hidroizolatie cu membrane lichide?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • geomateo
    Incepator
    • 02.nov.2006
    • 16

    hidroizolatie cu membrane lichide?

    Am auzit ca exista substante in stare lichida cu care se poate face hidroizolatia unei fundatii. As vrea sa decopertez in acest moment fundatia si sa aplic un astfel de tratament. Cunoaste cineva metoda ? Nume de asemenea produse si unde le gasesc?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Haideti sa aplicam pe fundatie ce prescrie proiectantul nu ce dorim noi.
    Nu cred ca o substanta hidroizolanta poate suplini hidroizolatia executata cu membrana.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15126

      #3
      Exista emulsii bituminoase utilizate ca hidroizolatie aplicata prin vopsire.
      La firmele din domeniu gasiti doiferite produse de acest gen, insa numai pentru zone ce necesita acest tip de tratament si nu este necesara o hidroizolare superioara, un exemplu fiind AplaHydroStop.
      Produsul se aplica diluat conform instructiunilor producatorului cu pensula, trafaletul sau prin pulverizare.

      Alte produse ar fi AplaHydroRepairs de la Apla sau CP43 - mastic de etansare din cauciuc bituminos 2K de la Ceresit.

      Comentariu

      • aZu
        Membru Marcant
        • 22.mar.2006
        • 528

        #4
        Hai Dom'ne! HiroStopul ala poate sa fie o hidroizolatie superioara?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15126

          #5
          Hai Dom'ne!
          Cred ca trebuie sa recititi fraza de mai sus
          Eu am inteles ca scrie cam asa: "... insa numai pentru zone ce necesita acest tip de tratament si nu este necesara o hidroizolare superioara ..."

          Multumesc.

          Comentariu

          • aZu
            Membru Marcant
            • 22.mar.2006
            • 528

            #6
            Aoleu !
            Scuzele mele , Gemini!
            Scuze!
            Am citit aiurea!
            Eu am o fobie fata de asa-zisele solutii minune, printre care si hidrostopul asta. De aici si greseala pe care am facut-o.

            Comentariu

            Procesare...