bransare trifazic

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dianne
    Incepator
    • 10.feb.2007
    • 49

    bransare trifazic

    Am demolat o casa veche si in loc am contruit una noua. Pentru santier a ramas bransamentul monofazic de la casa veche, montat pe balconul casei noi. Acum am lasat loc la frontul stradal pentru a monta ceasul, insa doresc o instalatie trifazic, intrucat la Arad s-au facut diverse lucrari de innoire si toate ceasurile s-au montat la strada, sau pe gard. As dori sa stiu daca este de ajuns un electrician autorizat sa mute ceasul? Daca este nevoie de alt ceas in cazul in care doresc curent trifazic? Cat costa bransamentul trifazat? Daca trebuie ceva autorizare,as dori sa stiu cui sa ma adresez. Cei de la Arad de la "uzina electrica" au spus ca ei nu fac nimic si ca ceasul vechi va ramane unde este (pe balcon in exterior intr-o cutie organizare de santier !!!!!!!!!) si ca atunci se va muta la strada cand cartierul va intra in remont. Mi se pare un pic ciudat si am impresia ca angajata este doar plictisita de lucru si pur si simplu nu am acces la alte lamuriri....
  • evisceratum
    Membru marcant
    • 29.aug.2006
    • 410

    #2
    un bransament trifazic costa functie de unde iti trag ei tie curentul trifazic, daca este sau nu pe strada, etc. Totul depinde de raspunsul de la departamentul tehnic de la electrica. Evident ca poti primi si raspuns negativ daca reteaua din zona nu permite.
    Ceasul vechi se va lua de catre cei de la electrica, dupa ce ti se va face un nou bransament, cu un nou ceas si o noua cutie. Eu mi-am facut asa ceva si m-a costat 1600 platit la electrica si 400 ron o firma autorizata care sa realizeze bransamentul. M-a mai costat 200 ron manopera si 200 ron materialele pentru pamintare. Apoi 40 ron verificarea prizei de pamint de catre firma autorizata, cu emiterea unui buletin.
    Dar eu aveam curent trifazic pe strada.

    Comentariu

    • dianne
      Incepator
      • 10.feb.2007
      • 49

      #3
      Vecinii au curent trifazic de prin anii 70...
      Nu stiu de ce sunt asa acri cei de la electrica...de parca nu as plati facturile...
      de aceea ma gandeam sa intreb... nu mi s-a parut normal sa ramana ceasul la et.I mai ales ca toate firele le-am tras prin garaj la strada...

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Aveti nevoie de alt contor in cazul bransamentului trifazic. I
        ntrebarea mea este: Care este ideea pentru trifazic ? Aveti o casa mare cu multi consumatori si doriti sa echilibrati consumul pe faze sau aveti aparatura unde este nevoie de trifazic? Va intreb deoarece trecerea la trifazic va costa ceva. In general Electrica monteaza contorul si un dispozitiv de protectie diferentiala pe case, pe exterior sau imediat pe gard insa in interiorul curtii abonatului. Distrigazul monteaza de exemplu pe exteriorul gardului cutii cu contor si regulator. LA Arad nu stiu cum e;

        Puteti incerca sa dati un telefon la ENEL . Numarul de telefon este 0256-405050. Informatia am gasit-o aici
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • dianne
          Incepator
          • 10.feb.2007
          • 49

          #5
          Ca si consumatori mai mari, avem cuptor electric, jacuzzi, sauna (in viitor...sper) in rest nimic deosebit, casa ce-i drept e marisoara. Voi merge si maine sa ma interesez, poate prind pe altcineva. Inainte de a ma apuca de demolat casa veche m-am interesat cum sa fac sa fie bine. Mi s-a montat contorul vechi intr-o cutie de santier si mi s-a spus ca trebuie sa fac bransamentul intr-un loc accesibil, de ex pe gard sau pe fatada. Eu cred ca pur si simlu angajatii nu au chef de lucru si nu stie stanga ce face dreapta...Ma gandeam ca daca fac totul cum trebuie nu o sa am probleme...

          Comentariu

          • evisceratum
            Membru marcant
            • 29.aug.2006
            • 410

            #6
            are nevoie de trifazic pentru ca electrica nu face bransament monofazic mai mare de 6.5kW, ceea ce nu e suficient de obicei pentru o casa din ziua de azi in care ai si cuptor electric, cuptor cu microunde, instalatii de clima, etc. Restul, trebuie cu rabdare abordata problema.

            Comentariu

            • dmugurel
              Membru marcant
              • 14.feb.2006
              • 306

              #7
              Pentru un bransament trifazat trebuie sa faci cerere la operatorul de retea (Enel in cazul tau) in care sa specifici consumatorii si puterea ceruta. Operatorul de retea va emite avizul tehnic de racordare si fisa de solutie in care este specificat modul de racordare la retea pentru puterea pe care o ceri. Cu fisa de solutie te prezinti la o firma autorizata (sau la mai multe) cu care vei negocia pretul lucrarii. Firmei care ofera cel mai bun pret vei face o incredintare a executiei lucrari pe care o va depune la operatorul de retea (pretul e singurul criteriu deoarece din punct de vedere tehnic instalatiile sunt identice in conformitate cu fisa de solutie). Operatorul va factura suma ceruta de constructor, vei plati si constructorul trebuie sa execute lucrarea (nu dai nici un ban constructorului !). Dupa executie constructorul depune documentatia, operatorul face receptia lucrarii si vei putea incheia un nou contract de furnizare. Atentie la instalatia electrica interioara care trebuie sa fie executata astfel incat sa o poti racorda cat mai echilibrat pe toate fazele (pentru ca nu cred ca ai consumatori trifaati) daca nu poti face asa, investitia e degeaba.
              Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

              Comentariu

              • dianne
                Incepator
                • 10.feb.2007
                • 49

                #8
                Mersi mult... electricieni autorizati am, cei care au facut si in interior, mai incercam sa meregm odata si sa vedem cu ce ne mai amana...acum macar stiu care e procedura

                Comentariu

                Procesare...