Mutarea contorului de curent electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Praxis
    Incepator
    • 08.aug.2007
    • 11

    Mutarea contorului de curent electric

    Tocmai am cumparat o garsoniera si este nemaipomenit ca exista forumuri ca acesta!
    As vrea sa intreb urmatorul lucru: ce trebuie sa fac pentru a muta contorul de pe un perete pe un altul? Ma impiedica sa pun un dressing pe hol, pentru ca a ramas pe un colt din fostul perete al unei camari.
    Sunt constient ca este intrebare de pus la Electrica, dar raspunsul acolo a fost: "Aaaaaa...va trebuie dosare aprobari....mai bine sunati la numarul asta si va explica el" - adica sa sun un electrician, autorizat ce-i drept, care a zis ca imi ia 7 milioane si dupa aceea mai dau 200.000 sa il trec pe numele meu. Oare cat ma costa daca procedez legal, cu dosar, cu aprobari.....?
    A trecut cineva prin situatia asta, stie o cale mai rapida si mai ieftina, sau imi poate da un sfat cum sa ma descurc?
  • IONUTZ_CJV5
    Incepator
    • 10.mai.2006
    • 75

    #2
    legal te costa asa: 40.82 cerere aviv, apoi firma atestata care va face lucrarea te va taxa manopera+materiale etc, bani care legal trec prin electrica. Adica tu platesti taxe racordare 85.4 ron receptia + partea firmei la electrica, urmand ca mai apoi firma sa isi recupereze banii.

    acum, tu vrei mutarea in cadrul incaperii, nu ar fi mai bine sa il muti afara pe hol? cu siguranta e mai scump dar scapi de grija facturarii gresite.

    cauta mai multe firme atestate si vezi ce preturi au

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6359

      #3
      Postat în original de IONUTZ_CJV5
      [...] nu ar fi mai bine sa il muti afara pe hol? cu siguranta e mai scump dar scapi de grija facturarii gresite.
      ... si de aceea de a fi acasa pentru ca "vine citirea", plus ca nu veti mai fi deranjat de sunatul la usa cu ocazia acestui "eveniment".
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Praxis
        Incepator
        • 08.aug.2007
        • 11

        #4
        Multumesc mult de raspuns!

        Prima idee a fost sa il mut pe hol dar din pacate blocul este din '79 si nu sunt rame pe hol, toata lumea are contorul in casa...

        Hai sa vedem daca am inteles corect. Ma costa in total 40.82+85.4+pretul lucrarii pe care il aflu de la o firma atestata? E corect?

        Prin firma atestata intelegi electrician autorizat anre sau altceva? Stii cumva vreun site sau....habar nu am unde sa caut .

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6359

          #5
          Postat în original de Praxis
          Prima idee a fost sa il mut pe hol dar, din pacate, blocul este din '79 si nu sunt rame pe hol, toata lumea are contorul in casa...
          Cred ca nu strica sa intrebati la E.ON sau cum i-o mai fi chemind.
          Nici la mine nu sint contoare pe scara, doar al meu...
          Nu e deloc estetic, dar e pe casa scarii, nu in casa... a se vedea poza 1

          P.S. Poate sa-mi spuna cineva ce fel de siguranta am in BMP in partea stinga (poza 2)? Multumesc.
          Fișiere Atașate
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • leon
            Membru Marcant
            • 19.sep.2006
            • 905

            #6
            Postat în original de raduca
            ... P.S. Poate sa-mi spuna cineva ce fel de siguranta am in BMP in partea stinga (poza 2)? Multumesc.
            Cred ca e o siguranta diferentiala.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6359

              #7
              Postat în original de leon
              Cred ca e o siguranta diferentiala.
              Asta inseamna ca ma pot curenta linistit, ca apoi sa postez si eu la "relaxare/topul curentarilor"?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 905

                #8
                Postat în original de raduca
                Postat în original de leon
                Cred ca e o siguranta diferentiala.
                Asta inseamna ca ma pot curenta linistit, ca apoi sa postez si eu la "relaxare/topul curentarilor"?
                Mai bine nu!
                Sig. dvs seamana cu cea de jos numai ca aceasta e ptr. curent trifazic.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6359

                  #9
                  Postat în original de leon
                  Mai bine nu!
                  Acuma serios: daca se intimpla un accident si se curenteaza cineva, siguranta aceea va sari?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • leon
                    Membru Marcant
                    • 19.sep.2006
                    • 905

