Refacere instalatie electrica (fara demolari)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • NoMAD
    Incepator
    • 25.sep.2007
    • 6

    Refacere instalatie electrica (fara demolari)

    Salutari,

    Am o intrebare, la un apartament micut dar cu instalatia electrica neadecvata (lipsa impamantare, cabluri vechi, tablou vechi...)
    as vrea sa refac instalatia electrica (eventual doar partea de prize, becurile le am tip economic) fara sa sparg peretii (eventual sa folosesc aceleasi pozitii la doze) restul cablurilor le pot proiecta cumva inafara peretilor?
    folosind tuburi flexibile izolatoare + ceva masti pentru ca intr-un final sa le maschez mult mai estetic cu rigips..

    EDIT: mai precis as vrea un circuit separat care sa il folosesc pentru niste consumatori mai mari in fiecare camera (incalzire prin pardoseala)
  • yulian
    Incepator
    • 31.iul.2007
    • 3

    #2
    Refacerea inst.electrice

    Pentru circuite separate ti-as recomanda CYY 2,5mm patrati[/list][/quote]

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Re: Refacerea inst.electrice

      Sunt curios cam cat consuma incalzirea asta electrica, prin pardoseala...

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Re: Refacerea inst.electrice

        Sunt curios cam cat consuma incalzirea asta electrica, prin pardoseala...

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Pentru sursa unica, puteti aproxima cu o valoare de 150 W/mp.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • NoMAD
            Incepator
            • 25.sep.2007
            • 6

            #6
            @yulian : am un exemplu la mine in firma unde din cauza necesarului mult mai mare de curent decat ce putea sa ofere reteaua s-au facut 2 circuite separate pentru prize, cablurile fiind trase pe exterior si mascate cu niste profile dreptunghiulare de plastic. Singurele sparturi in pereti fiind la trecerile dintr-o camera in alta.
            Ma intreb cat ar costa asa ceva: 1 circuit separat doar pentru alimentarea incalzirii in pardoseala, probabil cu 3 sau 4 puncte de conectare (ma gandesc ca holul si bucataria pot fi realizate dintr-o singura instalatie)

            @gogu_ologu : O medie a consumului cred ca este undeva pe la 120W/mp si cred ca treaba cu economia se poate obtine investind putin mai mult pe partea de senzori / controlul separat pentru fiecare camera/spatiu..

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Postat în original de raduca
              Pentru sursa unica, puteti aproxima cu o valoare de 150 W/mp.
              Aha, adica daca incalzesc sa zicem 40mp din 60 cat are apartamentul, imi trebuie 6000W. Nice

              Probabil ca niste senzori (+sistem de management) mai eficient ar scadea cu putin consumul. Insa, sa nu uitam: cat bagati, atata iese. Sincer, daca radiatia este uniforma, si mai sunt si ceva curenti de aer, nu vad ce sa mai optimizezi. Poate obtii 4kW sau 3. Oricum este enorm sa am consumul asta in fundal. Ar trebui tras practic cablu de la firida, pentru a va mai rezerva macar 1-2kW pentru restul aparatelor din casa.

              Ca sa nu mai spun ca vor veni milioane bune la factura.

              Eu zic sa mergeti la cativa amici care si-au facut asa ceva, sa intrebati ce si cum. Eu nu ma pricep la chestii termice, doar putin la electrice.

              LE: ma intreb ce sistem ar putea sa incalzeasca bucati din apartament in functie de locul unde sta proprietarul. Oricum, exista o circulatie naturala a aerului din cate stiu, adica nu prea se formeaza "pungi de aer cald" si mai ales nu la comanda (adica unde si cand vrem noi).

              Dar sunt curios si va astept sa vad cum rezolvati.

              Comentariu

              Procesare...