ce sa fac?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • adi24
    Incepator
    • 05.dec.2005
    • 8

    ce sa fac?

    buna ziua,
    apelez la cunoscatorii in domeniu pentru a ma indruma si a-mi spune ce trebuie sa fac:
    am cumparat o casa renovata iar la 2 ani de atunci a inceput sa apara miros de mucegai si nu inteleg de unde. Podeaua este acoperita intr-una din camere cu podele laminate iar in cealanta cu parchet masiv. Podele au fost gresit montate ( fara rosturi de dilatare ) si s-au umflat - ceea ce denota ca exista umezeala la nivelul sapei pe care au fost montate. Cum ma indrumati sa fac izolarea la aceasta sapa avand in vedere ca a fost turnat un strat apreciabil de beton?..
    Parchetul a fost lipit direct pe sapa de beton cu smoala, nu s-a umflat dar cred ca si el degaja miros de mucegai.. credeti ca este deajuns sa-l raschetez pentru scapa de miros?(mentionez - camera cu parchet se afla deasupra unei camere demisol)

    va multumesc anticipat!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15118

    #2
    Rachetarea nu cre dca ajuta atat timp cat este posibil sa fie umezeala sau mucegai sub parchet.
    Un coleg d epe foruma a avut aceeasi problema si a constatat ca mirosul venea de la straturile suport ale parchetului (umplutura si placaj PFL umede si mucegaite).

    Parchetul laminat s-a umflat pentru ca nu a avut spatiu de dilatare si nu neaparat ca a existat umiditate pe suport.
    Este bine s aincercati o verificare a spatiului de sub parchet.

    Comentariu

    • adi24
      Incepator
      • 05.dec.2005
      • 8

      #3
      am verificat sub podele si este perfect uscat si facuta hidroizolare cu folie si nici nu miroase a mucegai de acolo.
      am constatat ca mirosul vine de la placile de carton presat cu care este captusit spatele coltarului. Am doua luni pe an ( primavara ) cand umezela din aer condenseaza pe gresie si cam pe tot ce am in casa (inclusiv hainele asezate pe rafturile inferioare prind un anuit miros). Nu stiu ce as putea sa fac sa scap de acesta situatie - precizez ca locuinta se afla in padure ( am padure in partea din fata si gradina in spate) iar la 15m este un parau.
      pentru moment am rezolvat problema cu clor pulverizat pe suprafata cartonului presat care acum nu mai miroase dar sunt sigur ca se va repeta.

      Comentariu

      Procesare...