Solutie Hidroizolare pardoseala parter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • christon
    Membru
    • 18.iun.2007
    • 191

    Solutie Hidroizolare pardoseala parter

    Buna ziua, as dori o solutie de hidroizolare a unei pardoseli la parterul casei. Mentionez ca exista un demisol sub jumatate din casa, iar in rest e umplutura de pamant.
    Deocamdata este turnata doar o placa, si acum urmeaza sa fac o hidroizolare, termoizolare si apoi turnat sapa si montat parchet, respectiv gresie in baie si bucatarie.
  • christon
    Membru
    • 18.iun.2007
    • 191

    #2
    Chiar nimeni nu-mi poate da o solutie???
    Eu ma gandeam la Solutia de bitum la rece de la Atlas...Hydrostop parca ii spune.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15119

      #3
      Sub placa nu aveti hidroizolatie? Cat este nivelul elevatiei?
      Demisolul ce destinatie are? Parchetul, ce tip va fi?

      Comentariu

      • christon
        Membru
        • 18.iun.2007
        • 191

        #4
        Sub placa, in jumatatea casei care nu are demisol, nu am hidroizolatie, ci doar un strat de balast de 10-20 cm. Nivelul elevatiei in zona fara demisol e cam la 30-40 cm de sol si 1 m in pamant(fundatia).
        Demisolul va fi locuibil, deci incalzit.
        Parchetul va fi parchet stratificat, 7-8 mm.

        Mentionez ca placa respectiva am turnat-o acum 2 ani, si pana acum nu am observat sa existe infiltratii de apa, dar nu vreau sa am surprize.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15119

          #5
          Pe zona cu demisol nu are nici un rost aplicarea termoizolatiei insa trebuie avut in vedere nivelul pardoselii care poate se doreste a fi acelasi peste tot.
          Daca termoizolati se poate aplica inainte de polistiren atat o hidroizolatie usoara cat si una cu membrana bituminoasa.
          Hidroizolatia se va realiza cel mult pe zona fara demisol insa nu pot spune ca este necesara 100%.
          Pste hidroizolatie aplicati polistirenul extrudat, preferabil cu nut si feder apoi se va turna o sapa de egalizare de 5cm.

          Comentariu

          • christon
            Membru
            • 18.iun.2007
            • 191

            #6
            Multumesc mult de raspuns. Imi puteti da si un produs pt hidroizolatie usoara? DIn gama ceresit am vazut BT26 si BT21 sau CL50?? Oare o folie simpla, peste placa, nu ar fi ajuns?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15119

              #7
              BT26 si BT 21 se folosesc impreuna unul fiind amorsa iar celalalt membrana autoadeziva.
              Folia de polietilena nu ajuta, aceasta ar fi trebuit aplicata inainte de turnarea sapei.
              O hidroizolatie usoara este o emulsie bituminoasa aplicabila la rece, un exemplu fiind Apla Hydrostop.

              Pentru spatiile din baie puteti opta pentru o hidroizolare sub placajul ceramic cu CL50 sau 51.

              Comentariu

              • christon
                Membru
                • 18.iun.2007
                • 191

                #8
                Pai eu inca nu am turnat sapa, ci doar placa. Saptamana viitoare urmeaza sa torn sapa, si de aceea am intrebat daca trebuie facuta hidroizolatie si ce sistem mi-ati recomanda.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15119

                  #9
                  Putem sa va indrumam catre o anume solutie insa trebuie sa tineti cont ca succesul unei solutii nu se bazeaza doar pe cunostiintele despre materialele de hidroizolatie si modul lor de aplicare. Un factor important il reprezinta caracteristicile solului (zonei) unde este amplasata constructia si cu siguranta aceste lucruri trebuie sa existe in proiectul dvs.

                  Peste spatiul cu demisol o hidroizolatie este inutila atat timp cat in acea zona nu exista spatii umede (ex. o baie). Tot atat de bine, pe zona far demisol poate fi inutila o hidroizolatie mai ales daca exista stratul de rupere a capilaritatii, din pietris, sub placa, a fost aplicata o folie de polietilena inainte de turnarea placii iar solul nu este unul de natura sa favorizeze prezenta umiditatii.

                  Pentru spatiile din baie poate fi suficienta o hidroizolare dupa turnarea sapei, inainte de aplicarea finisajului ceramic - asa cum am mentionat anterior.
                  Imi este greu sa ma pun in pielea dvs. necunoscand toate detaliile proiectului dvs.
                  O intrebare: casa are fundatiile hidroizolate? Daca da, care a fost solutia aplicata?

                  Comentariu

                  • christon
                    Membru
                    • 18.iun.2007
                    • 191

                    #10
                    Multumesc inca o data pt raspuns.
                    Referitor la intrebarea dvs., fundatiile sunt hidroizolate, cu membrana ....firar sa fie..am uitat cum ii spune.....are "bulinele" acelea pe ea...
                    De ce m-am gandit la hidroizolare....in zona cu demisol cand ploua afara, imi vine apa de jos, din pamant. Mentionez ca in demisol deocamdata nu am turnat nicio placa sau sapa, urmeaza sa-i fac un drenaj si apoi sa torn o sapa. Un lucru interesant e ca la studiu geo nu a aparut nicio panza freatica, desi forasera pana pe la 6 m. Din cauza apei, desi voi face un drenaj in demisol, ma gandeam sa hidroizolez placa peste demisol, pt a evita urcarea umezelii la parter. Acum in demisol se simte in aer umezeala, desi pe pereti nu exista urme. Iar in zona fara demisol...as face hidroizolare tot pt a evita eventualele infiltratii, desi in 2 ani de cand am turnat placa nu am observat asa ceva.
                    Sper ca ati inteles cam ce am vrut sa spun. Daca mai doriti detalii nu ezitati sa ma intrebati, e in interesul meu sa aleg o solutie potrivita. Multumesc.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15119

                      #11
                      Inteleg ca proiectul nu a prevazut nici o hidroizolatie pentru demisol.
                      Tot ce am mentionat in mesajele anterioare este valabil pentru placa peste demisol si peste zona fara demisol a parterului.

                      Pentru pardoseala demisolului este recomandat sa utilizati membrana bituminoasa si termoizolatia inainte de turnarea placii/sapei. E mai sigur asa.. panza freatica poate varia, mai ales in aceasta perioada este foarte scazuta.

                      Comentariu

                      Procesare...