Automatizarea casei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dexter_1
    Incepator
    • 13.aug.2007
    • 4

    Automatizarea casei

    Salutare,

    Am incercat sa gasesc cateva idei/solutii despre automatizarea casei, pe forum nu prea am gasit si nici in articole. Cautand pe internet am gasit cateva site-uri care s-ar ocupa de asa ceva. Primul dintre ele fiind cosmica.ro ,de aici nereiesind o solutie clara sau un pret exact al solutiei, nici lantec.ro nu m-a lamurit prea mult ce pot face si de cati bani am nevoie, o raza de lumina am gasit la homix.ro care imi prezinta cel putin un pret si o gama de aplicabilitati.

    Ati aplicat asa ceva? daca da, ce sfaturi aveti si cateva firme daca stiti.
    what a great day for science
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Re: Automatizarea casei

    Postat în original de dexter_1
    [...] cateva firme daca stiti.
    Inca o adresa aveti aici
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • dmih
      Membru Marcant
      • 05.feb.2007
      • 612

      #3
      Si inca una aici
      [/quote][/url]

      Comentariu

      • dexter_1
        Incepator
        • 13.aug.2007
        • 4

        #4
        Multumesc pentru linkuri

        casainteligenta.ro - in afara de homepage nu imi ofera nici o informatie.
        smarthouse.ro - este un site mult mai stilat si pare sa acopere toate nevoiel unei case automatizate dar nu vad nici un detaliu in legatura cu pretul si de asemenea cum functioneaza aceasta tehnologie.

        Nu as vrea sa stric peretii pentru a trage noi cabluri si dupa cate am studiat X10 se conformeaza acestei cerinte functionand prin reteaua electrica deja existenta
        what a great day for science

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de dexter_1
          casainteligenta.ro - in afara de homepage nu imi ofera nici o informatie.
          Probabil ca ati trecut cu usurinta peste site. In coltul dreapta sus aveti un link catre furnizorul extern.

          Postat în original de dexter_1
          [...] nu vad nici un detaliu in legatura cu pretul si de asemenea cum functioneaza aceasta tehnologie.
          Si nici nu cred ca veti obtine o informatie de acest gen, pina nu le dati mai multe date despre ceea ce doriti. E ca si cum i-ati intreba cit costa sa va construiasca o casa fara sa le aratati proiectul casei.

          In orice caz, daca veti ajunge sa primiti o oferta, va rog (daca e posibil si daca aveti amabilitatea) sa o prezentati si pe forum, sint sigur ca sint multi care ar fi interesati.
          Cu stima.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • dexter_1
            Incepator
            • 13.aug.2007
            • 4

            #6
            Avand in vedere ca ambele site-uri folosesc tehnologia crestron am cerut o oferta la smarthouse.ro, dupa o privire pe site-ul producatorului nu pare sa functioneze pe actuala instalatie electrica

            de asemenea am cerut o oferta la homix.ro, care pare sa mearga pe firele electrice deja existente, fara a fi nevoie de spart pereti

            Sper zilele acestea sa am cele doua oferte
            what a great day for science

            Comentariu

            • dexter_1
              Incepator
              • 13.aug.2007
              • 4

              #7
              Am primit lista de preturi de la homix(http://www.homix.ro), desi au multe preturi si pe site. Ce e bine la ei, este ca ofera instalare si consultata gratuite(incluse in pretul cumparaturilor). Si comanda prin sms pare interesanta chiar daca e destul de scumpa
              Fișiere Atașate
              what a great day for science

              Comentariu

              • Dom'Inginer
                Incepator
                • 11.sep.2007
                • 1

                #8
                Da..nu sunt cele mai mici preturi posibile...comparativ cu produse similare, dar pe baza de cabluri electrice!
                Dar nu uita ca intreaga smecherie a tehnologiei celor de la Homix e faptul ca nu trebuie sa-ti umpli casa de fire sau sa spargi peretii. Comunicarea intre dispozitive se realizeaza prin intermediul instalatiei electrice deja existente. Practic poti comanda luminile si orice aparat electric prin telecomanda, SMS sau Internet. Chestia cu SMS-ul e chiar interesanta.
                Si sunt totusi mai ieftini ca altii mentionati mai sus.

                Comentariu

                • bogdanpodo
                  Incepator
                  • 28.feb.2010
                  • 6

                  #9
                  Salut,

                  am descoperit un alt furnizor pentru automatizarea a casei la preturi "terestre" http://www.clickhome.ro

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1134

                    #10
                    Postat în original de bogdanpodo
                    Salut,

                    am descoperit un alt furnizor pentru automatizarea a casei la preturi "terestre" http://www.clickhome.ro
                    Aveti dreptate, preturile nu mi se par prea mari. Apropo, dv., ce functie aveti in aceasta firma?
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • bogdanpodo
                      Incepator
                      • 28.feb.2010
                      • 6

                      #11
                      caut sa imi automatizez casa si am gasit forumul misiunea casa
                      nu am nici o legatura cu ei ... ce te face sa crezi ca lucrez la ei ?

                      Comentariu

                      • Dan_Daniel
                        Living Legend
                        • 20.nov.2009
                        • 1134

                        #12
                        Postat în original de bogdanpodo
                        caut sa imi automatizez casa si am gasit forumul misiunea casa
                        nu am nici o legatura cu ei ... ce te face sa crezi ca lucrez la ei ?
                        Este cam suspect, cam neobisnuit ca inca din PRIMUL mesaj, sa se faca direct trimitere la un link al unei firme.
                        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                        Comentariu

                        • bogdanpodo
                          Incepator
                          • 28.feb.2010
                          • 6

                          #13
                          inteleg ... intre timp am mai postat si la alte topicuri tot din domeniu si acolo am facut referire si la alt furnizor ... daca mai stiti si altii sunt bineveniti .... daca sunt mai ieftini )

                          Comentariu

                          Procesare...