Izolare perete exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pgdragos2005
    Incepator
    • 20.iul.2007
    • 2

    Izolare perete exterior

    Am un perete exterior la etajul 3.
    Problema este ca un colt exterior are probabil o fisura a izolatiei,pentru ca,pe vreme umeda,interiorul peretelui se umezeste.
    Nu intentionez sa izolez cu polistiren (deocamdata).
    Am intrebat si la materiale constructii,mi s-a spus de CM11.
    Cineva mi-a spus ca ar fi bine sa sparg putin peretele pe exterior si sa injectez un material impermeabil (ceva gen spuma poliuretanica,nu stiu daca exista un asemenea material),dupa care sa acopar cu ciment.
    Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat,va multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    CM11 este un adeziv pentru ceramica si nu poate fi folosit in zone in care sunt fisuri in pereti.
    Spuma poliuretanica nu este un material hidroizolator.

    Puteti prezenta mai multe date despre fisura respectiva? Marime, in ce material este prezenta, la interior sau exterior etc.?

    Comentariu

    • pgdragos2005
      Incepator
      • 20.iul.2007
      • 2

      #3
      Izolatie exterioara

      Fisura este pe peretele exterior,avand o lungime de circa 1m si o latime de cca 10cm.
      De fapt,pare a fi ocrapatura in tencuiala,combinata cu un defect in imbinarea placilor de beton.
      Intentionez sa apelez la o echipa de meseriasi,(alpinisti utilitari),dar as vrea sa fiu cat de cat in tema.
      Va multumesc.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        O fisura de 10 cm este un lucru important insa am impresia ca nu este vorba de o fisura in sensul adevarat al cuvantului ci de o deteriorare a unei zone de imbinare a placilor (rosturi de dilatare). Totusi este posibil sa gresesc atat tmp cat nu o putem vizualiza.

        Nu ati mentionat cat de adanca este fisura. Se poate face o reparatie normala cu mortar sau se poate alege o varianta de umplere cu spuma poliuretanica daca discutam de o adancime considerabila pe care sa o finisam cu mortar. Daca prin acel loc exista o scurgere a apei spre interior atunci este necesara aplicarea unui material hidroizolator.

        Depinde de ceea ce exista la fata locului.

        Comentariu

        • cezar covataru
          Incepator
          • 03.sep.2007
          • 10

          #5
          Re: Izolare perete exterior

          Postat în original de pgdragos2005
          Am un perete exterior la etajul 3.
          Problema este ca un colt exterior are probabil o fisura a izolatiei,pentru ca,pe vreme umeda,interiorul peretelui se umezeste.
          Nu intentionez sa izolez cu polistiren (deocamdata).
          Am intrebat si la materiale constructii,mi s-a spus de CM11.
          Cineva mi-a spus ca ar fi bine sa sparg putin peretele pe exterior si sa injectez un material impermeabil (ceva gen spuma poliuretanica,nu stiu daca exista un asemenea material),dupa care sa acopar cu ciment.
          Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat,va multumesc.
          Puteti opta pentru injectarea unui amestec de rasini sintetice IH 81 de la Leschuplast prin furtun de injectie GLT-i, care polimerizeaza transformandu-se in masa solida.
          sa construim BINE !

          Comentariu

          Procesare...