Clasa Energetica a diferitelor aparate.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • silviu_draghici
    Membru
    • 17.mai.2006
    • 175

    Clasa Energetica a diferitelor aparate.

    Ok... eu am cautat un topic similar dar nu am gasit...

    De multe ori cand am vrut sa cumpar un aparat electrocasnic sau whatever, am vazut (nu de fiecare data ce-i drept) o eticheta maaare cu clasa energetica. Pun pariu ca (hai sa fiu indulgent) ca vreo 30% de pe forum habar n-au ce inseamna clasa asta energetica, 40% cred ca inseamna exclusiv consum mai mic, shi sa zicem ca numai vreo 30% stiu ce inseamna Clasa energetica cu adevarat, cum se calculeaza si de ce tine cont.

    De exemplu am vazut ca un aparat de aer conditionat de 1200 de BTU care consuma pt racire si incalzire in jur de 1200 de W, poate avea clasa energetica C sau A, asadar nu e vb doar despre consum...

    Tot ce stiu eu despre clasa energetica e ca se noteaza cu A, B, C, D, E, F, G, A fiind cea mai eficienta clasa, G cea mai ineficienta...

    As vrea sa ne lamureasca cineva in legatura cu problema asta ca sa stim pe ce dam banii si mai ales daca diferenta de clasa energetica justifica diferenta de pret.

    Va multumesc.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Si ca totul sa fie si mai incurcat sa mai spunem ca exista chiar mai multe clase la un aparat. Ca exemplu incazul masinilor de spalat se mai definesc clase de eficienta la stoarcere sau la spalare.

    Pana la urma eficienta ramane eficienta si nu este de neglijat faptul ca majoritatea aparatelor din clasa energetica superioara A+ au si cele mai multe optiuni/facilitati. Asadar pe langa avantajul optiunilor se beneficiaza si de o eficienta ridicata - asta probabil a fost exploatata la maxim de producatori.

    La o simpla cautare pe net am gasit urmatoarele:

    COP
    Coefficient of Performance - coeficientul de performanta, este raportul dintre puterea electrica absorbita si puterea termica de incalzire generata. Spre exemplu, o pompa de caldura moderna va genera 3 kW de energie termica pentru 1 kW de energie electrica consumata. In acest caz COP va fi 3.

    EER
    Energy efficiency ratio- rata de eficienta energetica, este raportul dintre puterea electrica consumata si puterea de racire generata. COP si EER sunt marimi similare, dar sunt folosite pentru incalzire sau pentru racire.

    Clasa de energie este o noua metoda de marcare introdusa pentru a permite consumatorilor sa compare eficienta energetica a echipamentelor. Este in functie de EER si COP si se pot vedea in foto.

    Valorile de mai jos sunt exprimate in W/W, insa unii producatori folosesc pentru EER unitatile de masura Btu/hW. Pentru a face conversia in W/W trebuie sa impartiti la 3.412. Ex: EER= 11.00 Btu/hW => EER= 3.22 W/W => aparatul este clasa A de energie
    Fișiere Atașate
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    Procesare...