Cablare TV

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • harbulet
    Incepator
    • 08.mai.2006
    • 22

    Cablare TV

    salut

    o casa cu 2 nivele cablata cu o coloana si distibutia pe etaj cu 2 si respectiv 3 prize tv

    vreau sa pun antena gen digitv ei spun ca toate televizoarele vor merge pe un singur program si ca nu pot folosi reteua de distibutie existenta daca vreau sa folosesc televizoarele independent

    ce alt furnizor puteti recomanda?
    cu conditia sa folosesc cablurile din perete


    harbulet
  • claude
    Incepator
    • 02.mai.2006
    • 74

    #2
    un furnizor de catv, gen rcs.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Nu stiu ce solutie ai avea insa asa este cu digtv... televizorul nu este decat display (eventual pentru dublarea reglajelor de culoare, sunet etc...)reglajele, schimbarea canalelor etc. se fac din receiverul de la antena - telecomanda separata.

      Ei nu au nici o solutie.. ma gandesc ca nu e cazul sa pui atatea antene cat nr. de televizoare.. e jenant.

      Hai ca sunt curios si eu ce solutii sunt pentru astfel de cazuri!
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • florin n
        Membru
        • 03.nov.2006
        • 281

        #4
        Postat în original de claude
        un furnizor de catv, gen rcs.
        digitv e serviciu rds&rcs

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Este serviciu RDS&RCS insa pe partea de digital. Mai exista insa si catv clasic. Pe o antena se pot pune doua receivere, insa deja de la al treilea tv trebuie alta antena. Aceeasi situatie e si la ceilalti furnizori gen boom etc.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • sisiord1
            Incepator
            • 26.mai.2006
            • 11

            #6
            Re: cablare tv

            Postat în original de harbulet
            salut

            o casa cu 2 nivele cablata cu o coloana si distibutia pe etaj cu 2 si respectiv 3 prize tv

            vreau sa pun antena gen digitv ei spun ca toate televizoarele vor merge pe un singur program si ca nu pot folosi reteua de distibutie existenta daca vreau sa folosesc televizoarele independent

            ce alt furnizor puteti recomanda?
            cu conditia sa folosesc cablurile din perete


            harbulet
            salut

            din proprie experienta mai mult de 5 tv pe o conexiune de catv de la rds nu merge bine deoarece se reduce mult nivelul semnalului si este afectata calitatea imagini
            mai exista posibilitatea de a monta un convertor lnb quad
            vei avea 4 iesiri pt 4 receivere dar te costa mult, deci tot varianta cu catv este mai economica

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1008

              #7
              Cu GiGi TV (sau alta televiziune digitala prin satelit) toate televizoarele vor receptiona acelasi post. In curand vor scoate pe piata si receivere pentru 2 televizoare - adica cu un singur receiver si un singur abonament poti vedea pe maxim doua TV posturi independente. Ca sa poti vedea in fiecare camera ce post vrei ar trebui sa cumperi cate un receiver si un abonament pt fiecare camera (antena poate fi una singura) - numai ca e un pic cam scump....
              TV prin cablu ar fi mai indicat
              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • harbulet
                Incepator
                • 08.mai.2006
                • 22

                #8
                pana la urma am instalat dolce cu 2 televizore se pare ca nu se poate distribuii la tote televizoarele

                ca patanie - cei de la dolce au zis ca nu sunt bune cablurile si ca tebuiesc schimbate si nu pot fi inadite dar pt un televizor nu au putut scote cablul din teava si a fost inadit, mergand perfect televizorul

                Comentariu

                • Tetelu
                  Membru
                  • 03.feb.2007
                  • 122

                  #9
                  cablu e cel mai simplu. daca prizele sau distribuitoarele au atenuari mari se poate monta un amplif de semnal.
                  pentru digi, boom etc prin antena e suficienta o singura antena. ginditiva la cablisti ce ar insemna sa aiba cite o antena la 10 abonati pentru un singur program. oricum daca semnalul este mic se monteaza un amplif (pentru alte frecvente decit cel in cazul cablului) sau se schimba antena cu una mai mare. e posibil ca prizele si distribuitoarele deja montate sa nu corespunda pentru acest tip de serviciu.
                  oricum cel mai avantajos DTH mi se pare dolce, la 2 receptoare platesti un singur abonament. e drept ca cel de-al 2-lea receptor nu il primesti gratis dar tot iesi mai bine decit alte DTH-uri.

