becuri facute din sticle...se poate?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • luanix
    Incepator
    • 30.iul.2007
    • 17

    becuri facute din sticle...se poate?

    De catva timp m-am apucat sa fac o colectie de sticle cu forme si culori mai neobisnuite, sticle de bauturi pe care m-am gandit sa le folosesc pentru a realiza iluminatul in viitorea casa.
    Nu am stat insa foarte mult sa ma gandesc daca sticla folosita in comert pentru imbutelierea bauturilor rezista la caldura emanata de un bec. M-am gandit ca as putea folosi becuri halogene cu putini wati care confera lumina la fel de puternica ca si becurile obisnuite.
    Credeti ca o astfel de idee s-ar putea realiza?

    Multumesc anticipat pentru orice raspuns.
    Nobody can be contained in a phrase.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Nu cred ca sticla este problema, mai degraba becul introdus acolo va avea viata scurta datorita supraincalzirii intr-un spatiu inchis. Apropo cum vrei sa introduci sursa de lumina in sticla? Pe la dop sau cum? Daca au diferite culori sticlele iar lampile folosite vrei sa fie de putere mica cred ca se preteaza pentru lumini de ambient. Daca sticla in masa ei nu e perfecta acel defect va fi proiectat pe obiectele din jurul ei si nu cred ca ar arata bine.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      #3
      Mie mi se pare o idee interesanta chiar cu toate imperfectziunile sticlei de care amintitzi, D-le Consultant Electrice. Dar cred ca numai pentru iluminarea decorativa, de efect.

      Pe liga aceasta, Dl-l luanix trebuie rezolve transferul de caldura de la bec dincolo de sticla: prin indepartarea fundului de sticla sau prin gaurirea lui.
      Operatziuni destul de dificile, pe care numai un sticlar le-ar putea realiza, sau la un atelier de taiat geamuri.

      Gaurirea ar putea reusi cu un burghiu vidia actzionat cu turatzie scazuta.

      Principiul de taierea al fundului de sticla: inc?lzirea pe o portziune ingusta de jur in prejur a sticlei (1-2mm) si apoi racirea brusc? in apa. Poate fi realizat? cu o sfoara imbibata in petrol careia i se da foc, o nichelina a unei rezistentze electrice. Apoi cu flacara de la aragaz, se rotunjesc muchiile taietoare. Aceste operatzii le-am facut pe niste sticle care au provenit din eprubete. Nu stiu cum se comporta sticla din sticlele de bauturi.
      Cu stima,
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • luanix
        Incepator
        • 30.iul.2007
        • 17

        #4
        becuri din sticla

        Toate sticlele vor avea fundurile taiate ca sa nu se supraincalzeasca si sa ma trezesc cu o gramada de cioburi cand mi-e lumea mai draga. Multumesc pentru informatiile despre taierea sticlei. Voi putea sa ii spun mai bine mesterului ce vreau.
        Desigur doresc folosirea sticlelor pentru efectul decorativ, si, nu ma deranjeaza imperfectiunile sticlei, ba dimpotriva s-ar putea sa obtin un efect chiar dragut.

        multumesc
        Nobody can be contained in a phrase.

        Comentariu

        Procesare...