Realizarea hidroizolatiei dupa ce fundatia a fost turnata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alfons
    Incepator
    • 06.aug.2007
    • 4

    Realizarea hidroizolatiei dupa ce fundatia a fost turnata

    Am in derulare constructia unei case P+M, fara subsol. Pe trei laturi ale casei fundatia are o adancime de 90cm in pamant si un soclu de 60cm deasupra solului. Pe a patra latura, datorita existentei unui beci exterior casei, are o diafragma din beton la adancimea de 180cm si, de asememnea, un soclu de 60cm deasupra solului. Fundatia este realizata integral din beton (Bc10).
    Am rugamintea sa sa ma ajutati cu un sfat legat de hidroizolarea acestei fundatii. Pe acest forum s-a vehiculat ideea ca betonul nu favorizeaza infiltrarea apei. Cu toate acestea, de ce este totusi necesara hidroizolarea partii din fundatie care se afla sub nivelul solului? Cum procedez pentru a face acest lucru, avand in vedere ca fundatia a fost turnara deja? Ultima intrebare, cum hidroizolez difargama de beton, care practic acum formeaza un perete al beciului exterior?
    Va multumesc pentru ajutor.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Proiectul nu a specificat nici un detaliu despre hidroizolare?
    Un plan al casei se poate?

    Comentariu

    • alfons
      Incepator
      • 06.aug.2007
      • 4

      #3
      In proiect nu este precizat nimic legat de hidroizolarea fundatiei. Constructia arata ca in planul atasat. O singura mentiune: in realitate nu am facut o consolidarea, asa cum arata planul, ci s-a construit casa de la zero, cu fundatii noi, zidarie noua, etc.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Ati redus dimensiunile planului de nu se mai intelege nimica. Daca doriti puteti sa-mi trimiteti prin e-mail poza nemodificata sa vad despre ce este vorba.

        Ati turnat planseele de la parter ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • alfons
          Incepator
          • 06.aug.2007
          • 4

          #5
          Maistrul Max: da, planseul este turnat. V-am trimis planul pe email.
          Gemini: se poate va rog sa imi spune-ti si parerea dvs.
          multumesc

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Macar daca nu ati fi turnat planseul din dormitorul de la parter, daca ati turnat si acolo planseul ramine ca in pivnita sa dublati peretii dupa ce ati hidroizolat pe interior peretii existenti.

            Sper ca nu v-ati luat dupa proiectant si ati facut un strat de rupere a capilaritatii din agregat de balastiera 16-32.
            Cu stima.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Eu am cateva observatii la ceea ce am vazut pe planul dvs. insa o sa le discutam dupa ce ne detaliati istoria cladirii.

              Am observat existenta unor structuri care se refolosesc in cadrul proiectului si nu as vrea sa raspund in necunostiinta de cauza.

              Comentariu

              • alfons
                Incepator
                • 06.aug.2007
                • 4

                #8
                Casa initiala, pentru care am cerut aprobare de consolidare si mansardare, avea doar parter, era din caramida, structura portanta fara stalpisori sau alte structuri din beton, cu acoperis din paianta, fara fundatie propriuzisa, zidurile de caramida fiind ingropate la 40cm in pamant. Am pastrat perimetrul casei vechi si de asemenea am folosit caramida existenta pentru zidurile de la parter. Sub placa de la parter exista strat de nisip, carton si polistiren.
                Ca si mentiune, mansarda va fi facuta tot din zidarie, BCA de data asta, cu stalpisori si grinzi de beton si nu din lemn ca in proiect.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Sper ca schimbarea solutiei pentru mansarda este facuta cu acordul proiectantului. Esteceva diferenta intre greutarea unei constructii din lemn +pereti gipscarton si una din zidarie + beton.

                  Amiteles ca placa este deja turnata iar sub aceasta se afla folie sau carton.... daca solul este unul cu o umiditate scazuita atunci aceasta solutie de hidroizolare este suficienta.

                  Peretii vechi observa ca au fost camasuiti.... cum s-a realizat aceasta lucrare?

                  Alte observatii:
                  -la pardoseli se specifica grosimea stratului de adeziv pentru placarea cu gresie ca fiind de 12 mm - cred ca este exagerata si inutila o astfel de grosime pentru patul de adeziv;
                  -in dormitoare (atat parter cat si etaj) este parchet laminat, sub acesta sunt prezavute strat de sapa autonivelanta (7mm) peste sapa de egalizare si strat "suport burete de 5mm"-!?!?!? ; se observa ca cei 12 mm de la adezivul de ceramica sunt egali cu cei 7+5 mm de la dormitoare; va sugerez sa eliminati stratul de sapa autonivelanta asta presupunand acordarea unei atentii sporite la turnarea sapei de egalizare astfel incat sa nu mai fie necesara autonivelanta. Scazand grosimea adezivului s epoate renunta la sapa autonivelanta si probabil se va diminua si grosimea "suportului de burete" undeva la 2-3 mm- folie PEE.
                  -aveti vata prevazuta doar intre capriori de 100mm si este prevazuta finisarea cu gips-carton pe profile metalice. Va recomand sa suplimentati izolatia cu inca un strat de vata de 5 cm amplasat perpendicular pe cel existent si sa amplasati o bariera de vapori intre gips=cartonsi vata minerala (nu era specificata in plan)
                  -la cele doua bai ar trebui sa prevedeti ceva izolatie.

                  Comentariu

                  • aereniv
                    Membru
                    • 27.aug.2006
                    • 151

                    #10
                    Postat în original de Maistrul Max
                    Macar daca nu ati fi turnat planseul din dormitorul de la parter, daca ati turnat si acolo planseul ramine ca in pivnita sa dublati peretii dupa ce ati hidroizolat pe interior peretii existenti.

                    Sper ca nu v-ati luat dupa proiectant si ati facut un strat de rupere a capilaritatii din agregat de balastiera 16-32.

                    D-le Maistru Max, pe unii dintre cei care intreaba ii trimiteti la proiect si le cereti realizarea hidroizolatiei potrivit specificatiilor acestuia, iar altora (ex. de mai sus) ... altceva.
                    Care va sa zica, chiar daca avem proiect, totusi nu strica sa mai intrebam pe aici.
                    Cu stima!

                    Comentariu

                    Procesare...