Refacere instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    Refacere instalatie electrica

    Ma tot gandesc sa refac instalatia electrica a apartamentului 3 camere.
    Ceva sfaturi nu mi-ar strica...

    Ce voi avea - consumatori:
    1. aparate de aer conditionat - 2 unitati (posibil 3);
    2. boiler electric 1500W;
    3. incalzitor instant 5kW;
    4. cutpor cu microunde;
    5. 2 calculatoare, TV, audio;
    6. masina de spalat, fier de calcat;
    7. aspirator 1600W;
    8. alte scule, acareturi

    (pe unele le am deja, altele sunt preconizate in viitorul mediu sa zicem)

    Precum vedeti, mananc curent pe paine.

    Reteaua de acum, desi pe aluminiu, nu m-a dezamagit f. mult - prizele merg toate, apartamentul se alimenteaza prin 3 fire de 6 mm2; problema este lipsa legaturii la pamant pt majoritatea prizelor;

    Ce am de gand - proiect:
    - 2 circuite de lumini - 3*1,5mm2; (leg si corpurile metalice la pamant)
    - 6 circuite pt prize, astfel:
    1 circuit pt mari consumatori - bucatarie + sufragerie; (2,5mm2 si 4mm2 pentru trunchiuri de la tablou pana la dozele de ramificatie)
    1 circuit pentru mari consumatori - dormitoare; (idem)
    2 circuite consumatori "normali"; (2,5mm2)
    1 circuit dedicat pentru instant (6mm2);
    1 circuit pentru consumatori speciali (PC si alte aparate sensibile);

    Va exista si un circuit pt alimentarea de siguranta (cuplat la un UPS);

    Probleme:
    - nu stiu daca am facut bine impartirea - avand in vedere ca trebuie facut un compromis intre calitate si costuri;
    - ma bate gandul sa schimb cablul de alimentare al apartamentului (cu cupru). Nu prea se baga nimeni, de aceea intreb daca e absolut necesar in situatia mea;

    Cablurile le voi trage prin tuburi PVC, trase prin santuri facute in caramida sau sapa, dupa caz (vechea instalatie este prin sapa). Ma intreb daca e suficient un flex de 12,5 sau trebuie unul de 23mm...
    Cam atat deocamdata

    Inca ceva: voi pune si sigurante diferentiale.
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    o parere. O prima parere:

    aer conditionat ~1,5kW x 3 buc = 4,5 kW
    boiler ~1,5 kW
    cuptor cu microunde ~1,5 kW
    calculator 500W x 2 buc = 1 kW
    TV+audio ~0,3W
    masina spalat ~2kW
    fier de calcat ~0,5W
    aspirator ~1,6 kW
    alte scule ~1,2 kW

    Un total de aproximativ 14 kW. Putere instalata 14kW (calul mai mult decat grosier)

    O putere consumata aproximativ 7-8 kW (doar pentru consumatorii enumerati)

    Parerea mea este ca depasiti limita de 30A impusa prin I7

    Cel mai corect este ca la un asemenea consum sa faceti cerere de racordare trifazata la reteaua de electricitate

    Un alt sfat este:
    folositi circuite separate pentru:
    - aer conditionat
    - masina de spalat
    - boiler
    - bucatarie

    Cu respect
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • alex virtual
      Living Legend
      • 19.mai.2007
      • 1363

      #3
      Codex ai sarit peste incalzitorul instant~5k!

      @-
      [Gogu_ologu]ma bate gandul sa schimb cablul de alimentare al apartamentului (cu cupru).
      ar fi indicat !la puterile astea nu o sa tina!(teoretic nu ai cum sa primesti mai mult de 7 kw)
      cum spunea si Codex "racordare trifazata " e cel mai indicat!
      te salut!

