Canalizare cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristiver2004
    Incepator
    • 12.iun.2006
    • 66

    Canalizare cu probleme

    Buna ziua. Locuiesc la et 4/4. Am o foarte mare problema cu evacuarea apei menajere la baie. Daca folosesc chiuveta, chiar la un debit foarte mic, in scurt timp se inunda, iese apa prin sifonul de pardoseala. Daca fac dus, aceeasi probl, apa iese tot prin sifonul de pardoseala. Instalatiile sunt noi, de abia am renovat apartamentul. Sifonul de pardoseala este de 32 iar debitul ar fi de 40, dar, repet. chiar daca folosesc chiuveta cu un debit mic, nu ma ajuta cu nimic. Ce problema poate fi?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Chiar daca instalatia este noua se poate infunda. Probbil aveti pe traseul conductei de scurgere un corp strain care obtureaza diametrul de scurgere.

    Am o intrebare ca sa fim pe deplin lamuriti : la prima folosire a lavoarului sau a dusului ati avut probleme cu apa care se revarsa din sifon ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6360

      #3
      Re: canalizare varza

      Probabil ca problema este de la sifon in jos. Intrebati si la vecinul de sub Dvs. daca are ceva probleme similare (desi nu prea cred, ca altfel era calare pe usa Dvs. ). De cit timp ati renovat apartamentul?
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • Consultant sanitare
        Moderator
        • 16.oct.2006
        • 1554

        #4
        In functie de configuratia retelei de scurgere trebuie verificate zonele dintre pucntul de racordare la coloana de scrugere si legaturile la fiecare obiect sanitar- in speta lavoarul. Probabil este o zona infundata sau strangulata - a se vedea coturi, sifoane, sifon realizat din teava sub forma de U - daca exista, etc. Alta cauza posibila este infundarea tevilor datorita resturilor de materiale de constructii aruncate in timpul renovari si care s-a depus pe traseu.

        Ar fi util un "sarpe" pentru verificarea tronsoanelor.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Re: canalizare varza

          Postat în original de cristiver2004
          Buna ziua. Locuiesc la et 4/4. Am o foarte mare problema cu evacuarea apei menajere la baie. Daca folosesc chiuveta, chiar la un debit foarte mic, in scurt timp se inunda, iese apa prin sifonul de pardoseala. Daca fac dus, aceeasi probl, apa iese tot prin sifonul de pardoseala. Instalatiile sunt noi, de abia am renovat apartamentul. Sifonul de pardoseala este de 32 iar debitul ar fi de 40, dar, repet. chiar daca folosesc chiuveta cu un debit mic, nu ma ajuta cu nimic. Ce problema poate fi?
          ............................. Renovat nou si schimbat instalatii ? Am observat ca sifoanele care se gasesc in ziua de azi nu se potrivesc la debit cu debitul cazii , in special , sau cumulat cada +chiuveta . Si cum sifoane mari nu se pot pune ca ajungem la vecinul de jos prin planseu se ajunge la situatia asta ingrata , sa facem totul nou si sa nu functioneze . Daca nu este nimic infundat va ramine situatia sa reglati debitul de scurgere la atit cit poate prelua sifonul de pardoseala . Greu si cu probe multe !
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • pitonul
            Membru Marcant
            • 28.nov.2006
            • 828

            #6
            Postat în original de Consultant
            Ar fi util un "sarpe" pentru verificarea tronsoanelor.
            Prezent !
            Pai din partea mea , pot sa spun sa incerce cu niste mr. muscolo- soda caustica anhidra pentru desfundat -impreuna cu 1-2 litrii apa fiarta apoi clatire - procedeu repetat de 3 ori - , dar inainte sa verifice conducta ce pleaca din sifonul central desfacand grilajul sifonului si curatand zona de intrare teava si restul sifonului de par si alte depuneri , folosind o manusa de cauciuc si/sau un aspirator pentru lichide. Curatarea se va face inainte de tratamentul cu muscolo.
            Daca nu se desfunda astfel , inseamna ca este o problema mai dificila si trebuie o interventie mecanica pe traseu sau chiar inlocuirea unor elemente de traseu asezate gresit sau reductii necorespunzatoare , ce provoaca aparitia foarte rapida a depunerilor in zona lor.
            Pitonul Constructor
            :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

            Comentariu

            • cristiver2004
              Incepator
              • 12.iun.2006
              • 66

