priza in bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • popjuice13
    Incepator
    • 11.sep.2007
    • 0

    priza in bucatarie

    Recent am renovat bucataria unui apatament cumparat in urma cu un an. Si am facut greseala sa nu realizez ca peretele pe care vine mobila de bucatarie nu are nici o priza.
    Am rezolvat, in parte, problema spargand peretele comun dintre bucatarie si o camera in dreptul unei doze, si asa am acces la o doza de curent, dar aceasta se afla jos. Eu vreau sa trag curentul in zona dintre dulap si blatul bucatariei (nu vreau sa ajunga pe blat caci ar putea fi periculos daca se varsa lichide pe masa; exista o priza izolata, incorporabila in blat, dar la 550 roni, si alta priza, cu ceva urechiuse care poate fi prinsa de fundul dulapului, dar si aia e la 270 roni) in mod cat mai: putin periculors, elegant si ieftin, toate astea fara sa sparg faiantza .
    Daca aveti idei despre magazin mai ieftine sau aveti solutii care mi-au scapat va rog sa mi le comunicati. Trebe sa va spun ca locuiesc in Timisoara.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    O priza aplicata pe perete - dubla-tripla - nu e suficienta sau nu am inteles eu ce anume vrei?

    Legatura de la doza pana la priza o faci pcu un cablu ascuns intr-un patcablu (autoadeziv).

    Acum are importanta ce anume alimentezi pe acel circuit si aici te vor ajuta cu siguranta colegii experti.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • popjuice13
      Incepator
      • 11.sep.2007
      • 0

      #3
      Pe mine ma intereseaza niste modele de prize cu 2-3 "intrari", dar pe care sa pot sa le instalez cat mai discret pe fundul mobilei, in blat sau pe faianta (dar fara sa distrug faianta).
      Legat de putere... nu prea am pretentii; priza o sa fie folosita de un robot de bucatarie si aprinderea de la aragaz, deci nu cred ca se pune problema de un consum prea mare pe respectiva priza.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Vad ca nu a mai dat nimeni nici o solutie, cat de mica si nevinovata.

        Ma risc eu mai departe si fac o propunere - montaj aparent .. spre sa nu gresesc prea tare!

        In foto ai cele 3 parti componente ale produsului final care te intereseaza.
        Fișiere Atașate
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Postat în original de VYS
          Vad ca nu a mai dat nimeni nici o solutie, cat de mica si nevinovata.
          Una de la mine: cautati la magazinele de electrice un corp de iluminat cu neon 8-12W, cu intrerupator si trei prize (este gindit sa se monteze fie pe partea de jos a corpului suspendat, fie imediat sub el, pe perete; alimentarea lui o puteti ascunde in spatele corpului suspendat). Asa rezolvati si problema iluminatului pe blatul de lucru si aveti si un bonus: "toate astea fara sa spargeti faiantza".
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1658

            #6
            Eu va sugerez ca sa va achizitzionatzi un ,,triplu" cu 5-6 pozitzii, dup? nevoi, ?n care s? alimentatzi aparate ,,u?oare" cu consum mic. Acest triplu poate fi montat ,, cu capul ?n jos" pe un dulap de buc?tarie prin doua holtzsuruburi, in partea de jos, iar alimentarea o putetzi face din doza in cauza coborind alimentarea prin dulap, sau daca avetzi loc prin exterior, prin patul de cable de care pomenea VYS!

            Ptr aparataj ,,mai greu" , revenitzi cu o denumire sau oputere instalata!

            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Inteleg spiritul practic, Baboo - insa ceva obiectii la ceea ce am postat anterior!
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • leon
                Membru Marcant
                • 19.sep.2006
                • 905

                #8
                Cateva filmulete ptr. cei interesati de „instalatiile aparente”:

                In Romania: - www.obo.ro

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Alta varianta - priza modulara - pret de Bucuresti
                  Fișiere Atașate
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    #10
                    Foarte bune aceste prize modulare, sunt incantat de exploatarea lor. Se vand si in varianta fara cablu de alimentare.
                    Ca modalitati de prindere a modulelor, sunt prevazute pe margine cu 2 tije nituite la capete, sau cu ansamblu demontabil surub-piulita. De preferat sa se aleaga varianta din urma.
                    Se poate cupla un numar mai mare de module, dar trebuie adaptate cele doua tije de prindere.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de Traian Dajma
                      ... dar trebuie adaptate cele doua tije de prindere.
                      Adica, in cazul majorarii numarului de prize, trebuie schimbate acele tije cu altele mai lungi, nu?
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • popjuice13
                        Incepator
                        • 11.sep.2007
                        • 0

                        #12
                        Va multumesc tuturor pentru solutii. Am gasit si eu o solutie, ieftina si mai putin eleganta, dar o voi descrie totusi:
                        Am gasit o priza dubla care in mod normal se prinde pe gresie, cu dibluri, dar priza se poate intoarce pe orizontala si voi putea prinde priza cu diblurile, in rosturile dintre doua placi de faianta. Si o voi pozitiona "lipita" de corpurile suspendate din bucatarie, ca sa nu i se vada firele de curent (nu cred ca aceste fire le-as putea "ingropa" intre cele doua bucati de faianza, si sa le astup cu rosturi.

                        Dar aceasta va fi solutia in cazul in care nu gasesc priza modulara pe tencuiala sau corp de iluminat.

                        Si in cateva zile voi opri urmarirea acestui subiect, solutile oferite fiind mai mult decat speram, dar poate mai doreste cineva sa adauge ceva .

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #13
                          Da. Eu am cumparat si primele variante cu tije nituite si cablu de alimentare. Dupa modificarile dorite, am inlocuit tijele la lungimea corespunzatoare.

                          Comentariu

                          Procesare...