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Este un lucru bun sa inlocuim instalatia electrica in interiorul locuintei.
        Din pacate sa nu uitam ca circuitul pana in contor si de la acesta pana la tabloul electric interior al locuintei, ramane acelasi.
        Personal, in cazul consumatorilor puternici, am grija sa nu-i alimentez concomitent. Adica nu aspir (2400W!) in timp ce masina de spalat incalzeste apa (2300W) sau sa calc (2200W). In plus, folosesc circuite protejate separat pentru prize.

        Comentariu

        • amio
          Incepator
          • 26.aug.2007
          • 8

          #5
          Buna ziua!
          Am si eu o problema asemanatoare......Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
          Vreau sa schimb panoul electric si sa adaug 2 sau 3 circuite, dupa cum ma sfatuiti; am 3 circuite la care nu vreau sa umblu (renovez numai o parte din apartament). Am cumparat sigurante automate bipolare Merlin Gerin, ale caror valori le voi trece in dreptul fiecarui circuit. Va rog, in cazul in care considerati ca nu sunt corecte valorile pe care le-am ales, sa-mi spuneti, deoarece am bonul si le pot schimba.
          Circuite existente:
          1.Masina spalat+hota+prize sufragerie(3 prize:TV, audio)+3 prize dormitor 1 - as pune 25A
          2.Frigider +2 prize bucatarie(filtru cafea, robot bucatarie)+prize dormitor 2 (calculator, imprimanta, filtru acvariu) -25 A
          3. Lumina toata casa -16A
          Circuite propuse:
          1. Cuptor electric 2.5KW- 25A. Sa folosesc conductoare de 2.5 (cum vroiam initial) sau 6 cum am gasit pe site-ul Merlin Guerin casa.schneider-electric.ro/alegerea-unui-intreruptor-automat.html pentru puteri ce depasesc 2KW? Este suficienta o siguranta de 25A?

          2. 2 A/C -1.6KW. Pot sa le pun impreuna pe acelasi circuit cu o siguranta de 32A sau circuite separate cu cate o siguranta de 25A fiecare?

          Pentru circuite am cumparat 5 sigurante automate diferentiale. Pentru siguranta generala ce sa folosesc? Imi mai trebuie doar o siguranta diferentiala generala cu o treapta mai mare decat cea mai mare valoare a sigurantei de circuit folosite sau un intrerupator diferential? Sau si intrerupator diferential si siguranta? Sau poate un disjunctor?
          Am gasit Intrerupator diferential Moeller 40/2/30mA (cu 2 poli) si disjunctor Moeller 40/4/0.03.(4 poli). Eu ce ar trebui sa folosesc? Intrerupatorul diferential ma protejeaza doar de curentii reziduali in timp ce disjunctorul ofera si protectie la suprasarcina? Puteti sa-mi explicati ? 2 poli sau 4 poli?
          Multumesc pentru ajutor.

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #6
            Stai asa ca nu e asa!
            Sigurantele sunt mult prea mari penrtu ce ai tu,si nu imi place cum sunt sortate circuitele!
            sa vedem:1.Masina spalat+hota+prize sufragerie(3 prize:TV, audio)+3 prize =pui un circuit separat la masina de spalat!(pe 16A)
            2.Frigider +2 prize bucatarie(filtru cafea, robot bucatarie)+prize dormitor =bucataria un alt circuit separat(pe 16A sau 20)
            3. Lumina toata casa -16A(recomandat de 10A dar daca ai multe corpuri luminoase a caror putere consumata depaseste 2,1kW atunci merge si de 16A MAXIM)recomandat in cazul depasiri puteri de 2,1Kw sa ai 2 circuite de lumina pe 10A dar am inteles ca nu vrei sa umbli si la lumina!

            Circuite propuse:
            1. Cuptor electric 2.5KW- 25A. Sa folosesc conductoare de 2.5(pe 16A conductori sunt buni de 2,5mm)
            2. 2 A/C -1.6KW. Pot sa le pun impreuna pe acelasi circuit cu o siguranta de 32A sau circuite separate cu cate o siguranta de 25A fiecare?(2circuite sepatrate cu 16A pe circuit)
            3 un alt circiut de prize pe care o sa pui prizele care nu le-am enumerat eu mai sus(cele cu circuit ceparat)!


            in final pui" disjunctor Moeller 40/4/0.03.(2 poli). "(daca gasesti de 32A)
            (daca o sa folosesti diferentiale pe fiecare circuit nu mai are rost sa pui si la siguranta generala(tot diferentiala)
            spor la treaba,te salut!

