Calorifer electric cu ulei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danielardelian
    Incepator
    • 18.sep.2007
    • 11

    Calorifer electric cu ulei

    Buna ziua,

    Am un intrerupator diferential de 10 mA (Legrand) pe instalatia electrica si recent am incercat sa pun in functiune un calorifer electric cu ulei destul de vechi si care n-a mai fost folosit de vreo doi ani.

    Dupa ce se incalzeste cam 30 de secunde, diferentialul decupleaza.
    L-am alimentat fara sa-i conectez impamantarea si am pus creionul de tensiune la masa aparatului. Nu se aprinde decat daca ating cu cealalta mana o usa metalica sau impamantarea unei prize. In aceasta situatie, un voltmetru digital ieftin imi indica aprox. 100 V intre masa caloriferului si impamantarea prizei (repet, conexiunea de impamantare intre calorifer si priza am deconectat-o).

    I-am masurat rezistenta electrica intre bornele de alimentare si masa dupa ce s-a incalzit si l-am scos din priza, cu acelasi multimetru (nu am acces la un megohmetru) si mi-a aratat cam 2 KOhm dar crestea foarte repede, in 5 secunde ajungea sa depaseasca scala aparatului de masura.

    E normal sa se intample asa ? E normal ca dupa ce caloriferul incepe sa se incalzeasca sa aiba o mica scurgere la pamant ?
    O fi prea sensibil diferentialul acela ? Sa mai dau un milion si ceva si sa incerc sa trec la unul de 30 mA ?

    Completare: am desfacut si refacut si rasverificat toate legaturile electrice ale caloriferului, stecherul, cordonul de alimentare, toate contactele, termostatul si toate sunt in regula.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2347

    #2
    Din cauza materialelor electroizolatoare imbatranite, apare conturnarea. Este posibil sa fie din cauza stecherului sau a panoului cu reostatul. Chiar daca refaceti legaturile nu este suficient, deoarece se pastreaza corpul electroizolant. Incercati sa inlocuiti stecherul, ar putea sa se rezolve problema. Si spuneti ca aveti diferential de 10mA? Acum daca tot il aveti lasati-l, nu are rost sa-l inlocuiti cu unul de 30mA.

    Comentariu

    • danielardelian
      Incepator
      • 18.sep.2007
      • 11

      #3
      Am facut probele cu un cablu litat de 2.5 mmp nou-nout, legat la un stecher ceramic nou-nout, cuplate direct pe bornele rezistentelor (nu are reostat dar are un termostat, pe care l-am scos din circuit pentru probe), deci problema este in mod cert in interiorul caloriferului, intre rezistenta, ulei si elementi.

      Eu as fi vrut sa stiu daca e normal sa faca asa, sau o fi din cauza ca e cam vechi uleiul ?

      1. Daca e normal sa faca asa, o sa schimb diferentialul cu unul de 30 mA (asta ma va costa ~ 120 RON).

      2. Daca e defect caloriferul sau "uzura" uleiului, o sa schimb caloriferul (asta ma va costa ~ 300 RON).

      De asta incerc sa adun cat mai multe informatii, sa vad care varianta o voi aplica.

      N-as vrea sa iau calorifer nou si sa ma trezesc ca tot sare diferentialul si oricum va trebui sa-l schimb cu unul de 30 mA

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Postat în original de danielardelian
        Am facut probele cu un cablu litat de 2.5 mmp nou-nout, legat la un stecher ceramic nou-nout, cuplate direct pe bornele rezistentelor (nu are reostat dar are un termostat, pe care l-am scos din circuit pentru probe), deci problema este in mod cert in interiorul caloriferului, intre rezistenta, ulei si elementi.

        Eu as fi vrut sa stiu daca e normal sa faca asa, sau o fi din cauza ca e cam vechi uleiul ?

        1. Daca e normal sa faca asa, o sa schimb diferentialul cu unul de 30 mA (asta ma va costa ~ 120 RON).

        2. Daca e defect caloriferul sau "uzura" uleiului, o sa schimb caloriferul (asta ma va costa ~ 300 RON).

        De asta incerc sa adun cat mai multe informatii, sa vad care varianta o voi aplica.

        N-as vrea sa iau calorifer nou si sa ma trezesc ca tot sare diferentialul si oricum va trebui sa-l schimb cu unul de 30 mA
        Daca problema este de la calorifer (cum pare sa fie) - adica ti se scurge pe undeva sarcina intre faza si impantare, atunci mai bine iti iei o aeroterma
        Am mai avut un calorifer mai demult, si mai mult de cativa ani nu a tinut.
        Problema cu aeroterma este ca trebuie sa fii atent sa nu ii astupi alimentarea cu aer sau prostii de-astea.

        Daca e defect caloriferul, se prea poate sa iti sara si un diferential de 30 sau 300mA. Eu zic ca nu merita sa te complici. Eventual ia diferentialul si daca nu rezzolvi il pui in tabloul pt masina de spalat...

