Descarcator si Declansator...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    Descarcator si Declansator...

    Doresc sa-mi achizitionez un descarcator de JT si un declansator MSU cu prag de tensiune.Doresc sa le pun in tablolu de sigurante impreuna cu 4 sig bipolare dar nu stiu cum sa leg descarcatorul cu declansatorul?Declansatorul am vazut ca e bun impotriva supratensiunilor de origine atmosferica iar Declansatorul MSU pt tensiuni mai mari.Daca ma putetzi ajuta cu o schema ar fi perfect?sau sa-mi explicati cum pot face?Va multumesc toturor car doresc sa ma ajute cu problema asta.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Aveti aici mai multe informatii si scheme animate, iar daca descarcati catalogul aveti informatii si despre produse si scheme de conectare. Sunt produse de calitate cu preturi foarte bune.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Habib
      Membru
      • 23.mai.2007
      • 195

      #3
      Da dar nu mai vreu sa pun siguranta cu diferential vreu doar cel 2 componente la m-am uitat pe scheme animate si din catalog dar nu reusesc sa leg decansatrul corect pt ca intra F respectiv N si nu vad care e iesirea?daca ma putetzi ajuta doar cu lucrul asta as fi foarte recunoscator.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2347

        #4
        Pentru MSU 275Vac Threshold Release




        Pentru descarcatoare

        De citit raspunsul la intrebarea 2 din ultimul link.

        Comentariu

        • Habib
          Membru
          • 23.mai.2007
          • 195

          #5
          Eu m-am gandit sa instalez cele 2 componete dar nu stiu cat de fiabile sunt rog pe aceast cale celor care au mai montat asa ceva sau monteaza, daca sunt bune si dau randament.Alte compunente care au protectie bun exista pe piata ma refer la;fluctuati de tensiune si supratensiuni de origine admosferica?As monta un UPS dar nici acela nu stiu cat de bun este si in plus treb montat in tablou...deci nu am cum!Oricum va multumesc pt raspunsuri acordate.bye

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1360

            #6
            Postat în original de Habib
            Eu m-am gandit sa instalez cele 2 componete dar nu stiu cat de fiabile sunt rog pe aceast cale celor care au mai montat asa ceva sau monteaza, daca sunt bune si dau randament.Alte compunente care au protectie bun exista pe piata ma refer la;fluctuati de tensiune si supratensiuni de origine admosferica?As monta un UPS dar nici acela nu stiu cat de bun este si in plus treb montat in tablou...deci nu am cum!Oricum va multumesc pt raspunsuri acordate.bye
            pentru protectia la supratensiuni exista in practica electrotehnica "celule din siliciu"(nu mai stiu denumirea lor execta deoarece au aplicatii mai speciale si nu am folosit personal )!acestea sunt asematoare ca functionare cu diodele zenner,numai ca sunt destinate in mod special acestei aplicatii!cele de putere suporta curenti de ordinul sutelor de amperi!
            modul lor de functionare se bazeaza prin cresterea curentului in raport cu tensiunea aplicata pe bornele ei,practic punerea in scurtcircuit a retelei electrice pe care e angajata sa o protejeze!
            o astfel de celula de 240V si minim 50A conectata dupa siguranta automata generala de maxim 32A te va asigura ca scapi de un "val" puternic de tensiune!pentru efectele datorate naturii un paratraznet te rezolva!
            multa bafta!

            Comentariu

            Procesare...