarea utilizind carton si smoala este putin depasita la aceasta ora.

      Terasa in cauza va fi una circulabila? Exista o incapere locuibila (incalzita) sub aceasta terasa?

      Va intreb aceste lucruri pentru ca se poate avea in vedere si o temoizolare a terasei daca este necesar.
      Ati mentionat ca doriti sa aplicati elemente ceramice fapt ce ma duce cu gandul ca aceasta terasa este circulabila iar in acest caz utilizarea materialelor clasice de hidroizolatie, fara a le proteja poate duce la degradarea acestora.

      Cu siguranta o hidroizolare cu membrane bituminoase, aplicate corect are o viata destul de mare, cel putin 10 ani - insa in conditiile in care aceasta zona este necirculabila.

      Comentariu

      • blackbear
        Incepator
        • 01.iul.2007
        • 6

        #4
        eu ma gandeam la ceresit cr65 pentru ca este folosit la hidroizolarea piscinelor. in fine, ieri am intrebat pe cineva si nu mi-a recomandat placarea cu gresie pentru ca gresia aceea de exterior nu rezista iarna la inghet si crapa, oricata panta i-as da. De aceea, incep sa ma gandesc, totusi, si la membranenel bituminoase. poate, peste cativa ani, o sa reusesc sa o transform in mansarda. Desigur ca va fi o terasa pe care sa pot sta din cand in cand seara, pe racoare insa nu stiu daca asta ar putea insemna ca va fi circulabila. De izolat nu ma gandesc sa o izolez,inca. cineva mi-a facut o oferta, spunandu-mi ca cel mai indicat ar fi sa curete straturile anterioare, sa dea cu amorsa( mi-a spus ca cel mai bun este hydrostop), sa aplice cartonul dupa care sa vina cu un arzator alimentat de la o butelie sa incalzeasca membrana, intre membrane turnand smoala. Din pacate, si pretul este pe masura. Ce parere aveti de ce mi s-a propus? In ziua de azi, meseriasii se nasc pe banda rulanta: toti se lauda ce mult si bine si meserias au muncit ei in Italia,Anglia... Mi-e frica ca o sa dau o gramada de bani si la prima ploaie o sa fluier a paguba. Poate ar fi mai bine daca as incerca eu: daca tot o sa iasa o treaba proasta, macar sa nu regret banii de manopera. . Ce parere aveti?

        Comentariu

        • aZu
          Membru Marcant
          • 22.mar.2006
          • 528

          #5
          Impermeabilizarea cu bitum cald se mai foloseste inca si azi pe scara larga, in mod special in USA, tara unde s-au perfectionat si dezvoltat acoperisurile tip terasa. Evident, nu se mai foloseste carton asfaltat, in USA este interzis la terase.
          In Europa, dupa cate stiu eu se mai foloseste in UK.

          Nu inteleg de ce se considera depasita aceasta metoda la noi in Romania, se pare ca a fost abandonata complet.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            O terasa acoperita cu materiale bituminoase nu este CIRCULABILA si acest lucru deoarece se pote deteriora destul de usor hidroizolatia la contactul cu diverse obiecte.

            Gresia de exterior aplicata cu adeziv specific nu se deteriooreaza atat de usor pe cat spuneti, crapaturile, sparturile apar in cazul folosirii unor materiale inadecvate.

            Daca doriti o terasa circulabila este necesara aplicarea unor straturi suplimentare pe terasa hidroizolata.

            Comentariu

            • aZu
              Membru Marcant
              • 22.mar.2006
              • 528

              #7
              Postat în original de blackbear
              sa aplice cartonul dupa care sa vina cu un arzator alimentat de la o butelie sa incalzeasca membrana, intre membrane turnand smoala. . Ce parere aveti?
              Ha ha ha ! Ce aberatie! e buna de notat si dat la gazeta de perete la rubrica " ASA NU ! "

              Am mai auzit tehnici de instalare tip : " Punem membrana pe pozitie, ungem stratul suport cu motorina si apoi o aprindem! Ei, in timp ce motorina arde intindem si membrana ca sa o aplicam cu flacara , n-asa? " hehe

              Cartonul asfaltat nu are ce cauta in structurile impermeabilizante compuse din membrane obisnuite ( plastomerice - APP ). Sunt incompatibile!
              Pana si amorsajul trebuie sa fie compatibil, citomul din bitum obisnuit nu este compatibil.

              Comentariu

              • aZu
                Membru Marcant
                • 22.mar.2006
                • 528

                #8
                Maestre Gemini, nu duceti lumea in eroare!
                Orice terasa hidroizolata cu materiale bituminoase poate fi facuta circulabila!
                Pui un strat de pietris margaritar spalat si dale deasupra si e circulabila. Sau tragi o sapa flotanta asezata pe geotextil si folie de pvc, lasi si rosturi de dilatatie si o plachezi cu gresie si iar devine traficabila.
                Conditiile minime ar fi ca sa reziste termoizolatia la compresiune si ca gurile de scurgere sa fie adecvate pt terasele circulabile.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Postat în original de aZu
                  Maestre Gemini, nu duceti lumea in eroare!
                  Orice terasa hidroizolata cu materiale bituminoase poate fi facuta circulabila! ...........................
                  Cred ca nu am zis altceva decat ca este necesara "aplicarea unor straturi suplimentare".

                  Comentariu

                  Procesare...