materiale ignifuge...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    materiale ignifuge...

    Din cate stiu eu, la o instalatie electrica ar trebui sa folosesc pe cat posibil materiale incombustibile sau care se sting singure, sau macar ceva de genul asta.

    Nu stiu in cemasura materialele de la noi respecta cerintele astea. Banuiesc ca cele de marca le respecta, cele no name - nu stiu.

    Eu va spun ce cred ca voi folosi eu, poate imi spuneti daca e OK:
    -Doze, copex - Univolt
    -Soricei ?? - in magazinele din Bucuresti am gasit no-name (de fapt fara eticheta)
    -Etichete pentru doze - aici iarasi nu stiu. Ma intreb daca e OK sa folosesc etichete autocolante si imprimabile - care cu siguranta nu respecta asemenea standarde, dar in lipsa de altceva... Poate ati folosit asa ceva si recomandati
    -Isolierband - iarasi peste tot am vazut ceva facut prin Turcia, nu imi inspira incredere, dar nu am gasit altceva.
    -silicon - S-ar putea sa folosesc la fixarea tuburilor de copex, niste silicon sanitar, despre care stiu aproape sigur ca nu e neinflamabil (toate chestiile bazate pe produse care se usuca repede prin evaporare, incluzand aici si vopsele lavabile ce se usuca rapid, iau foc dupa stiinta mea destul de usor). Dar cu siliconul nu e o problema, ca voi folsi putin si nu in doze.

    Sau poate macar imi spuneti ce sa evit...

    Inca ceva: am luat niste reglete de 6mm pe care scrie 10A; eu ma intreb de ce nuai 10A, cand asemenea chestii sunt folosite pentru curenti mult mai mari. Dar e bine ca scrie...
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: materiale ignifuge...

    Nicio idee? Pot sa pun etichete ordinare, cu adeziv? Pot sa folosesc pentru fixarea tuburilor de copex adeziv gen silicon?

    Intrucat sunt de formatie tehnica, imi place sa fac treaba mai ca la carte, asa.. Deci eu stiu ca peste tot pe unde trebuie sa eviti incendiile, nu numai ca trebuie sa iei masuri directe in acest sens, dar trebuie sa lasi cat mai putine materiale inflamabile, combustibile in jur. Sau materiale care se sting singure.

    Ma mai socheaza si colacii de cablu de la x sau y, fara a da pe eticheta niste indicatii minime referitoare la norme. Din ce e mantaua aia? Din plastic ordinar? Cati ani tine? Ca am vazut si plastic crapat dupa 5 sau 10 ani, si nu am chef sa schimb tot...

    La cat am vazut ca tin sanitarele in timpurile noastre... am patit-o cu instalatia refacuta cu totul, pe pexal de buna calitate. Dupa 2 ani a inceput sa curga. Cauza: un cot turnat prost. Luat din magazin. A trebuit sa dau jos tot, intrucat nu era o chestie evidenta. Nu am bani de schimbat instalatia la 5 ani si daca e pe-asa, imi bag *** in Ro, ma mut de aici, inseamna ca traiul e de fapt mult mai scump decat in Vest. Instalatia electrica ar trebui sa tina 40-50 de ani.
    La fel au patit-o si vecinii cu racordurile flexibile, care sunt cunoscute pentru "fiabilitatea" lor.
    La naiba, daca e pe-asa, inseamna ca instalatia aia veche de apa, comunista, care atinut vreo 15-20 era foarte buna. asa din otel, groaie cum era...

    Am intrerupatoare in casa (cam 1/2) in vechime de 40 de ani si merg. Prizele la fel (mai putin cateva).

    Deci, poate ma lamuriti si pe mine cum stau lucrurile. Sau poate ca de fapt nu e nimeni interesat, ca de fapt mesterimea romana (fara nicio aluzie la nimeni de aici) e interesata ca omul sa tot schimbe la instalatii, la 5 ani o data. Ce faci daca dupa 3 ani incepe sa iti crape izolatia si te trzesti ca in sare siguranta aparent aiurea?? chemi electrcianul si o iei de la capat.

    Si, nota bene, la instalatia sanitara a lucrat om recomandat, i-am dat cat a cerut, 4 milioane manopera acum cativa ani pentru o baie e ceva. Si am insistat sa se puna materiale bune. Nimic deosebit (lux), dar calitate sa fie. Si nu prea a fost.

