VELUX SAU FEREASTRA IN PERETE?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • julia1andrew
    Incepator
    • 21.iun.2007
    • 77

    VELUX SAU FEREASTRA IN PERETE?

    Sunt noua in acest forum si destul de nestiutoare in domeniul constructiilor. De aceea va rog mult sa ma ajutati si sa-mi raspundeti la intrebarea mea: e mai bine cu Velux sau fara?
    Va intreb pentru ca pana acum eram hotarata sa pun ferestre Velux la mansarda ( 4 camere, casa aproape terminata, ajunsa la stadiul de astereala, urmeaza Lindab-ul), insa astazi au venit cei care urmeaza sa puna acoperisul, si din spusele lor, varianta cu Velux-ul n-ar fi cea mai buna. Ei ziceau ca au mai pus in multe locuri, iar dupa cativa ani, beneficiarii respectivi au regretat alegerea cu geam in acoperis. Si nu numai cei carora le-au pus ei, ci si altii.
    A mai patit cineva asa ceva?
    Va rog mult sa-mi spuneti care sunt etapele unei montari corecte a ferestrei Velux, pentru ca mie tare-mi plac, si n-as vrea sa renunt la ele in favoarea unei ferestre in perete(care de altfel, ar strica si imaginea exterioara a casei). Totodata, insa, daca le pun, as vrea sa ma tina ani buni, nu sa fiu nevoita sa le schimb la 2, 3 ani.
    Multumesc!
  • aZu
    Membru Marcant
    • 22.mar.2006
    • 524

    #2
    Mai interesanta ar fi fost intrebarea: Lucarna sau velux ?
    N-ar strica sa-i ceri arhitectului sa-si dea cu parerea, ca e treaba lui.
    Parerea mea e ca ar trebui sa incerci sa le imbini , adica sa ai si ferestre de acoperis si in pereti.

    Velux e nr 1 mondial, n-ai de ce sa-ti faci griji in privinta calitatii, durabilitatea unei asemenea ferestre se masoara in zeci de ani, nicidecum 2 - 3 ani.
    In ceea ce priveste montajul, in cutie gasesti si ghidul de montaj cu schite f elocvente, dar n-ar strica sa apelezi la montatori autorizati de velux.

    Comentariu

    • CAMELIA_TM10
      Incepator
      • 15.mai.2007
      • 54

      #3
      Eu mi-am pus 3 Velux si-mi place tare mult.

      Comentariu

      • evisceratum
        Membru Marcant
        • 29.aug.2006
        • 412

        #4
        eu am 4 bucati in acoperis, dar nu asta e scopul discutiei. La Velux in cazul montarii cu un montator autorizat, (aprox 120RON/fereastra) aveti 5 ani garantie, iar daca mai luati si foliam izolatoare BDX mai aveti 5. Deci 10. Folia asta e cam 35euro, deci cam 8-10% din costul ferestrei.
        Din punct de vedere al finisarii si al prelucrarii jos palaria, de aia sunt si asa de scumpe.
        Mie personal nu ma incinta ca sunt facute din lemn de rasinoase, asta presupunind ca macar o data la 3-4 ani trebuie lacuite, conform instructiunilor.
        Iesiti mai ieftin decit cu o lucarna si in cazul in care arhitectura e bine gindita pot da un efect deosebit incaperii.

        Comentariu

        • julia1andrew
          Incepator
          • 21.iun.2007
          • 77

          #5
          Multumesc mult pentru raspunsuri!
          M-au determinat sa ma hotarasc: ramane Velux! Dar cu montator autorizat.
          Multa sanatate si spor la treaba tuturor!

          Comentariu

          Procesare...