Electromagnet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Balkman
    Incepator
    • 28.iul.2007
    • 7

    Electromagnet

    Buna ziua
    Daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii.
    Doresc sa construiesc o bobina care va avea functia de electromagnet, si va fi alimentat la 24V.
    Ma intereseaza ce sarma sa folosesc, cat de groasa, care e numarul de spire, etc.
    Multumesc
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    Re: Electromagnet

    Postat în original de Balkman
    Buna ziua
    Daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii.
    Doresc sa construiesc o bobina care va avea functia de electromagnet, si va fi alimentat la 24V.
    Ma intereseaza ce sarma sa folosesc, cat de groasa, care e numarul de spire, etc.
    Multumesc
    acum depinde de intensitatea magnetica pe care vrei sa o obti!de timpul in care bobina e parcursa de curentul electric,la ce se alimenteaza bobina c.c. sau c.a.?pentru ce o sa o folosesti?
    da mai multe detali sa te putem ajuta!
    te salut!

    Comentariu

    • Balkman
      Incepator
      • 28.iul.2007
      • 7

      #3
      Pai vor fi 2 bobine pe un miez in forma de U. Care e cel mai bun material pentru miez?
      Ma intereseaza sa functioneze cat mai mult, cu o putere cat mai mare, in CC

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        In curent alternativ oricum nu ar functiona prea bine Cate kgf trebuie sa sustina acest camp magnetic generat? Ce dimensiuni sa aiba miezul ca poti folosi un electromagnet pentru o yala sau un electromagnet cu care sa ridici o caroserie auto. Consumul la cati amperi sa se limiteze?

        Forta de atractie depinde de traseul posibil al liniilor de camp si asa se explica variatiile mari ale portantei pentru diferite materiale si in functie de forma acestora.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Balkman
          Incepator
          • 28.iul.2007
          • 7

          #5
          Pai ma intereseaza o formula/raport ceva...

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            eu unul nu pot sa iti dau formule dar daca imi poti spune la ce iti trebuie electromagnetul respectiv,cu siguranta o sa iti recomand ceva(dimensiuni,conductor etc)care sa mearga de la prima incercare!cu ce o sa alimentezi electromagnetul respectiv?(c.c.=banuiesc ca din acumulatori!)miezul in c.c. la un electromagnet trebuie sa fie solid (plin)!nu o sa folosesti tole sau alte chestii!materialul va fi din fier,fieroiliciu(nu stiu dc.m-am exprimat corect) dar am vazut si niste iale care functionau in c.c. iar materialul folosit la miez era ferita(cu toate ca acest material e folosit la frecvente medii si inalte, merge foatre bine si in c.c.)daca o sa folosesti ferita ca miez iar electromagnetul nu trebuie sa aiba dimensiuni mari ,iti recomand(dc.ai pe acasa)un trensformator de inalta tensiune folosit la aparatele t.v.!IN GENERAL!! miezul respectiv este format din material in forma de U(2 bucati)!mai asteptam detelii!te salut!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              In atasament aveti o formula, insa nu cred ca asta ar fi neaparat solutia deoarece nu cred ca merita pentru aplicatia dvs sa aprofundati pe aceasta cale. Daca ne-ati spune totusi aplicatia unde doriti sa folositi electromagnetul ne-ar fi mai usor cu sfaturile.

              In formula cu P este notata forta portanta a electromagnetilor in kN.
              Fișiere Atașate
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                trebuie sa ai ceva idei despre bobine si transformatoare sa poti pune in aplicatie o formula(in acest caz)!
                va salut!

                Comentariu

                • Balkman
                  Incepator
                  • 28.iul.2007
                  • 7

                  #9
                  Ok, postez o mica schita.

                  1.Condensator
                  2.Intrerupator (cand bara coboara se inchide circuitul, electromagnetul atragand bara, moment in care se deschide circuitul, exact principiul de functionare al unei sonerii).

                  Ma intereseaza cat de groasa sa fie sarma, cate spire, cate straturi de spire, etc.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #10
                    partea mecanica pera ok.insa cea electrica nu prea!ai spus ca o sa folosesti c.c.iar noi stim ca un condesator nu permite trecerea curentului prin el decat daca acesta e alternativ!deci.....il eliminam!din cate observ eu vrei sa realizezi un "oscilator"iar partea oscilatoate sa contina condesatorul(care in acest caz trebuie conectat altfel in schema)si intrerupatorul!atunci cand montajul se alimenteaza bobina atrage bratul de forta si totodata deschide si circuitul.in acest moment se opreste alimentarea bobinei iar bratul revine la pozitia initiala iar ciclul se reia!
                    bun.....e posibil acest lucru dar condesatorul trebuie conectat cum o sa descriu eu mai jos(in imagine) o sa revin cu ea!
                    te salut!

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      principiul meu e:atunci cand se alimenteaza bobina ,atrage bratul de forta deschizand astfel intrerupatorul!(in timp ce bobina e alimentata ,condesatorul din fig.se incarca)atunci cand intrerupatorul e deschis si bobina nu mai e alimentata,condesatorul descarca energia acumulata in bobina pentru a o mentine activa o perioada scurta de timp!cand energia din condesator e epuizata bobina "elibereaza" bratul de forta,intrerupatorul se inchide si ciclul se reia!perioada de timp a mentineri active a bobinei (de catre condesator)este direct proportionala cu capacitatea acestuia!condesatorul va avea valori mari in acest caz!iar sursa trebuie sa suporte pe langa curentul absorbit de bobina si curentul necesar incarcarii condesatorului!
                      ca fapt divers ceva de genul acesta a facut Rudollf Hertz cand a pus in aplicare undele electromagnetice!poate descoperi si tu ceva
                      te salut si spor la treaba si la bani!

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        am uitat sa te intreb ceva!de ce diametru o sa aibe miezul?doar asa o sa stim nr.de spire la o tensiune de 24v(in cazul tau)!conductorul va fi de aprox 1,2mm sau 1,5mm!
                        te salut!

                        Comentariu

                        • Balkman
                          Incepator
                          • 28.iul.2007
                          • 7

                          #13
                          Sa le luam pe rand
                          Scuze pentru condensator, ai dreptate, acesta trebuie montat in paralel.
                          Ca sursa am un transformator de 24V, nu mai stiu de pe ce e scos, insa e destul de solid, invelit in metal, cu o punte redresoare, nu stiu cati amperi are, pentru ca nu stiu cum sa aflu asta.
                          Singurul lucru care ma intereseaza e ca inaltimea bobinei sa fie de max. 5 cm, restul aspectelor mi le recomanzi tu pentru un randament maxim

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            alex virtual se referea la grosimea miezului pe care vrei sa executi electromagnetul!
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #15
                              Postat în original de Balkman
                              Sa le luam pe rand
                              Scuze pentru condensator, ai dreptate, acesta trebuie montat in paralel.
                              Ca sursa am un transformator de 24V, nu mai stiu de pe ce e scos, insa e destul de solid, invelit in metal, cu o punte redresoare, nu stiu cati amperi are, pentru ca nu stiu cum sa aflu asta.
                              Singurul lucru care ma intereseaza e ca inaltimea bobinei sa fie de max. 5 cm, restul aspectelor mi le recomanzi tu pentru un randament maxim
                              in primul rand nu cred ca o sa iti reziste transformatorul la aplicatia ta!posteaza ce e scris pe puntea redresoare si o sa iti spun la ce intensitate si tensiune lucreaza!in plus aceasta trebuie atasata de un radiator pentru disiparea de caldura(daca e posibil)
                              te salut!

                              Comentariu

                              Procesare...