              #7
              Renovarea e super recenta. Scurgerile nu au functionat de la inceput, dar nu am dat importanta. Problema e in felul urmator, am uitat sa mentionez, nu pot umbla la sifonul de la cada pt simplul motiv ca e cadita de dus, sifonul e in sapa turnata. S-ar putea sa fie infundat mai jos avand in vedere ca de abia s-a terminat renovarea. Maine astept un instalator sa dea verdicul. Intrebare: In mod normal, sifonul de la cada comunica cu sifonul de la chiuveta. La mine, cand dau drumul la apa in chiuveta, incepe sa bolboroseasca

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Da, deoarece se gasesc pe aceasi conducta de scurgere.
                Cu stima.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Postat în original de cristiver2004
                  Renovarea e super recenta. Scurgerile nu au functionat de la inceput, dar nu am dat importanta.
                  In acest caz, cu siguranta scurgerea este partial obturata de resturi de materiale de la amenajare.

                  Postat în original de cristiver2004
                  [...] nu pot umbla la sifonul de la cada pt simplul motiv ca e cadita de dus, sifonul e in sapa turnata.
                  Sifonul de pardoseala e sub cadita de dus?

                  Postat în original de cristiver2004
                  Intrebare: in mod normal, sifonul de la cada comunica cu sifonul de la chiuveta. La mine, cand dau drumul la apa in chiuveta, incepe sa bolboroseasca.
                  Mai aveti inca un sifon de pardoseala si in zona de sub chiuveta sau vorbiti de sifonul prins de chiuveta?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de cristiver2004
                    Renovarea e super recenta. Scurgerile nu au functionat de la inceput, dar nu am dat importanta. Problema e in felul urmator, am uitat sa mentionez, nu pot umbla la sifonul de la cada pt simplul motiv ca e cadita de dus, sifonul e in sapa turnata. S-ar putea sa fie infundat mai jos avand in vedere ca de abia s-a terminat renovarea. Maine astept un instalator sa dea verdicul. Intrebare: In mod normal, sifonul de la cada comunica cu sifonul de la chiuveta. La mine, cand dau drumul la apa in chiuveta, incepe sa bolboroseasca
                    ............................. Sa ne spuneti ce a descoperit instalatorul , care e cauza si remediul ! Va asteptam raspunsul !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Iti zic eu Mircea ce o sa gaseasca instalatorul : adeziv intarit care optureaza canalizarea datorita gigeilor care si-au spalat sculele la sifon sau in lavoar.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • cristiver2004
                        Incepator
                        • 12.iun.2006
                        • 66

                        #12
                        S-a rezolvat. Au bagat un rac, sa mai desfunde traseele, dar nu s-a rezolvat prin asta. Buba era in alta parte: canalizarea avea o a 3-a ramificatie, o teava de ventilatie- respectiva era infundata cu un dop de hartie. Ma gandesc ca s-a produs un efect de vidanjare si de asta s-a blocat evacuarea. Dupa ce au scos dopul si au bagat racul( sau raciul cum s-o mai chema) totul functioneaza perfect.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          Postat în original de cristiver2004
                          Buba era in alta parte: canalizarea avea o a 3-a ramificatie, o teava de ventilatie; respectiva era infundata cu un dop de hartie.

                          Recunosc ca nu m-as fi gindit nici intr-o mie de ani!
                          Multumim mult pentru feed-back.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Re: canalizare varza

                            Postat în original de cristiver2004
                            ... Daca folosesc chiuveta, chiar la un debit foarte mic, in scurt timp se inunda, iese apa prin sifonul de pardoseala....
                            Daca analizez mesajul dumneavoastra nu cred ca doar lipsa aerisirii coloanei sa fi fost cauza din care iesea apa prin sifonul de pardoseala. Precis ati avut o obturare a conductelor de scurgere de la sifonul de pardoseala pana la coloana de scurgere.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • pitonul
                              Membru Marcant
                              • 28.nov.2006
                              • 828

                              #15
                              Re: canalizare varza

                              Postat în original de Maistrul Max
                              ............Precis ati avut o obturare a conductelor de scurgere de la sifonul de pardoseala pana la coloana de scurgere.
                              Si eu cred la fel ! Dopul de hartie nu intrase inca in traseul sifon- coloana de scurgere. Oricum ,orice a fost s-a rezolvat de catre varul meu "sarpele instalator"...
                              Pitonul Constructor
                              :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                              Comentariu

                              Procesare...