cum sa abordezi oamenii periculosi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    cum sa abordezi oamenii periculosi

    Am o ruda (cunoscut, in fine) care, pe cat este de nestiutor, pe atat este de increzut si necooperant. Adica:

    - i-am spus sa foloseasca anumite aparate numai bagate in prize cu impamantare. Ma duc la el si imi arata o priza clar fara impamantare (cum sunt la blocurile vechi, ceausiste) si sustine sus si tare ca are impamantare.
    - i-am aratat de unde sa isi traga curent (priza cu impamantare), i-am luat prelungitor cu 3 fire, degeaba.
    - instalatia electrica e mesterita de oameni adusi de el cand si cand, nu este refacuta, dar el sustine ca e buna
    - nu stie cat consuma aparatele pe care le foloseste, el vrea sa faca economie scotand radioul din priza, pune aparate care consuma 3000W pe o priza ceausista sau pe un prelungitor 2*0,75 si se mira ca ia foc (i s-a intamplat sa i se umple o camera de fum, noroc ca era acasa)

    Intrebare:
    - ce se poate face cu asemenea oameni inconstienti; e un fel de Gigi B., crede ca e cel mai mare si mai tare. In domeniul asta nu este, habar n-are de tensiune, putere etc

    Omul e adeptul meseriasilor ieftini si e teribil de avar, in sensul ca ia totdeauna oferta cea mai mica si o mai si negociaza. La el lucrarile se fac cam asa:
    - vine meseriasul x, iti spune a si b, gata, meseriasul asta e cel mai tare, facem ca el. Dupa 2 zile, meseriasul nu mai e bun, cheama altul.
    - vine meseriasul y, ii spune c si d. Gata, asta e cel mai tare, meseriasul x era un idiot. Dar y sa continue ce a facut x
    - Meseriasul y cere prea mult. Lasa ca il stiu eu pe meseriasul z. Vine z si ii spune sa faca a si e. Bine lasa ca continuam alta data, deocamdata merge cu ce s-a facut pana acum.

    x, y si z sunt niste oameni neseriosi, betivi, despre care are la inceput o parere fenomenala, dar pe care si-o schimba aproape invariabil dupa 2 zile.

    Practic, omul asta nu e in stare sa coordoneze niste lucrari, nu stie ce sa ceara. Daca vine mesterul si ii pune masina de spalat pe un cablu 3*0.75 (exemplu teoretic) nici nu se uita, nu isi da seama daca e bine sau nu.
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: cum sa abordezi oamenii periculosi

    Scuzati post-ul in plus..

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      cum sa abordezi

      Daca omul nu vrea ce poti sa-i faci?decat sa-l lasi in pace sa stea si fara impamantare,si alte alea cand o sa-l gadile putin la talpi poate-si revine si te roaga sa-i faci tu impamantare si tu nu ai timp .tu ti-ai facut datoria [ai vrut sa-l ajuti asa ca ocupa-te de instalatia ta .Succes.

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Pentru astfel de oameni, ai nevoie de simt psihologic, iti tragi un scaun si stai la discutii. Ii explici despre accidentele prezentate la "stirile de la ora cinci", accidente cauzate de instalatii electrice neconforme.
        In general o lucrare are o marja de costuri. De la un minim caracterizat de o calitate proasta, perioada scurta de exploatare si generator de viitoare accidente, la un maxim caracterizat de componente la preturi exorbitante, achizitii care de multe ori nu justifica investitia si o manopera pe masura.
        Cel care alege oferta trebuie sa fie suficient de realist pentru a se plasa optim intre cele doua valori extreme. Sa tina cont de calitatea executiei si a componentelor pe de o parte, iar de alta parte de costul total, in genul raportului calitate/ pret. In cazul in care financiar nu-si poate permite o lucrare suficient de calitativa, mai bine amana investitia in detrimentul unei lucrari de calitate slaba.
        Conteaza mult sa-l constientizati pe respectivul de importanta unei instalatii electrice suficient de buna, in sinea lui sa inteleaga toate implicatiile care decurg din aceasta.

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1008

          #5
          Dl. Traian are dreptate si, in plus, iti trebuie un pic de fler sa il faci sa creada ca ideile ce vor fi puse in practica sunt ale lui....
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            E greu cu astfel de oameni - au convingerile lor si nu ii poti schimba deloc. Sa inteleg ca e cineva din familie la care tii daca iti bati atata capul cu el?
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Postat în original de Consultant electrice
              E greu cu astfel de oameni - au convingerile lor si nu ii poti schimba deloc. Sa inteleg ca e cineva din familie la care tii daca iti bati atata capul cu el?
              Asa face cu toti si cu toate. Da, vreau sa evit un incident neplacut. Blocul e facut prin 75 si reteaua e facuta cu mare economie. Dar se rezolva. Multumesc pentru sfaturi.
              Ironia e ca daca se intampla ceva, tot la mine ar veni sa spuna ca nu l-am atentionat suficient...

              Comentariu

              Procesare...