Instalatie iluminat scafa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6359

    Instalatie iluminat scafa

    Buna ziua!
    Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am un apartament la care doresc ca lumina in living si in dormitor sa vina din scafe. Scafele sint deja realizate, au dimensiunile din atasament (zonele colorate in galben), inaltimea incaperii H=2,45m. Dintr-un alt topic am inteles ca solutiile ar fi neoane intercalate sau baghete de led-uri. Poate cineva sa-mi spuna (in ambele variante) ce ar trebui sa cumpar pentru a rezolva aceasta problema? Spre care din cele doua solutii ar fi mai bine sa ma indrept?
    Va multumesc pentru raspunsuri!
    Fișiere Atașate
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    La neoane iti trebuie pentru fiecare tub lampa echipata si cabluri de legatura, iar la solutia cu LED sunt mai multe variante; baghete cu LED care lucreaza la 12 V si sursele necesare pentru ele. In functie de lungime vezi cate baghete vrei sa folosesti (o bagheta are cam 50 cm) si in functie de cate baghete te-ai hotarat sa iei se calculeaza ce necesar de curent ai pentru a alege sursa potrivita.


    P.S. Intrebarea era indicat sa o pui in topicul dedicat acestei discutii.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6359

      #3
      Postat în original de Consultant electrice
      La neoane iti trebuie pentru fiecare tub lampa echipata si cabluri de legatura...
      Solutia cu tuburile gata echipate am eliminat-o din start datorita pretului. M-ar interesa o solutie mai ieftiina, in care sa cumpar doar componentele (tuburi, cabluri si ce-o mai trebui). Oricum, doresc ca toate tuburile sa se aprinda in acelasi timp (nu la citeva secunde diferenta) si sa nu pilpiie. Cred ca imi trebuie ceva electronic, nu starterul normal.

      Postat în original de Consultant electrice
      ... iar la solutia cu LED sunt mai multe variante; baghete cu LED care lucreaza la 12 V si sursele necesare pentru ele. In functie de lungime vezi cate baghete vrei sa folosesti (o bagheta are cam 50 cm) si in functie de cate baghete te-ai hotarat sa iei se calculeaza ce necesar de curent ai pentru a alege sursa potrivita.
      Am calculat si mi-ar trebui pentru living 26 baghete cu led-uri, iar pentru dormitor 8 baghete. Ce surse mi-ar trebui? Puteti sa-mi dati un pret aproximativ la o astfel de bagheta si la sursele respective?

      P.S.
      Postat în original de Consultant electrice
      P.S. Intrebarea era indicat sa o pui in topicul dedicat acestei discutii.
      Probabil va referiti la Polite luminate. Dupa noua zile in care am tot asteptat un raspuns , am tras concluzia ca topicul nu era cel potrivit (eu nu aveam polite, ci scafe). Si atunci am incercat sa aduc problema mea cu un pas mai la suprafata. Daca am gresit, imi cer scuze si va rog sa mutati acest topic in cadrul topicului vechi.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Vizitator

        #4
        Lumina continua

        Vin si yo cu o intrebare...putetzi sa-mi spunetzi obtiunile de a lumina scafa cu o lumina continua....neoanele mi se par cam costistoare...k sunt multe....iar alte feluri de tubiri nu am prea gasit preturi si de unde sa cumpar....desi cred k am crescut putzin rating-ul la google

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Daca lampile cu neon si neoanele vi se par costisitoare....ce sa mai zic o bagheta cu 50 led-uri ajunge la vreo 60ron.
          Tuburile de neon daca sunt conectate la acelasi circuit vor palpai o data de doua ori si se vor aprinde, altfel nu pra ai cum, asta e sistemul.
          Daca nu vrei sa cumperi lampi poti folosi pentru capetele tubului reglete cu dimensiunile adecvate de prindere insa neoanele vor sta pur si simplu in scafa. Deasemenea trebuie sa te si pricepi un pic sa legi starterul si balastul pentru fiecare tub.