                    #10
                    Postat în original de raduca
                    Postat în original de leon
                    Mai bine nu!
                    Acuma serios: daca se intimpla un accident si se curenteaza cineva, siguranta aceea va sari?
                    Teoretic ar trebui sa sara, insa.... pot aparea si accidente.
                    Din cate stiu eu in Germania asemenea sigurante sunt montate doar de personal calificat. Poate n-o sa credeti dar la politia criminalistica exista si o sectie care se ocupa de asemenea cazuri mai deosebite.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6359

                      #11
                      Postat în original de leon
                      Din cate stiu eu in Germania asemenea sigurante sunt montate doar de personal calificat.
                      La mine BMP-ul a fost montat de oamenii de la E.ON (cit de calificati or fi si ei... ).
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • leon
                        Membru Marcant
                        • 19.sep.2006
                        • 905

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de leon
                        Din cate stiu eu in Germania asemenea sigurante sunt montate doar de personal calificat.
                        La mine BMP-ul a fost montat de oamenii de la E.ON (cit de calificati or fi si ei... ).
                        Va doresc sa nu aveti probleme.
                        Acum montatul nu ar fi o mare problema, insa ptr siguranta aici se testeaza aceste diferentiale cu aparate de masura ca de ex. LEM UNILAP 100XE care costa cca. 2.000 Euro.
                        Sigur asemenea aparate nu sunt la indemana oricui.

                        Comentariu

                        • IONUTZ_CJV5
                          Incepator
                          • 10.mai.2006
                          • 75

                          #13
                          Postat în original de Praxis
                          Multumesc mult de raspuns!

                          Prima idee a fost sa il mut pe hol dar din pacate blocul este din '79 si nu sunt rame pe hol, toata lumea are contorul in casa...

                          Hai sa vedem daca am inteles corect. Ma costa in total 40.82+85.4+pretul lucrarii pe care il aflu de la o firma atestata? E corect?

                          Prin firma atestata intelegi electrician autorizat anre sau altceva? Stii cumva vreun site sau....habar nu am unde sa caut .
                          poti sa-l muti pe hol chiar daca vei avea doar tu, pretul este acela, lucrarea trebuie facuta de firma atestata anre(vezi www.anre.ro) paranteza: exista posibilitatea realizarii de catre oricine a lucrarii atata timp cat o firma atestata ia asupra ei responsabilitatea lucrarii si se ocupa de incredintare, oferta, receptie, etc- e varianta semilegala

                          Comentariu

                          • Praxis
                            Incepator
                            • 08.aug.2007
                            • 11

                            #14
                            Postat în original de IONUTZ_CJV5
                            poti sa-l muti pe hol chiar daca vei avea doar tu, pretul este acela, lucrarea trebuie facuta de firma atestata anre(vezi www.anre.ro) paranteza: exista posibilitatea realizarii de catre oricine a lucrarii atata timp cat o firma atestata ia asupra ei responsabilitatea lucrarii si se ocupa de incredintare, oferta, receptie, etc- e varianta semilegala
                            Am sunat la Electrica si mi-au spus asa: ma duc la un birou si completez un formular cu cererea, dupa 15 zile primesc raspuns. Platesc 37 RON pentru desigilare dupa ce primesc avizul si trimit electrician pentru asta. Lucrarea pot sa o fac cu electrician care poate sa nu fie autorizat. (Am cautat pe anre.ro dar nu gasesc lista cu firme atestate, este cumva la rapoarte, ma poate cineva ajuta? doar acolo cred ca poate fi, dar dupa ce selectez Bucuresti, da The page can not be displayed ) Daca vine control mi-a spus sa arat avizul si chitanta de desigilare. La final dau iau 37RON sa vina cineva sa sigileze.
                            Stie cineva ceva? Voi cum ati procedat? Inca nu am inteles suficient de clar etapele pe care mi le sugerati...

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6359

                              #15
                              Postat în original de Praxis
                              Voi cum ati procedat?
                              Din pacate, la acest aspect nu va pot ajuta. Nu prea pot sa va dau amanunte, dar va pot spune ca am folosit facilitatea: "suna un prieten".
                              Oricum, ceea ce v-am aratat nu este nici unicat si nici ilegal.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...