    Deci, poate sa spuna cineva pe cine injur eu daca firul ala a fost tras prost de exemplu si incepe sa-mi faca poc pe trasee? Va dati seama ca tre' sa dau jos tot. Ca doar n-o sa dau jos azi pe un peret si maine pe celalalt... Ma uit in general in magazine si aproape tot ce vad sunt lucruri ieftine si slabute, la limite, din Turcia, China, facute sa tina maxim cativa ani. De unde stiu eu ca materialele nu sunt la fel?

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      In loc de etichete, am preferat sa folosesc marcatori pe cablurile din doze, iar pe verso capacului dozei am scris legenda.

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Postat în original de Traian Dajma
        In loc de etichete, am preferat sa folosesc marcatori pe cablurile din doze, iar pe verso capacului dozei am scris legenda.
        Te referi la marcatori "speciali" care se prind pe fire? Daca te referi la banda izolatoare, nu gasesc atatea culori cate am nevoie

        Iar pentru eticheta ai folosit etichete autoadezive din librarii?

        Am vazut si in catalogul Legrand si marcatori si etichete, dar trebuie aduse la comanda...

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          #5
          Marcatori speciali. Sunt din plastic de culoare galbena si arata ca niste inele numerotate care se introduc pe fire. Poti numerota de la 0 la cat doresti prin introducerea mai multor inele. Exista si inele deschise care se clipseaza pe fire, folosite in cazul in care legaturile sunt deja facute si nedemontabile. Metoda este folosita de multi ani. Am vazut tablouri electrice din anii '70 cu conductorii de aceeasi culoare dar prevazuti la capete cu acesti marcatori.
          Instalatia electrica in locuinta mi-am facut-o pe culoare albastra din cauza ca puteam cumpara conductorul numai la colaci de 100m si daca foloseam mai multe culori ramaneam cu prea mult cablu nefolosit. Cum un colac costa 130lei, alegerea s-a impus de la sine.
          Sunt unele cazuri in care urmarim raportul pret/ calitate, nu doar calitatea.
          Last edit.
          Am vazut ca ai mentionat si suportii de etichete. Sunt din plastic transparent si se prind de conductori prin "coliere soricei". In interiorul ferestrei se intruduce eticheta scrisa. Pentru tablouri electrice este o metoda buna, dar la doze din cauza spatiului restrans nu isi gasesc aplicabilitate.

          Comentariu

          • dmih
            Membru Marcant
            • 05.feb.2007
            • 612

            #6
            mai exista si modelul din foto. Se trag pe cablu si au un "buzunar" in care se introduce eticheta.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              OK, si cam pe unde gasesc asa ceva, ca nu prea am vazut? Ma intereseaza mai ales cele care se clipseaza pe fire. Banuiesc ca sunt la un pret decent... Sau mai bine niste suporti care se pot clipsa si in care pot sa bag eu eticheta corespunzatoare. Ca am imprimanta...

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                #8
                Dar spatiul disponbil din doza este suficient pentru cu etichete?
                Nu preferati varianta cu marcatori 0,1,2... si legenda pe verso?

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  Cred ca sint utile ambele variante, fiecare cu avantajele si dezavantajele ei, iar utilizatorii vor aprecia care din ele este mai potrivita.
                  Asa ca va rugam postati detalii (link-uri, preturi etc.). Multumim.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • dmih
                    Membru Marcant
                    • 05.feb.2007
                    • 612

                    #10
                    un exemplu:

                    Corpuri de iluminat :: Zumtobel StaFF :: BEGA :: LIMBURG :: Prize intrerupatoare :: Ventilatoare :: Relee :: Interfoane :: Doze aparat :: Cleme :: Conectori :: Aparate comutatie


                    O cautare dupa "tile pentru cablu" mai gaseste si alte legaturi.

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de dmih
                      un exemplu:

                      Corpuri de iluminat :: Zumtobel StaFF :: BEGA :: LIMBURG :: Prize intrerupatoare :: Ventilatoare :: Relee :: Interfoane :: Doze aparat :: Cleme :: Conectori :: Aparate comutatie


                      O cautare dupa "tile pentru cablu" mai gaseste si alte legaturi.
                      Mi-a fost de ajutor linkul. Va multumesc.

                      Nu stiam ca se numesc tile

                      Acum sper sa si gasesc.. Incerc zilele astea.

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #12
                        O solutie mai la indemana e sa folosesti un marker permanet, scrii pe fiecare fir 0,1,2...si pe capacul dozei legenda. Iesi mai ieftin, e si fire retardant.
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        Procesare...