circuite aparente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tanasescu Adrian
    Incepator
    • 13.sep.2006
    • 71

    circuite aparente

    Va salut cu respect! Datele problemei: am o casa recent construita dar fara instalatii electrice la interior (doar bransamentul de la stalp la casa, contorul de curent, tabloul electric si o priza de santier). Deoarece intreg interiorul casei este deja tencuit, m-am gandit sa amplasez toate circuitele de lumina si priza aparent, pe tencuiala, in trasee special destinate din masa plastica, pentru a nu mai fii nevoit sa tai tencuiala pentru a ingropa tuburile prin care trec conductoarele. Practic, nu ma deranjeaza cu nimic din punct de vedere estetic daca le pozez pe tencuiala si am acces rapid la ele la nevoie. Intrebarile mele sunt:
    - este legal sa aplic metoda aceasta pentru toata casa ?
    - exista vre-un inconvenient de ordin tehnic?
    - traseele respective se aplica pe tencuiala sau dupa ce dau glet?
    Va multumesc anticipat pentru sfaturi!
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    Stimate domn

    Grija mare trebuie sa o aveti pentru camera copiilor, unde instalatia trebuie asezata astfel incat acesul la ea sa fie cat mai greu cu putinta

    In rest ca ordin tehnic: in timp canaletul se ingalbeneste si se va vedea o diferenta intre varul .... alb ... si canaletul invechit

    Cu stima
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • Tanasescu Adrian
      Incepator
      • 13.sep.2006
      • 71

      #3
      Va multumesc mult pentru sfat!
      Pot trage prin aceleasi profile de plastic (pe acelasi traseu), unele langa altele, cablurile de lumina si cele de curent?
      Pot folosi corpuri mixte (ce contin un comutator de lumina si o priza)? Se amplaseaza la acelasi nivel si am un singur traseu profilat din plastic ce gazduieste cablurile aferente.

      Comentariu

      Procesare...