izolatie pe lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex.c
    Incepator
    • 02.sep.2007
    • 5

    izolatie pe lemn

    Buna ziua!
    am o intrebare,tocmai am mai ridicat un nivel intr-un bloc,doar ca e din lemn.
    Cum/ce trebuie sa pun ca izolatie in baie sub gresie ca sa nu am probleme pe viitor? asta tinand cont ca am OSB pe jos!?

    ...am inteles ca polistirenul extrudat nu e foarte recomandat pt lemn.

    Multumesc anticipat!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Re: izolatie pe lemn

    Postat în original de alex.c
    ...am inteles ca polistirenul extrudat nu e foarte recomandat pt lemn.
    De ce ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Amorsare suport cu Ceresit CT17, aplicatre hidroizolatie CR66 sau CL50 impreuna cu banda de etansare CL52 urmata de placarea cu ceramica utilizand un adeziv flexibil - Ceresit CM17, iar rosturile chituite cu CE40.

      Comentariu

      • alex.c
        Incepator
        • 02.sep.2007
        • 5

        #4
        Multumesc frumos!

        pt Maistrul Max: ...asa mi-au zis unii mesteri care au colindat in jurul meu, acum eu nu stiu ce sa cred, pentru ca sunt o multime de opinii; am dorit sa cer sfatul expertilor.

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          #5
          Nu stiu ce v-au zis gigei insa eu nu vad nici-o problema in a monta polistiren extrudat pe lemn.
          Daca ar fi existat probleme la casele de lemn s-ar fi termoizolat pe exterior cu polistiren ?
          Cu stima.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Problema cu polistirenul extrudat montat pe suport de lemn are dezavantajul ca in timp, in anumite situatii, eventualul condens produs sub polistiren nu se va elimina prin masa polistirenului (capacitate de difuzie redusa) ci va umezi si deteriora lemnul.

            Comentariu

            Procesare...