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Postat în original de alex virtual
              Codex ai sarit peste incalzitorul instant~5k!

              @-
              [Gogu_ologu]ma bate gandul sa schimb cablul de alimentare al apartamentului (cu cupru).
              ar fi indicat !la puterile astea nu o sa tina!(teoretic nu ai cum sa primesti mai mult de 7 kw)
              cum spunea si Codex "racordare trifazata " e cel mai indicat!
              te salut!
              Oameni buni!

              Asa am zis si eu de la inceput. Am chemat cativa electricieni, m-am dus la sediul Electrica, am intrebat pe forumuri si toti mi-au spus ca "ce, domle, esti nebun?" sau "E muuult prea scump". Prin urmare...

              Pe de alta parte, voi avea grija sa nu am un consum instantaneu mai mare de 7kW. Apa calda de la instant o folosesc doar cand pica RADETul. De asemenea, nu folosesc prea multe aparate deodata. E un compromis, dar nu am incotro. Cei de la Electrica mi-au spus sa nici nu ma gandesc, deoarece e foarte scump.

              Calbul ala de 3*6 tine cam 40A si ceva (montat aparent in aer) din cate tin minte (nu am I7 in fata). Mi-ar ajunge. De asemenea, la firida vin niste fire groase de cel putin 16mm2 din aluminiu, care cred ca se simt underused pentru ca jumatate din apartamente sunt ocupate de pensionari.

              Alta solutie chiar nu vad. Si asa, gasesc destul de greu om sa schimbe cablul pana la apartament.

              Oricum, disjunctorul general (de abonat) - pe care il voi pune va fi de 40A.

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                Ce voi avea - consumatori:
                1. aparate de aer conditionat - 2 unitati (posibil 3); (=2-3 circuite separate(16A fiecare)
                2. boiler electric 1500W; (circuit separat16A)
                3. incalzitor instant 5kW; (circuit separat conductori de 4mm pe 25A)
                4. cutpor cu microunde; (pe 16A iar restul prizelor din bucatarie circuit separat pe 16A)
                6. masina de spalat, ;(separat pe 16A)
                pe acelasi circuit vor veni:
                5. 2 calculatoare, TV, audio
                aspirator 1600W..
                8. alte scule, acareturi
                ....acestea nu au neviie de circuite separate in mod special!(16A sau daca vrei tu20A)

                Oricum, disjunctorul general (de abonat) - pe care il voi pune va fi de 40A=cam mare nu crezi?
                te salut!

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  Postat în original de gogu_ologu
                  ... Oricum, disjunctorul general (de abonat) - pe care il voi pune va fi de 40A.
                  40A e cam mult, totusi il poti regla pentru decuplare la 35 A
                  Cam atat ar trebui sa fie si siguranta pe general care o ai in acest moment

                  Cu respect
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Postat în original de Codex
                    Postat în original de gogu_ologu
                    ... Oricum, disjunctorul general (de abonat) - pe care il voi pune va fi de 40A.
                    40A e cam mult, totusi il poti regla pentru decuplare la 35 A
                    Cam atat ar trebui sa fie si siguranta pe general care o ai in acest moment

                    Cu respect
                    Rectific:

                    40A e curentul suportat de diferentiale;
                    disjunctorul va fi unul care decupleaza la 32A - ceea ce e suficient pt mine - 32A*220V = 7kW aprox.

                    Voi folosi schema data pe pagina Legrand, ca exemplu:
                    disjunctor de abonat, 2-3 diferentiale, apoi disjunctoare bipolare pt fiecare circuit;

                    Alta chestie: e mai bine sa merg pe Legrand sau sa merg pe Scneider, Moeller etc?

