Beci in sufragerie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hicx
    Incepator
    • 04.mai.2007
    • 73

    Beci in sufragerie

    Salut la toata lumea

    Am consolidat si modificat o casa care are acum beciul in sufragerie fata de hol cum era inainte. Cum pot sa-l modific astfel incat sa nu fie nevoie sa-l desfiintez? Daca las intrarea prin living cum pot sa-l maschez?
    Intra mirosurile din beci in living, adica daca fac vinuletul in beci o sa se imbete toata casa de la vapori?

    Va rog sfaturi si idei urgent pt ca trebuie sa pun sapa.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Etansarea si izolarea usii (capacului) beciului.
    Asigurarea unei ventilari corespunzatoare in beci.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • hicx
      Incepator
      • 04.mai.2007
      • 73

      #3
      multumesc pt raspuns

      Usa de la beci se afla langa geam si calorifer living. Ma gandesc daca nu se va produce condesc si mucegai din cauza diferentelor de temperatura.
      Cum pot sa maschez intrarea?
      Or mai exista case cu beci in living? Eu cred ca sunt unicul dar tot vreau sa pastrez beciul. Ma gandesc in fel si chip dar mi se pare cea mai ciudata chestie cu pastrarea lui in conditiile in care toata lumea spune sa-l betonez

      Astept si alti help-eri

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Nu poti schimba zona de acces in beci?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de hicx
          Ma gandesc daca nu se va produce condens si mucegai din cauza diferentelor de temperatura.
          Unde: in living sau in beci?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • hicx
            Incepator
            • 04.mai.2007
            • 73

            #6
            in living

            Nu pot schimba gura de acces pt ca ar insemna sa sparg f mult beton armat cu fier

            Comentariu

            • hicx
              Incepator
              • 04.mai.2007
              • 73

              #7
              nu sa mai confruntat nimeni cu probleme de beci???

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Postat în original de hicx
                in living
                Nu prea cred ca sint conditii pentru asa ceva. Aerul cald din living are tendinta sa urce, iar cel rece din beci are tendinta sa coboare.
                Oricum, pentru evitarea transferului termic intre living si beci este recomandat sa faceti (daca n-ati facut-o deja) o termoizolatie pe tavanul beciului.

                In ceea ce priveste mascarea intrarii in beci, cam greu de realizat (in afara de clasicul covor peste intrare ). Poate ceva poze ne vor inspira cumva.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Postat în original de hicx
                  in living

                  Nu pot schimba gura de acces pt ca ar insemna sa sparg f mult beton armat cu fier
                  Eu as merge pe un perete despartitor care sa delimiteze accesul in pivnita.
                  Postati o schita sau cateva poze sa vedem despre ce este vorba.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  Procesare...