proiectare instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin_cfr
    Incepator
    • 08.mar.2006
    • 20

    proiectare instalatie electrica

    buna seara.
    doresc sa refac toata instalatia electrica xabluri noi, tuburi noi, doze etc. avand in vedere ca la instalatia existenta conductorii sunt in tencuiala peretilor.
    am citit la dvs. cam ce conductori am nevoie si sigurante pt. centrala, masina de spalat, rgamintea mea ar fi la ce inaltime sa pun intrerupatoarele si prizele de pamant si daca pot monta o priza in baie cu ce riscuri ? electricianul nu-mi recomanda dar acum au aparut tot felul de chestii noi si as dorii sa le aflu daca se poate.
    va multumesc
  • constantin57
    Membru
    • 11.dec.2005
    • 194

    #2
    proiectare inst electrice

    Intrerupatoare, comutatoare 1.5m
    Prize bucatarie 1.2m
    prize camere 0.4m
    Mai nou unii oameni care au fost afara monteaza intrerupatoarele la inaltimea miinii lasate pe linga corp. Exista un dezavantaj pe care l-am observat chiar la familia unde l-am instalat; copii care au o placere deosebita sa aprida si sa stinga lumina
    Priza in baie alimentata cu transformator de separatie 220/220v
    Tuburile se pozeaza la 30cm de tavan
    Doze :
    Una la 6m sau dupa 2 coturi
    In punctele de unde pleaca alimentarea lampilor ,prizelor,intrerupatoarelor.
    Spor la lucru!

    Comentariu

    • sisiord1
      Incepator
      • 26.mai.2006
      • 11

      #3
      Re: proiectare inst electrice

      Postat în original de constantin57
      Intrerupatoare, comutatoare 1.5m
      Prize bucatarie 1.2m
      prize camere 0.4m
      Mai nou unii oameni care au fost afara monteaza intrerupatoarele la inaltimea miinii lasate pe linga corp. Exista un dezavantaj pe care l-am observat chiar la familia unde l-am instalat; copii care au o placere deosebita sa aprida si sa stinga lumina
      Priza in baie alimentata cu transformator de separatie 220/220v
      Tuburile se pozeaza la 30cm de tavan
      Doze :
      Una la 6m sau dupa 2 coturi
      In punctele de unde pleaca alimentarea lampilor ,prizelor,intrerupatoarelor.
      Spor la lucru!
      la noi asa este

      In EU se practica
      intrerupatoare 1m
      prize 0.4m

      cel putin in spania asa se monteaza

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #4
        Re: proiectare inst electrice

        Postat în original de constantin57
        Intrerupatoare, comutatoare 1.5m
        Prize bucatarie 1.2m
        prize camere 0.4m
        Mai nou unii oameni care au fost afara monteaza intrerupatoarele la inaltimea miinii lasate pe linga corp. Exista un dezavantaj pe care l-am observat chiar la familia unde l-am instalat; copii care au o placere deosebita sa aprida si sa stinga lumina
        Priza in baie alimentata cu transformator de separatie 220/220v
        Tuburile se pozeaza la 30cm de tavan
        Doze :
        Una la 6m sau dupa 2 coturi
        In punctele de unde pleaca alimentarea lampilor ,prizelor,intrerupatoarelor.
        Spor la lucru!
        Singura problema ar fi priza din baie alimentata cu traf de separatie - in caz ca tabloul general este echipat cu protectie diferentiala, aceasta nu va lucra si pentru priza din baie. Este mai sigur in acest caz fara transformator, sau, solutia ideala, montarea unei protectii diferentiale suplimentare dupa transformator. In orice caz, nu recomand montarea unei prize in baie fara protectie diferentiala - cu sau fara transformator.

        Referitor la intrerupatoare, poate fi si un avantaj in montarea lor jos - nu te mai bazaie copilul "tati aprinde lumina". Depinde ce te deranjeaza mai mult, sa ajunga la ea sau sa nu ajunga....
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          ai uitat sa mentionezi ceva!pentru ca siguranta diferentiala sa poata sesiza o scurgere in pamant(in cazul nostru faza!trebuie ca transformatorul sa aibe la cele doua infasurari unpunct comun(nulul)!in acest caz nu vad rostul transformatorului!!!
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • ear1976
            Living Legend
            • 09.aug.2007
            • 1008

            #6
            Postat în original de alex virtual
            ai uitat sa mentionezi ceva!pentru ca siguranta diferentiala sa poata sesiza o scurgere in pamant(in cazul nostru faza!trebuie ca transformatorul sa aibe la cele doua infasurari unpunct comun(nulul)!in acest caz nu vad rostul transformatorului!!!
            Corect! Oricum, fara impamantare chiar nu as recomanda montarea unei prize in baie.. si mai nou am vazut ca se practica sa fie alimentata priza numai in cazul aprinderii lampii de pe oglinda (alimentarea prizei e trecuta prin acelasi intrerupator cu cel al lampii de pe oglinda). Asta pentru a se evita alimentarea permanenta..o masura de protectie in plus
            ratzele se trag din camioane

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              Postat în original de ear1976
              Postat în original de alex virtual
              ai uitat sa mentionezi ceva!pentru ca siguranta diferentiala sa poata sesiza o scurgere in pamant(in cazul nostru faza!trebuie ca transformatorul sa aibe la cele doua infasurari unpunct comun(nulul)!in acest caz nu vad rostul transformatorului!!!
              Corect! Oricum, fara impamantare chiar nu as recomanda montarea unei prize in baie.. si mai nou am vazut ca se practica sa fie alimentata priza numai in cazul aprinderii lampii de pe oglinda (alimentarea prizei e trecuta prin acelasi intrerupator cu cel al lampii de pe oglinda). Asta pentru a se evita alimentarea permanenta..o masura de protectie in plus
              CHIAR SE PRACTICA ACEASTA CONEXIUNE?????????
              CUM E>>>>>CIRCUITUL DE LUMINI E PUS PE CIRCUITUL DE PRIZA SAU INVERS????
              PERSONAL NU AM AUZIT DE ASA CEVA!TE SALUT!