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de gogu_ologu
                      Postat în original de Codex
                      Postat în original de gogu_ologu
                      ... Oricum, disjunctorul general (de abonat) - pe care il voi pune va fi de 40A.
                      40A e cam mult, totusi il poti regla pentru decuplare la 35 A
                      Cam atat ar trebui sa fie si siguranta pe general care o ai in acest moment

                      Cu respect
                      Rectific:

                      40A e curentul suportat de diferentiale;
                      disjunctorul va fi unul care decupleaza la 32A - ceea ce e suficient pt mine - 32A*220V = 7kW aprox.

                      Voi folosi schema data pe pagina Legrand, ca exemplu:
                      disjunctor de abonat, 2-3 diferentiale, apoi disjunctoare bipolare pt fiecare circuit;

                      Alta chestie: e mai bine sa merg pe Legrand sau sa merg pe Scneider, Moeller etc?
                      Si inca o problema: sa zicem ca schimb cablu de la contor la apartament. Dar: intre siguranta generala si contor exista niste cabluri (scurte (contorul si sigurantele se gasesc intr-o camaruta in afara apartamentului). Iar acele cabluri sunt subtiri rau de tot (mai mutl de 3*4 nu cred ca au). Daca eu consum 30A, se vor arde primele. Si nu le pot schimba, pt ca sunt inainte de contor. Nu va face galagie Electrica?

                      Inca ceva:
                      Nu stiu ce flex sa iau - de 125 sau de 230? Diferenta de pret nu e foarte mare... insa ma gandesc la siguranta personala si usurinta in utilizare. Cred ca mai mult de 5 -6 cm nu sap... Deci, ce credeti ca e mai potrivit? Mentionez ca de obicei lucrez la birou, nu prea ma ocup de mesterit; si stiu ca un flex poate fi periculos.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        [gogu_ologu]Alta chestie: e mai bine sa merg pe Legrand sau sa merg pe Scneider, Moeller etc?
                        nu conteaza sunt foarte bune toate(din cele enumerate)

                        Comentariu

                        • alex virtual
                          Living Legend
                          • 19.mai.2007
                          • 1363

                          #13
                          inainte de contor nu te bagi!!!daca se ard o sa le schimbe ei pe banii lor!
                          intre contor si tablou cum ai de gand sa te legi?nu ai voie sa desfaci contoarul!(are sigiliu cel putin teoretic)
                          te salut!

                          Comentariu

                          • gogu_ologu
                            Membru marcant
                            • 11.nov.2006
                            • 421

                            #14
                            Postat în original de alex virtual
                            inainte de contor nu te bagi!!!daca se ard o sa le schimbe ei pe banii lor!
                            intre contor si tablou cum ai de gand sa te legi?nu ai voie sa desfaci contoarul!(are sigiliu cel putin teoretic)
                            te salut!
                            Asa e, dar:

                            Baietii sunt destepti...

                            Inainte de contor exista o siguranta generala (de abonat). Care este de 25A. Am inteles ca ar fi ilegal sa o schimbi. Ori eu inseamna ca nu pot trece de 5kW si ceva! Siguranta e foarte simplu de schimbat. Insa ma gandesc ca nu cumva sa se arda firele dintre siguranta si contor (alea pe care nu le pot schimba), apoi sa vina nenea de la Electrica sa spuna (la misto): "Bei, asta e caz penal, bei"

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #15
                              atunci in contract e trecut putere maxim absorbita de 5 kw!daca scrie 7 kw faci sesizare la ei si o sa o schimbe ei!daca nu te duci si ceri o suplimentare de energie!(maxim 7kw pe monofazic)
                              te salut!
                              P.S.
                              hac!hac!bai nu mai e caz penal hac!hac!se rezolva cu sp..a in caz de ceva!dar nu e cazul!hac!hac!

                              Comentariu

                              Procesare...