nul comun in toata casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudiu82
    Incepator
    • 27.iul.2007
    • 21

    nul comun in toata casa

    Buna ziua ,

    Cu ceva timp in urma am achizitionat un apartament renovat si cu instalatie electrica refacuta .

    Acum am observat o treaba ciudata la instalatia electrica . Au fost schimbati toti conductorii , DAR in toata casa e un singur nul si o singura protectie .
    Adica , din tablou pleaca 1 nul ( conductor de 2.5 ) , protectie ( 1.5 Cu) si 6 faze astefel vrandu-se se se creeze 6 circuite . Prin sigurante trec doar fazele , nulul si protectie legandu-se direct la firele care vin din contor .
    Este normal sa am nul comun in toata casa ??? ( becurile au nulul comun cu prizele ) . Daca nu, ce pot face ? Sa trec nulul printr-o siguranta ?

    Multumesc



    La instalatia electrica abia acum am observat o problema .
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    din cate ai spus se pot intelege 2 lucruri:daca din tablou pleaca 6 faze si un nul(asta pana la prima doza unde o sa se ramifice nulul)si evident in acest caz toate fazele trec prin acea doza.........E GRAV!mai ales ca ai spus: "(conductor 2,5mm pt. nul)"daca era mai gros era ceva mai bine dar tot rau!
    varianta:
    2-...daca ai 6 fire care se leaga la nulul care vine contoar,indiferent ca sunt de la prize sau lumini atunci e binisor spre rau pt.ca daca se foloseste sigurante monopolare doar pentru faze(6 in cazul tau sau 5(poate una e generala)),conductorii de nul se leaga cu o punte(vezi topicul "ajutor impamantare" ultimele mesaje)!la fel se procedeajza si in cazul conductorilor de impamantare!aceste conductoare,in tablou nu trebuie sa arate ca legaturile din doza!
    te sfatuiesc daca refaci instalatia sa pui sigurante bipolare daca nu se poate acest lucru ce-l putin schimba conductorul de nul(4mm diametru)pana la doza unde ar trebui sa se ramifice ! iar in tablou pe langa cele 5,6 sigurante care vor ramane monopolare in acest caz ,sa pui o siguranta automata generala diferentiala de 25A/30mA!
    te salut!

    Comentariu

    • claudiu82
      Incepator
      • 27.iul.2007
      • 21

      #3
      Va multumesc !

      Am desfacut toate dozele si problema sta in felul urmator :

      - din contor intra in casa 3 fire ( faza , nulul si protectia ) .
      - In tablou intra doar faza, care se ramifica in 6 cu ajutorul unor sigurante monopolare.
      - din tablou pana in prima doza pleaca : 4 fire de 2.5mm de faza ( pt prize) , 2 fire de 1.5 de faza ( pt becuri ) , 1 fir 2.5 nulul si 1 fir de 1.5 protectia .
      - in prima doza nulul se ramifica in 2 si unul merge in living , si altul in doza urmatoare . o faza de 2.5 merge la doza din living iar celelalte 4 faze ramase merg in doza urmatoare ....
      Deci, intre doze exista ma multe faze si un singur nul si o singura protectie , iar din doze nulul, respectiv protectia se ramifica catre prize / becuri impreuna cu faza aferenta . De fapt intreaga instalatie este impartita in "circuite" diferite ( 6 circuite ) doar cu ajutorul fazei , nulul si protectia fiind comune .

      Care sunt riscurile cu aceasta instalatie si daca merita sa o modific ?

      Ce as vrea sa fac :

      Presupun ca protectia ramane comuna indiferent cate circuite am si pot folosi tot fir de 1. 5 mm .
      Pt becuri o sa fol fir de 1.5 si + si - iar pt prize de 2.5 .
      Pun 5 sigurante bipolare (2 de 10 A becuri si 3 de 16 A prize )
      Incerc sa schimb cablurile intre doze realizand 3 circuite pt prize ( dormitor + bucatarie , aer + masina de spalat , living ) fiecare avand faza si nul care pleaca separat din siguranta bipolara iar protectia comuna . In doze ramific catre prizele/becurile/alte doze aferente circuitului .

