pret pe mp la o terasa de 700mp

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cuciuch daniel
    Membru Marcant
    • 31.oct.2005
    • 358

    pret pe mp la o terasa de 700mp

    aveti idee un pret orientativ pe mp pt a realiza hidroizolatia la terasa unui bloc.
    dar un pret total-decopertare pana la sapa de panta si acoperire cu carton btuminos, si nu lipit doar peste?
    va multumesc si astept un raspuns
    va multumesc de raspunsuri.
  • aZu
    Membru Marcant
    • 22.mar.2006
    • 528

    #2
    Carton bitumat? da' de ce cu carton?

    Un acoperis nou, ceea ce implica decopertare si apoi aplicarea a min. 2 straturi ( obligatoriu) de membrana bituminoasa de calitate medie costa 14 sau 15 euro pe mp. Asta daca doriti sa lucrati cu o firma serioasa.

    Cu "gigei" care au auzit ei la cumnatu cum se lipeste carton d'ala italean... puteti avea surpriza unor preturi destul de fanteziste de 15 lei pe mp, si sa mai constatati ca nu e nevoie chiar de doua straturi pt ca acel carton... n'are moarte hehe

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Postat în original de aZu
      Cu "gigei" care au auzit ei la cumnatu cum se lipeste carton d'ala italean...
      e vorba de tartorul "gigeilor" ?
      Cu stima.

      Comentariu

      • cuciuch daniel
        Membru Marcant
        • 31.oct.2005
        • 358

        #4
        care e ideea cu doua straturi??
        aceasta tehnologie este specificata de producatorul cartonului??
        sau al doilea strat acopera prostiile facute la primul?
        va multumesc de raspuns.
        am cerut un pret orientativ deoarece o sa vine o firma sa faca o evaluare la terasa blocului. si vroiam sa stiu la ce sa ma astept.
        stiti cumva si vr-un link catre o firma "serioasa"...
        care stie sa isi prezinte marfa???
        apropo (in 89 cand au montat cartonul pe bloc, nu au folosit decat un strat,
        cartonul era romanesc, si a tintu pana in iarna asta perfect...z)
        sper sa avem noroc... ca cei de la firma sa nu aibe angajati gigei..
        ci sa aibe oameni cu experienta.
        inca o intrebare.. cam care ar fi garantia care se poate da o astfel de lucrare??
        va multumesc de raspunsuri.

        Comentariu

        • aZu
          Membru Marcant
          • 22.mar.2006
          • 528

          #5
          Ideea cu doua straturi e urmatoarea: In prima faza cand se aplica primul strat de material ( cartonul aruncati-l ! ), avem pe acea terasa niste benzi le 10 m lungime lipite intre ele pe o portiune de 10 cm. Stratul urmator se aplica decalat cu 0, 45 m fata de primul , adica trebuie sa incalece suprapunerile primului strat la jumatatea latimii mat. din stratul 2.
          Prin termosudarea membranei finale pe primul strat, se petrece un fenomen extrem de interesant. Acele benzi de material de 10 metri lungime si prinse intre ele pe 10 cm , in urma acestui procedeu se transforma intr-o singura piesa de material pe toata terasa, am putea zice ca va fi un soi de material compozit din bitum aditivat si armaturi ( fibra de sticla si poliester).

          Atentiune: Cartonul asfaltat, datorita celulozei ce are o mare afinitate catre apa, e o mare catastrofa! Nu mai folositi carton asfaltat la acoperisurile terasa!

          Nu mai confundati cartonul asfaltat cu membranele bituminoase sau cu tesaturile bitumate ( TSA) !

          Comentariu

          • cuciuch daniel
            Membru Marcant
            • 31.oct.2005
            • 358

            #6
            am inteles ideea dumneavoastra. probabil ca tot la tesatura bitumata ma refereamsi eu, dar nu am un vocabular adecvat.
            dar aceasta tehnologie cu 2 straturi este specificata si de producator, sau doar experientza v-a dus la concluzia ca 2 straturi sunt mai bune ca unul. ca idee intradevar suna mult mai bine, dar la banii aia nu ar trebui sa iei mai bine un material de o calitate superioara cu o garantie mult mai mare??
            va multumesc de raspuns
            va multumesc de raspunsuri.

            Comentariu

            • aZu
              Membru Marcant
              • 22.mar.2006
              • 528

              #7
              cuciuch daniel, tehnologia de executie e aceeasi pentru toti producatorii. Acoperisuri impremealizate cu bitum se tot fac de 3000 de ani. In America in epoca cuceririi vestului a inceput era moderna a acestor tipuri de acoperis. Acum America este patria acoperisurilor terasa.
              In anii 1800 se aplicau succesiv mai multe straturi de materiale pe baza de bitum prin procedura de DERULAREA MATERIALELOR PE PAT DE BITUM CALD. Asa se obtinea o structura impermeabilizanta de 1 - 2 cm, in esenta tot un fel de material compozit alcatuit din mai multe straturi de armare intr-o masa de bitum. Ei bine, in timpurile moderne, membranele bituminoase se aplica cu flacara ( prin incalzirea suprafetei rezulta tot un pat de bitum cald), in esenta nu s-a schimbat prea mult tehnologia, in schimb a evoluat f mult calitatea bitumurilor si a armaturilor.

              Tehnologia nu imi apartine ci am invatat-o si eu din manuale ( de ex: "abc der Bitumenbahnen" ).

              Noua generatie de membrane bituminoase din bitum modificat cu olefin-copolymer , ca de exemplu Polyglass ADESSO sau Vedag Vedaplan ( 14 euro/ mp de membrana), se folosesc la acoperisurile industriale si se aplica prin tehnologia "sigle-ply roofing". Aceste membrane se aplica in structura monostrat.

              Aveti in vedere ca acoperisul este una din cele mai solicitate parti componente a unei cadiri, asa ca nu trebuie sa va asteptati la solutii minune! Nu exista miracole !

              P.S : puneti mana si invatati ce v-am explicat aici, ca maine va dau extemporal!

              Comentariu

              • cuciuch daniel
                Membru Marcant
                • 31.oct.2005
                • 358

                #8
                k
                va multumesc de raspunsuri.
                va multumesc de raspunsuri.

                Comentariu

                Procesare...