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1008

          #5
          Daca schimbi diferentialul te costa 120, dar nu stii daca va merge (caloriferul poate avea elemente izolatoare imbatranite, poate chiar conturnate, poate uleiul perimat). Un calorifer nou te costa 300. Asa ca, schimba stecherul - e cel mai ieftin - si daca tot nu merge gandeste-te la un calorifer nou - e solutia cea mai sigura.
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Postat în original de ear1976
            Daca schimbi diferentialul te costa 120, dar nu stii daca va merge (caloriferul poate avea elemente izolatoare imbatranite, poate chiar conturnate, poate uleiul perimat). Un calorifer nou te costa 300. Asa ca, schimba stecherul - e cel mai ieftin - si daca tot nu merge gandeste-te la un calorifer nou - e solutia cea mai sigura.
            Si ca regula generala incalzirea electrica e mult mai scumpa acum. Foloseam asa ceva cand oprea nea Nicu caldura, iarna. Plus ca acum electrocasnicele sunt facute sa tina 3-5 ani, se pare. Deci, very bad option.

            Eu ma intreb care e durata de viata a unui calorifer. Mai ales ca sta 1/2 din an..

            Am cumparat odata o cafetiera de unica folosinta. Ma tot intrebam "cum adica". Am aflat: dupa vreo 10 folosiri s-a ars o siguranta din ea

            Comentariu

            • danielardelian
              Incepator
              • 18.sep.2007
              • 11

              #7
              Revin cu noutati:

              Am luat un diferential Legrand de 30 mA si l-am montat in loc de cel de 10 mA. Caloriferul merge de aproximativ o ora fara probleme.

              Sunt de acord ca poate uleiul a "imbatranit" sau o fi tras ceva umezeala, nu stiu ce sa zic, cert este ca scurgerea de curent nu declanseaza diferentialul de 30 mA.

              Trebuie sa ma mai tina pana incepe sa se dea caldura la calorifere. Am geamuri termopane peste tot, nu am pierderi foarte mari de caldura, iarna caloriferele merg destul de bine, dar dormitorul este orientat spre nord - nord vest, este mai racoros iar pe vremea asta, e chiar frig seara.

              Mai in primavara, cand mai adun ceva bani, o sa-mi instalez un aparat de aer conditionat cu posibilitatea de incalzire pentru aceste situatii.

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1360

                #8
                Postat în original de danielardelian
                Revin cu noutati:

                Am luat un diferential Legrand de 30 mA si l-am montat in loc de cel de 10 mA. Caloriferul merge de aproximativ o ora fara probleme.

                Sunt de acord ca poate uleiul a "imbatranit" sau o fi tras ceva umezeala, nu stiu ce sa zic, cert este ca scurgerea de curent nu declanseaza diferentialul de 30 mA.

                Trebuie sa ma mai tina pana incepe sa se dea caldura la calorifere. Am geamuri termopane peste tot, nu am pierderi foarte mari de caldura, iarna caloriferele merg destul de bine, dar dormitorul este orientat spre nord - nord vest, este mai racoros iar pe vremea asta, e chiar frig seara.

                Mai in primavara, cand mai adun ceva bani, o sa-mi instalez un aparat de aer conditionat cu posibilitatea de incalzire pentru aceste situatii.
                elimini diferentialul dar NU MAI ATINGI CALORIFERUL!!!!
                te salut!

                Comentariu

                • TDJ
                  Living Legend
                  • 10.apr.2006
                  • 2347

                  #9
                  Se discutase candva pe un topic despre alegerea diferentialelor de 10mA sau de 30mA.

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1360

                    #10
                    Postat în original de Traian Dajma
                    Se discutase candva pe un topic despre alegerea diferentialelor de 10mA sau de 30mA.
                    in cazul asta putem sa vorbim si de 100mA si 300mA!!
                    incepem discutia sau mai bine o lasam asa!!!
                    respectele mele!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2347

                      #11
                      In cazul acesta NU putem vorbi despre 100mA si nici despre 300mA, atata timp cat dl. danielardelian afirma ca protectia de 30mA permite functionarea caloriferului, comparativ cu cea de 10mA.

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #12
                        30 mA este valoare maxima admisa pt protectia diferentiala(in acest caz). Momentan merge, dar daca va decupla si asta vreodata, ganditi-va serios la schimbarea caloriferului.
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • danielardelian
                          Incepator
                          • 18.sep.2007
                          • 11

                          #13
                          Categoric, mai sus de 30 mA nu o sa merg cu diferentialul.

                          A mers vreo doua seri, cateva ore, fara sa mai sara diferentialul.

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1360

                            #14
                            Postat în original de Traian Dajma
                            In cazul acesta NU putem vorbi despre 100mA si nici despre 300mA, atata timp cat dl. danielardelian afirma ca protectia de 30mA permite functionarea caloriferului, comparativ cu cea de 10mA.
                            stiu chestia asta!!!eu am spus-o doar in gluma!!!
                            va salut!

                            Comentariu

                            • TDJ
                              Living Legend
                              • 10.apr.2006
                              • 2347

                              #15
                              Postat în original de alex virtual
                              elimini diferentialul dar NU MAI ATINGI CALORIFERUL!!!!
                              te salut!
                              Glumele si discutiile particulare este bine sa le pastram pe privat, altfel initiatorii topicurilor pot fi indusi in eroare.

                              Comentariu

                              Procesare...