          Ma refeream la topicul asta unde se discuta despre iluminat in scafe: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=5640&start=15 acum continuam sa discutam aici, dar pe viitor e bine ca discutiile cu subiect comun sa fie in aceleasi topic-uri pentru ca o persoana care cauta ulterior informatii sa le gaseasca in acelasi loc.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6359

            #6
            Postat în original de Consultant electrice
            Daca lampile cu neon si neoanele vi se par costisitoare...
            Cred ca nu m-am exprimat eu prea bine. Am vrut sa spun: de ce sa obtin aprox. acelasi efect cu mai multi bani, cind pot sa-l obtin cu bani mai putini si un pic de munca (un tip de munca care iti mai si face placere, pe care nu o faci din obligatie)?

            Postat în original de Consultant electrice
            ... ce sa mai zic o bagheta cu 50 led-uri ajunge la vreo 60ron.
            Tocmai asta este, cum pot sa fac o comparatie daca nu am datele ei? Va rugam in postul anterior sa-mi spuneti si mie ce surse imi trebuie pentru cantitatile respective de baghete. Pina acum nu m-ati speriat cu preturile, atita timp cit cu ele obtin un lucru de calitate si care sa necesite o intretinere cit mai usoara.

            Postat în original de Consultant electrice
            Daca nu vrei sa cumperi lampi, poti folosi pentru capetele tubului riglete cu dimensiunile adecvate de prindere, insa neoanele vor sta pur si simplu in scafa.
            Nici o problema: am vorbit cu neoanele si nu ma vor reclama la Protectia Consumatorului!

            Postat în original de Consultant electrice
            Deasemenea, trebuie sa te si pricepi un pic sa legi starterul si balastul pentru fiecare tub.
            Cred ca ma pot descurca. In cel mai rau caz, apelez din nou la forum. Am vazut postate si intrebari mai usoare la care s-a primit raspuns.

            Postat în original de Consultant electrice
            Ma refeream la topicul asta unde se discuta despre iluminat in scafe: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=5640&start=15 acum continuam sa discutam aici, dar pe viitor e bine ca discutiile cu subiect comun sa fie in aceleasi topic-uri pentru ca o persoana care cauta ulterior informatii sa le gaseasca in acelasi loc.
            Perfect de acord cu Dvs. Scuzele mele pentru greseala. Va rog sa mutati tot acest topic in locul indicat mai sus. Nu am nimic impotriva (ba chair daca as fi in locul Dvs., eu asa as proceda), nu urmaresc decit sa-mi rezolv problema.
            Va multumesc.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Daca alegeti varianta de baghete cu LED aveti nevoie de aproximativ 31 baghete asta inseamna aproximativ 1550 RON si aveti nevoie de doua surse de aproximativ 80W in total care costa in jur de 200Ron amandoua (una de 60W si inca una de 30W), deci in total se ajunge la suma de 1750RON.

              In cazul unei linii flexibile autoadezive cu LED-uri aveti nevoie de aproximativ 16 metri care costa vreo 1400RON. Sursele sunt aceleasi deci +inca 200RON ajungem la 1600RON. Lumina in acest caz va fi extrem de uniforma.

              Preturile sunt aproximative in functie de ce am gasit pe internet la noi in tara. Sursele pot fi si niste simple transformatoare cu o punte redresoare si un stabilizator.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6359

                #8
                Postat în original de Consultant electrice
                Daca alegeti varianta de baghete cu LED aveti nevoie de aproximativ 31 baghete...
                Cele 31 de baghete le-ati calculat pentru living sau pentru living + dormitor?

                Postat în original de Consultant electrice
                ... si aveti nevoie de doua surse de aproximativ 80W in total care costa in jur de 200 ron amandoua (una de 60W si inca una de 30W).
                Asta inseamna ca fiecare bagheta cu LED-uri consuma aproximativ 2,5-2,6W? (ca sa pot face calculul in cazul in care cele 31 de baghete sint pentru ambele incaperi)

                Postat în original de Consultant electrice
                Sursele pot fi si niste simple transformatoare cu o punte redresoare si un stabilizator.
                Aceasta este o informatie foarte buna, dar aici cred ca imi mai trebuie mai multe date.