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1008

                #8
                Postat în original de alex virtual
                CHIAR SE PRACTICA ACEASTA CONEXIUNE?????????
                CUM E>>>>>CIRCUITUL DE LUMINI E PUS PE CIRCUITUL DE PRIZA SAU INVERS????
                PERSONAL NU AM AUZIT DE ASA CEVA!TE SALUT!
                Se practica. Priza este legata pe circuitul de lumina. Aceasta conexiune este in general folosita de cand au aparut oglinzile de baie cu spoturi/lampa si priza pt ap de ras. Oricum, in baie nu cred ca ai nevoie sa alimentezi mai mult de un aparat de ras sau un foen (doar daca nu ai masina de spalat in baie, caz in care nu as recomanda asa ceva, fiind nevoie de o priza mai serioasa...)
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • florin_cfr
                  Incepator
                  • 08.mar.2006
                  • 20

                  #9
                  Re: proiectare inst electrice

                  multumesc de sfat
                  am spart peretii unde vreau sa-mi montez prizele si intrerupatoarele acum vine partea mai dificila in alegerea materialelor tuburi, conductori, doze sigurante piata e variata si as dorii cateva sfaturi.

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #10
                    Re: proiectare inst electrice

                    Postat în original de florin_cfr
                    multumesc de sfat
                    am spart peretii unde vreau sa-mi montez prizele si intrerupatoarele acum vine partea mai dificila in alegerea materialelor tuburi, conductori, doze sigurante piata e variata si as dorii cateva sfaturi.
                    doze,copex=gewiss,courbi!
                    sigurante=le grande,gewiss,abb,moeller!

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      Postat în original de ear1976
                      Postat în original de alex virtual
                      CHIAR SE PRACTICA ACEASTA CONEXIUNE?????????
                      CUM E>>>>>CIRCUITUL DE LUMINI E PUS PE CIRCUITUL DE PRIZA SAU INVERS????
                      PERSONAL NU AM AUZIT DE ASA CEVA!TE SALUT!
                      Se practica. Priza este legata pe circuitul de lumina. Aceasta conexiune este in general folosita de cand au aparut oglinzile de baie cu spoturi/lampa si priza pt ap de ras. Oricum, in baie nu cred ca ai nevoie sa alimentezi mai mult de un aparat de ras sau un foen (doar daca nu ai masina de spalat in baie, caz in care nu as recomanda asa ceva, fiind nevoie de o priza mai serioasa...)
                      asa mestere exprimate corect!initial am crezut ca vorbesti de o priza serioasa(masina de spalat etc.)!
                      te salut!

                      Comentariu

                      • seby9966
                        Incepator
                        • 20.aug.2007
                        • 4

                        #12
                        INTERESENATA CHESTIE...NU AM MAI VAZUT PANA ACUMA....POATE O

                        Postat în original de alex virtual
                        Postat în original de ear1976
                        Postat în original de alex virtual
                        CHIAR SE PRACTICA ACEASTA CONEXIUNE?????????
                        CUM E>>>>>CIRCUITUL DE LUMINI E PUS PE CIRCUITUL DE PRIZA SAU INVERS????
                        PERSONAL NU AM AUZIT DE ASA CEVA!TE SALUT!
                        Se practica. Priza este legata pe circuitul de lumina. Aceasta conexiune este in general folosita de cand au aparut oglinzile de baie cu spoturi/lampa si priza pt ap de ras. Oricum, in baie nu cred ca ai nevoie sa alimentezi mai mult de un aparat de ras sau un foen (doar daca nu ai masina de spalat in baie, caz in care nu as recomanda asa ceva, fiind nevoie de o priza mai serioasa...)
                        asa mestere exprimate corect!initial am crezut ca vorbesti de o priza serioasa(masina de spalat etc.)!
                        te salut!

                        Comentariu

                        • disperat
                          Membru
                          • 21.mai.2007
                          • 133

                          #13
                          Buna ziua!
                          Doresc sa-mi montez niste aplice de exterior pe gardul care-mi inconjoara curtea. Gardul este de zidarie, conductorii ii voi pune intr-un canal cablu. Voi folosi cablu litat 2 x .... Intrebarea mea este ce grosime trebuie sa aiba conductorii? Ma gandesc la vreo 10 becuri economice. Lungimea totala va fi de 50 m. Am mai realizat un asfel de circuit pentru 2 becuri si am folosit cablu 2 x 0.75 pe care l-am intordus in copex si pe care l-am ingropat. Practic merge, teoretic e corect?

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1008

                            #14
                            teoretic e mai bine conductor de 1,5 mm^2
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • DanielF_67
                              Membru marcant
                              • 22.mar.2007
                              • 336

                              #15
                              proiectare inst electrice

                              I-ti recomand MYYM 3 x 1,5 mm,e mai sigur [pui si impamantarea pe al treilea fir verde-galben.Succes.

                              Comentariu

                              Procesare...