Hidro si TERMOIZOLARE terasa circulabila

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dan antonie
    Incepator
    • 28.iun.2007
    • 16

    Hidro si TERMOIZOLARE terasa circulabila

    Va rog sa-mi detaliati pe etape precum si materialele necesare in vederea hidroizolarii si termoizolarii unei terase(balcon deschis) circulabile sub care se afla un hol locuibil incalzit.
    Mentionez ca balconul este din beton armat si nu a fost turnata sapa.

    Doresc o lucrare de calitate cu materiale dintre cele mai bune!

    De asemenea ce solutie tehnica ar fi pt ca apa din balcon sa nu se mai prelinga pe zidul de sub el?

    Daca se poate sa ma ajutati cu recomandarea unei firme specializate din Craiova care poate realiza lucrarea mentionata mai sus.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Prezentati mai multe detalii despre acest balcon, eventual o foto entru a intelege situatia dvs.
    Cum doriti sa finisati pardoseala balconului?

    Comentariu

    • dan antonie
      Incepator
      • 28.iun.2007
      • 16

      #3
      Este vorba de o constructie noua.
      Balconul se afla deasupra unui viitor hol circulabil.
      Mentionez ca doresc sa plachez balconul cu gresie.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        In afara finisajului nu am primit nici o informatie despre situatia exacta a balconului/terasei respective.

        Stratul de hidorizolare este esential in cazul dvs. pentru ca orice cantitate de apa ajunsa pe placa poate compromite finisajul din spatiul interior al holului.

        Aveti in foto o solutie de hidro-termoizolare.
        Daca nu se intelege din foto (solutie Ceresit), straturile sunt:
        -Membrana Ceresit BT21 aplicata la rece cu grundul BT26
        -polistiren extrudat aplicat prin intermediul benzilor de butil autoadezive CA28
        -strat de adeziv pentru polistiren, Ceresit CT85, in masa caruia este inglobata plasa de fibra de sticla
        -pasta hidroizolatoare Ceresit CL 50
        -ceramica aplicata cu adeziv flexibil pentru exterior, Ceresit CM17, chitul de rosturi CE43 in cazul rosturilor late sau CE40 pentru rosturi inguste.

        O atentie deosebita trebuie acordata evacuarii apelor ajunge pe balcon astfel incat acestea sa fie dirijate spre o scurgere, de preferat colectarea sa se faca intr-un colt de unde se vor prelua cu o tubulatura de polipropilena sau cu un jgheam cu burlan - acestea functie de arhitectura casei.
        Se poate realiza si un mic parapet care sa impiedice scurgerea apelor pe laterale, hidroizolat odata cu realizarea hidroizolatiei sau montarea unor lacrimare pe conturul terasei care sa impedice scurgerea directa.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • turistul
          Incepator
          • 10.sep.2007
          • 2

          #5
          hidrzolatie

          Buna ziua

          vreau sa construiesc o casa si am o dilema, si anume :
          - tipul de casa pa care il vrem este cel modernist ( cu treasa circulara ) este vorba de p + e , dar cu toti cu care am vorbit nu au recomandat asa ceva.
          intrebarea este ce ma sfatuiti sa fac legat de terasa ( am ineles ca izolatia coata mult si este riscanta )
          - ce materiale se folosesc la izolatie pentru ploaie,ninsoare etc...si care sunt pasii
          - este mai bine cea cu acoperis gen mansarda sau .....??
          astept de la dvs. un raspuns .

          Nu stim pe ce proiect sa mergem pecel cu terasa sau cu mansarda.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Ambele variante se practica insa cel mai raspandite sun casele cu acoperis inclinat. Nu as face o comparatie intre cele doua metode deoarece nu ofera aceleasi avantaje. Este clar ca o mansarda ofera spatiu suplimentar pentru locuit, ceea ce nu se poate spune in cazul teraselor.

            Daca va doriti o astfel de terasa va pot spune ca este perfect realziabila in conditiile in care proiectarea si realizarea sunt corespunzatoare.

            Comentariu

            • aura62
              Incepator
              • 04.mai.2007
              • 79

              #7
              Poate imi spuneti si mie unde gasesc in Craiova Ceresit CL50 si CM43?
              Unde am intrebat, mi se spune ca nu au si imi recomanda mereu altceva.
              As dori totusi sa gasesc produsele recomandate de dv. Stie cineva unde le pot gasi?

              multumesc

              Comentariu

              Procesare...