                Postat în original de Consultant electrice
                In cazul unei linii flexibile autoadezive cu LED-uri aveti nevoie de aproximativ 16 metri [...] Lumina in acest caz va fi extrem de uniforma.
                Vreau sa precizez ca in ambele incaperi nu am sursa de iluminat pe tavan, deci lumina din scafa ar trebui sa asigure iluminatul intregii incaperi (nu doresc iluminat ambiental). Lumina generata de variantele cu LED-uri este comparabila cu cea a neoanelor?

                Postat în original de Consultant electrice
                Preturile sunt aproximative in functie de ce am gasit pe internet la noi in tara.
                Nici o problema, ma interesa doar ordinul de marime, amanuntele le voi lamuri ulterior.

                Va multumesc pentru ajutorul oferit.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Tot ce am calculat este pentru toate zonele adica living + dormitor.
                  Da intradevar asa am calculat tinand cont ca o bagheta consuma aproximativ 2,5W.
                  Nu cred ca puteti folosi acest tip de iluminare fara o sursa suplimentara clasica. Lumina este destul de puternica insa depinde si de culoarea peretilor si de forma scafei cum se va propaga.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6359

                    #10
                    Deci sa ma limitez la varianta cu tuburi neon.
                    Totusi, o ultima incercare (ca sa nu spun ca n-am facut tot ce se putea): in living tavanul si peretii sint albi. In dormitor, tavanul si peretele opus scafei sint verzi, restul peretilor albi. Simplificat, scafa arata cam asa:
                    Fișiere Atașate
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Vizitator

                      #11
                      ....

                      Asha vreau sa-mi fac si yo....dar banuiesc ca din cauza k nu prea ma pricep ....nu am prea inteles nicio schema din cele postate pe aci

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Cel mai indicat ar fi sa cumparati o bagheta sau doua si sa faceti un test. In caz ca nu sunteti satisfacut pentru scafa sigur le gasiti o alta intrebuintare in locuinta.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1360

                          #13
                          Re: ....

                          Postat în original de xeon
                          Asha vreau sa-mi fac si yo....dar banuiesc ca din cauza k nu prea ma pricep ....nu am prea inteles nicio schema din cele postate pe aci
                          mai exact ce nu ai inteles ?partea electrica sau cea ''mecanica''?

                          Comentariu

                          • Vizitator

                            #14
                            Partea electrica....

                            Partea mecanica am reusito....la partea electrica e mai greu....deci vreau sa-mi pun 4 spoturi..unul in fiecare colt....am luat d=alea pe oglinda ca am inteles k sunt mai bune....partea rea e ca am aflat ca imi trebuie un cablu mai special mai exact de silicon...ca astea se inchig mai rau....si 4 neoane, cate unul pe fiecare latura..pe mijloc. Atzi putea sa-mi facetzi o schema cam cum ar trebui sa arata partea electrica presupunand ca duza e chiar la scafa si intrerupatorul vreau sa-l pun p alt perete?

                            Comentariu

                            • MC Mate
                              Incepator
                              • 31.oct.2008
                              • 11

                              #15
                              Scafa tub lumina si spoturi

                              Buna ziua.Am cautat pe forum dar nu am gasit decat separat asa k mi-am zis k mai bine deschid un thread.
                              Doresc sa realizez o scafa intr-o camera de garsoniera de circa 8 mp.Camera nu este perfect patrata, avand niste nise ( voi atasa maine o schema completa cu dimensiuni).
                              Doresc o scafa cu tub de lumina si spoturi.Ce distanta imi recomandati de la tavan, ce profile si cum ar trebui realizata.Mentionez ca, camera are un tavan fals din constructie ( acum peste 20 de ani) care este din plasa facut din cate am inteles.Astept sa imi dati un raspuns m-am apucat de instalatia electrica si doresc sa stiu cat de jos trebuie sa vin cu scafa pt a monta niste spoturi cu bec normal , k sa stiu unde pozitionez dozele.Multumesc anticipat

                              Comentariu

                              Procesare...