Temeie afectate de umezeala - casa pe structura de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maria-Anca
    Incepator
    • 11.sep.2006
    • 8

    Temeie afectate de umezeala - casa pe structura de lemn

    Buna ziua,

    Va rog sa ma sfatuiti si pe mine intr-o stresanta lupta cu umezeala. Imi cer scuze anticipat pentru exprimarea tehnica: sunt o nestiutoare pusa in situatia de a scoate permanent bani din buzunar pentru ca sa imi vad in sfarsit casuta sanatoasa.
    E pe structura de lemn intr-o zona de deal. A fost terminata in 2000. Are fundatie din beton, 80-120 cm sub nivelul solului (120cm in zona pivnitei) 40cm in medie peste nivelul solului (elevatie?) izolatie din carton asfaltat iar apoi sunt instalate "temeiele" cum le numesc mesterii de pe aici, din stejar. Problemele cu umezeala au aparut dupa o vreme : dusumeaua din lemn a putrezit. Anul acesta am refacut hidroizolatia parterului acoperit cu scandura ( 15cm de pietris, membrana, sapa de beton 7 cm..). Urmeaza sa pun dusumea noua.

    Problema : pamantul este umed. Va trebui sa fac un sant de drenaj in exteriorul casei, dar pana atunci as vrea sa ma sfatuiasca cineva cum sa tratez temeiele de stejat care pe alocuri au urme de putrezire din cauza umezelii care a ajuns pana la ei. S-a inlaturat toata partea afectata pana la lemnul sanatos. Ma gandesc cu groaza ce e in zona baii si a bucatariei unde sunt acoperiti cu gresie si faianta si nu pot fi verificati.

    Ce e de facut? Cum poate fi oprit procesul ?
    Va multumesc si astept sfatul vostru.
    Mi-as dori sa scap de griji
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Puteti posta o imagine a casei de pe exterior ? Poate aveti ceva rosturi care permit apei sa se prelinga pe grinzile de pe soclu.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Maria-Anca
      Incepator
      • 11.sep.2006
      • 8

      #3
      Postat în original de Maistrul Max
      Puteti posta o imagine a casei de pe exterior ? Poate aveti ceva rosturi care permit apei sa se prelinga pe grinzile de pe soclu.
      Va multumesc pentru raspuns. Voi incerca sa trimit si niste fotografii cand ajung acolo. In exterior au fost niste desprineri si niste fisuri ale decoratiei cu piatra de rau cu care este imbracat soclul casei, ceea ce a putut permite ca apa de ploaie sa se prelinga pe pereti in jos si sa ajunga prin exterior la baza fundatiei. Acum acest lucru s-a remediat acum.
      Totusi solul pare sa fi mustit de apa pe tota suprafata. Cantitatea pare mai mare. Ma tem de o panza freatica de suprafata care nu a fost depistata.
      Oricum, raul e acum facut : partea din lemn a casei e atacata

      Intrebarea mea e :
      1. temeiele afectate, chiar stalpii din lemn in unele zone si lemnul de umplutura pe o inaltime de aprox. 30 cm de la fundatie, pot fi inlocuiti?
      Cu ce material, tot lemn? Caramida?
      2. Cum se face lagatura dintre cele doua materiale pentru a asigura rezistenta?
      3. Cum pote fi oprita inaintarea mucegaiului(e pufos, alb-galbui, ca o vata-am vazut asta pe unele zone ale dusumelei si pe un stalp din lemn din alta camera cand a fost data jos tencuiala). Mentionez ca parterul casei este tencuit la interior si la exterior(lemn, sipca, plasa de rabitz, tencuiala).
      4. Mai exista o olutie viabila sau ar trebui luat totul de la capat, daramat si facut o casa noua?
      Mi-as dori sa scap de griji

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Din ceea ce spuneti situatia nu este deloc buna.

        Sfatul meu este sa concultati un expert tehnic care prin efectuarea unei expertize la fata locului va poate indruma catre solutiile optime.

        Comentariu

        • Maria-Anca
          Incepator
          • 11.sep.2006
          • 8

          #5
          Postat în original de Gemini
          Din ceea ce spuneti situatia nu este deloc buna.

          Sfatul meu este sa concultati un expert tehnic care prin efectuarea unei expertize la fata locului va poate indruma catre solutiile optime.
          Imi puteti spune ce profil trebuie sa aiba expertul( inginer constructor, biotehnician...) si unde sa ma adresez?

          Va multumesc
          Mi-as dori sa scap de griji

          Comentariu

          Procesare...