Protectie maxima pe instalatie electica?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    Protectie maxima pe instalatie electica?

    Am si eu o intrebare pt cine lucreaza cu escarcatoare,Dijunctoare,Sigurante diferentiale ect.Doresc sa montez si eu o protectie mai buna in tabloul de sigurante si nu stiu ce sa aleg.In primul rand vreo o protectie pt:tensiune mare pe retzea, fenomene admosferice vreun fulger sa nu imi faca scrum tot din casa si ultimul rand pt a nu pune mana copil pe vreo priza?Ce mi-ati recomanda sa pun cazul asta pt o protectei cat mai buna exista unul singur pt toate?Sau cum sa procedez vreo schema..etc?BYE
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Pentru a preveni electrocutarea exista dispozitivele de protectie diferentiala care se vor alege de curent mic 0.03A. Unele au integrata si protectia la supratensiune. Protectia la scurtcircuit sau suprasolicitare o realizati cu sigurante automate clasice dimensionate in functie de instalatie.
    Pentru protectia supratensiunilor de natura atmosferica exista descarcatoarele. Pentru toate acestea iti trebuie in primul rand circuit de impamantare care sa fie realizat corect si sa "functioneze".


    Sunt multe de spus in cazul conectarii acestor dispozitive si este indicat sa se ocupe de ele cineva specializat pentru a se garanta functionarea intr-o situatie periculoasa. S-a discutat mult pe forum in diverse topic-uri despre aceste dispozitive si functionarea lor.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    Procesare...