      Este vre-o problema daca intre prima si a doua doza or sa treaca prin acelasi tub 7 fire ( 3 faze , 3 nul si 1 protectie ) ?

      Va multumesc ,
      claudiu

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        in primul rand nu stiu la ce riscuri te gandesti!?!in al doilea rand instalatia trebuie sa o modifici daca vrei sa fie treaba buna!cel putin daca ai posibilitate schimba nulul de 2,5mm cu unul de 4mm pana la dozele unde acesta nu se mai ramifica!
        vad ca vrei sa faci noi circuite separate!mie personal nu imi place ca pui aerul pe acelasi circuit cu masina!sau nu o sa le folosesti simultan?
        "Este vre-o problema daca intre prima si a doua doza or sa treaca prin acelasi tub 7 fire ( 3 faze , 3 nul si 1 protectie ) ? "
        in primul rand o problema ar fi ca nu se poate introduce 7 conductoare!ce tub folosesti?(diametrul ma intereseaza)
        in al doilea rand ce o sa alimenteze conductoarele respective?in general nu e indicat sa introduci mai mult de 5 pe aceeasi teava !poate o sa ai consumatori slabi si nu v-or fi probleme!te salut!

        Comentariu

        • claudiu82
          Incepator
          • 27.iul.2007
          • 21

          #5
          Vrea sa fac circuite separate pt prize si am urmatoarea situatie : bucatarie cu 4 prize ( principalii consumatori sunt frigiderul si cuptor cu microunde ) , dormitor cu 3 prize ( aer conditionat ) si baie ( masina de spalat ) . Pot sa creez 2 circuite ( pt 3 nu au loc cablurile prin tuburi si nu vrea sa sparg peretii ) . Cum ma sfatuiti sa impart prizele pt aceste 2 circuite ?

          Va multumesc!

          Comentariu

          • claudiu82
            Incepator
            • 27.iul.2007
            • 21

            #6
            si inca doua intrebari

            m-am hotarat sa fol sigurante bipolare si sa fac instalatia in tablou ca in schema din topicul "Ajutor impamantare" . Mai este nevoie de siguranta automata generala diferentiala de 25A/30mA ?

            pt impamantarea la prize , ce conductor sa folosesc ? 1.5 sau 2.5

            multumesc

            Comentariu

            • DanielF_67
              Membru marcant
              • 22.mar.2007
              • 336

              #7
              nul comun in toata casa

              pentru impamantarea la prize foloseste Fy 2,5mm,da pentru siguranta ta nu strica diferentiala generala.succes

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                Postat în original de claudiu82
                Vrea sa fac circuite separate pt prize si am urmatoarea situatie : bucatarie cu 4 prize ( principalii consumatori sunt frigiderul si cuptor cu microunde ) , dormitor cu 3 prize ( aer conditionat ) si baie ( masina de spalat ) . Pot sa creez 2 circuite ( pt 3 nu au loc cablurile prin tuburi si nu vrea sa sparg peretii ) . Cum ma sfatuiti sa impart prizele pt aceste 2 circuite ?

                Va multumesc!
                poti realiza 2 circuite iar drept consumatori o sa ai consumatorii exact cum ai specificat mai sus!cuptorul si frigiderul o sa functioneze foarte bine pe acelasi circuit(frigiderul nu e un consumator asa mare cum crezi.)avem 3500w din care 1200-1500 cuptorul si in rest nu o sa ocupe frigiderul,deci nu te speria!o problema ar fi aerul si masina de spalat deoarece nu cred ca o sa poata functiona pe 16A.(dc.folosesti masina de spalat si la incalzirea apei iar aerul il setezi pe cald(dc.functioneaza simultan )atunci o sa sara siguranta sigur!dc.e buna bineinteles!
                in rest vad ca a raspuns expertul DanielF_67 iar raspunsul meu ar fi fost identic!
                te salut!

                Comentariu

                • claudiu82
                  Incepator
                  • 27.iul.2007
                  • 21

                  #9
                  atunci o sa merg pe varianta masina spalat + aer circuit separat ( dc sare siguranta nu le mai folosesc simultan ) sau sa merg pe o siguranta mai mare de ex de 20 A ?