                  Comentariu

                  • emil sandu
                    Incepator
                    • 26.ian.2011
                    • 3

                    #10
                    din cite stiu eu exista ceva tip un decoder care este colegat cu decoderul ,o stiu ca dupa revolutie unul din bloc a luat o parabolica si la inceput toti vedeau acelasi program dar omul a cumparat aparatul asta si intr-un final dadea semnal pt 7 scari x 20 de apartamente deci 140 de cabluri tv . aceasi problema am si eu si dacaaflati cum se numeste aparatul acesta anuntatima si pe mine indiferent de cost
                    sunt foarte curios de unele treburi mai ales ca nu am avut de aface cu unele meserii.doresc sa cunosc cit mai multe chestii in domeniul meseriilor

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Nu cred ca merge treaba respectiva adaptata la solutiile oferite acum care contin si cartele si folosesc receptii codate.
                      RCS/RDS monteaza mai nou fibra optica pana in casa unde se pune un aparat (GPON) care are iesire pentru cablu clasic, telefon, internet. In functie de abonament se poate folosi sa zicem doar telefonia si cablul TV, nu trebuie tot pachetul.

                      Partea de TV, semnalul pentru cablu , poate fi distirbuit la mai multe televizoare, eventual se poate amplifica. Fiecare TV merge cu telecomanda lui si poate reda un post diferit.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • bardezi
                        Membru
                        • 21.ian.2008
                        • 243

                        #12
                        Domnule Consultant, cu tot respectul dar adunam mere cu nuci!
                        Intrebarea era despre receptia pe satelit, iar dvs. puneti un rezumat al unui articol citit de dvs. in graba despre FO si aplicatiile colaterale.

                        Dati-mi un PM si va trimit oricand documentatie despre GPON si/sau receptia prin satelit.

                        Sunt programe care se pot receptiona gratis, FTA (free to air) ce se pot receptiona printr-o "instalatie de satelit" simpla (parabola + receiver), dar asta este o discutie separata.

                        Dar ceea ce intereseaza utilizatorii casnici ai acestui forum este PROIECTAREA si REALIZAREA inca din faza de constructie a unei retele de cablu coaxial de tip STEA, adica toate cablurile sa convearga intr-o singura doza, fiindca astfel se poate face cel mai usor distributia si rezolvarea rapida a oricaror defecte.
                        Mai ales in locuintele din afara perimetrului oraselor, acest lucru este unul foarte important.

                        FOARTE IMPORTANT pentru acest subiect este alegerea prizelor! Nu dati bani pe prizele pentru CATV, mai bine lasati cablul coax sa atarne din doza pana va hotarati ce anume sistem TV veti utiliza (CATV sau DTH, prin satelit) -- cele de CATV nu sunt bune pt DTH!

                        Pentru duplexuri, vile mai mari, hoteluri, pensiuni si blocuri reteaua de cablu coaxial pentru receptia programelor TV prin satelit se numeste SMATV(Satellite Master Antenna Television), mai cunoscuta si prin acronimul SmallCATV, dar amanunte puteti gasi pe Google.

                        Cand vreti dvs., si daca va intereseaza putem vorbi si despre solutiile din ce in ce mai raspandite si promovate, gen IPTV.

                        Comentariu

                        • emil sandu
                          Incepator
                          • 26.ian.2011
                          • 3

                          #13
                          va multumesc
                          sunt foarte curios de unele treburi mai ales ca nu am avut de aface cu unele meserii.doresc sa cunosc cit mai multe chestii in domeniul meseriilor

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            @bardezi - cu acelasi respect care mi-l purtati si dvs. mie cititi primul post din acest topic. " Emil Sandu" nu si-a completat locatia deci i-am dat un sfat cu ce serviciu poate alege ca sa nu se mai complice cu treaba cu satelitul si sa foloseasca cate televizoare vrea pe acelasi abonament care sa mearga independent pe ce post se doreste.

                            Referitor la afirmatia dvs. ca am citit un articol in graba si l-am postat va inselati, instalatia respectiva o am acasa si am testat-o stiu despre ce este vorba si cum se comporta de aceea am facut recomandarea respectiva.

                            Toate cele bune!
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              #15
                              Cablu coaxial pentru internet si televiziune digitala

                              Bun gasit.
                              Nu stiu daca exista vreun subiect similar pe forum (din cautarea mea reiese ca nu, dar daca n-am cautat eu bine si exista, rog moderatorul sa mute mesajul meu acolo). Situatia este urmatoarea : in cadrul executarii unei instalatii electrice la un apartament, trebuie sa trag si un circuit ingropat pentru televiziune. Momentan, clientul are abonament analogic de la furnizor, dar in perspectiva s-ar putea sa treaca pe digital. V-as ruga frumos sa-mi enumerati si mie variante de cablu coaxial pe care le-as putea utiliza, potrivite atat pentru transmisia TV digitala, cat si pentru internet, si care sa se gaseasca in comert.
                              Precizez ca voi utiliza prize TV modulare de la Gewiss cu atenuari de 0 si de 5 dB.
                              Multumesc.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              Procesare...