                  - sigurantele vreau sa le iau de la ABB , vechiul tablou este ABB si vreau sa pastrez carcasa si sa renunt la sigurantele monopolare ... sau sa trec pe Merlin Gerin sau Legrand ?

                  multumesc

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #10
                    [quote="claudiu82"]atunci o sa merg pe varianta masina spalat + aer circuit separat ( dc sare siguranta nu le mai folosesc simultan ) sau sa merg pe o siguranta mai mare de ex de 20 A ?

                    - sigurantele vreau sa le iau de la ABB , vechiul tablou este ABB si vreau sa pastrez carcasa si sa renunt la sigurantele monopolare ... sau sa trec pe Merlin Gerin sau Legrand ?

                    multumesc[/quote

                    poti pune o sig de 20A pe acest circuit!sunt ok sigurantele ABB,Merlin Gerin,gewiss,moeller,hager, etc!despre le grande sunt mai rezervat!
                    te salut!

                    Comentariu

                    • claudiu82
                      Incepator
                      • 27.iul.2007
                      • 21

                      #11
                      - impamantarea trece prin siguranta automata generala diferentiala de 25A/30mA ? ( pe http://casa.schneider-electric.ro/re...nstalare.html# am vazut ca ar trece dar cand am mers in magazin erau doar cu faza si nul )

                      - tot pe http://casa.schneider-electric.ro/re...instalare.html ( filmulet ) am vazut ca este legata in serie cu sig gen dif o siguranta bipolara

                      - legaturile le fac la fel ca in schema din topicul "
                      Ajutor impamantare" dar prima data faza si nulul trec prin sig dif automata , apoi se duc in sig bipolare ?


                      multumesc

                      Comentariu

                      • traditional
                        Incepator
                        • 24.mar.2007
                        • 17

                        #12
                        Filmuletele si schemele postate pe link sunt foarte bine realizate, si corecte.
                        Nulul de protectie(impamantarea) nu este conectat la sig.automata.
                        Nulul de protectie este conectat intai la descarcatorul de joasa tensiune pentru a asigura protectia supratentiunile generate de trasnete.
                        Intrarile sint conectate in paralel la descarcatorul de joasa tensiune si intrerupatorul diferential.
                        Am vazut multe instalatii facute de 'meseriasi, care nu asigura protectia sperata.
                        Din acest motiv insist sa realizati instalatia dupa recomandarile din link. Protectia diferentiala este super.

                        Comentariu

                        • traditional
                          Incepator
                          • 24.mar.2007
                          • 17

                          #13
                          Revin cu specificarea ca numai nulul de protectie(impamantarea) este comuna in toata casa.

                          Comentariu

                          • claudiu82
                            Incepator
                            • 27.iul.2007
                            • 21

                            #14
                            Postat în original de traditional
                            Revin cu specificarea ca numai nulul de protectie(impamantarea) este comuna in toata casa.
                            M-ati zapacit de tot

                            pana la urma cum fac ? plec cu fire separate de impamantare din tablou pt fiecare circuit de prize ( ca in desenul Domnului Alex ) ?

                            sau plec din tablou cu un singur fir de impamantare , pe care il folosesc la toate circuitele ( adica toate circuitele or sa aiba nulul de protectie comun ) ?

                            Comentariu

                            • traditional
                              Incepator
                              • 24.mar.2007
                              • 17

                              #15
                              O sa-ti explic babeste, sa nu se supere cunoscatorii !!!!.
                              Nulul pentru impamantare este numai unul singur, si este recomandat sa fie pe conductor de cel putin 1,5. I-l ramifici in toata casa.
                              Nulul de lucru trebuie sa-l duci pentru fiecare circuit protejat. Pentru fiecare faza care pleaca din tablou este bine sa duci cate un nul de lucru. Deci pe fiecare circuit protejat de o siguranta sau o pereche de sigurante, sa plece cate o pereche de fire(o faza si un nul). Pentru prize pui sig.de 16A iar pe iluminat de 10A. Daca 'nu duce circuitul, mai pui un circuit. Adica daca nu este suficient 0 sig.de 16A pt.masina de spalat, cuptor si aer, nu-i bine sa maresti sig. ci sa mai duci un circuit.

                              Comentariu

                              Procesare...