Impamantare casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tezeu
    Membru
    • 10.sep.2007
    • 102

    Impamantare casa noua

    Buna seara,
    Dragilor, am nevoie de o explicatie:
    Am inceput constructia unei case noi (e prima, ca altfel deja cred ca stiam cum sta treaba...) si dirigintele meu de santier imi spune ca am nevoie sa leg armatura fundatiei la impamantare dar, nu a putut sa-mi explice de ce
    Asa a vazut ca se face si la alte case...
    Ma poate lumina cineva, ca eu nu-mi dau seama

    Thx.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    E grav daca se ghideaza dupa vazute si nu dupa ce scriu cartile de specialitate.
    Circuitul de impamantare trebuie sa aibe o rezistenta maxima (parca 4 ohmi) daca adaugi si rezistenta armaturii se depaseste aceasta valoare.
    Cu stima.

    Comentariu

    • tzaran
      Incepator
      • 29.sep.2007
      • 7

      #3
      buna seara tezeu, poate dirigintele tau a vrut sa-ti spuna sa iei impamantarea de la armatura casei... nu ca impamantarea sa legi de armatura..... )... daca ai casa construita din stalpi de fier... da... e bine sa legi impamantarea de stalpi... eu asha cred...
      finul clopatarului, din valea mica de peste deal

      Comentariu

      • tzaran
        Incepator
        • 29.sep.2007
        • 7

        #4
        buna maiestre, cu cat rezistentza omica a impamantari e mare cu atata e sigurantza de a nu te electrocuta mai mare
        finul clopatarului, din valea mica de peste deal

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1736

          #5
          Re: Impamantare casa noua

          Postat în original de Tezeu
          Buna seara,
          Dragilor, am nevoie de o explicatie:
          Am inceput constructia unei case noi (e prima, ca altfel deja cred ca stiam cum sta treaba...) si dirigintele meu de santier imi spune ca am nevoie sa leg armatura fundatiei la impamantare dar, nu a putut sa-mi explice de ce
          Asa a vazut ca se face si la alte case...
          Ma poate lumina cineva, ca eu nu-mi dau seama

          Thx.
          Se numeste priza de pamint si are rolul de a prelua si disipa sarcina electrica suplimentara provenita din descarcarea trasnetului.
          Ca metoda generala, se leaga conductorul de coborire (ceaea ce, generic, numim paratrasnet) cu armatura din fundatia casei si, mai departe, de electrozii de disipare, care intra in pamint.

          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Postat în original de tzaran
            buna maiestre, cu cat rezistentza omica a impamantari e mare cu atata e sigurantza de a nu te electrocuta mai mare
            Doamne fereste sa ai o rezistenta de 1 Mohmi la impamintare.

            Cu cat mai mica este rezistenta unei impamantari cu atat mai repede se scurge curentul in pamant.
            Cu stima.

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1736

              #7
              Postat în original de Maistrul Max
              E grav daca se ghideaza dupa vazute si nu dupa ce scriu cartile de specialitate.
              Circuitul de impamantare trebuie sa aibe o rezistenta maxima (parca 4 ohmi) daca adaugi si rezistenta armaturii se depaseste aceasta valoare.
              Electrozii si conductoarele de impamintare au, conform codului, numai dimensiuni minime, implicit rezistente minime; nu maxime!

              Cred ca era vorba despre altceva: rezistenta de dispersie a materialului fundatiei (cazul prizei naturale, folosind fundatia existenta) in cazul in care fundatia nu are armatura metalica continua, nu trebuie sa depaseasca 5ohmi; da, aici intervine valoarea minima.
              In cazul in care valoarea este mai mare, trebuie construita o priza artificiala sau o combinatie a celor doua.

              De acord ca treburile astea nu se fac dupa ureche.

              Numai bine,
              DIY

              Comentariu

              • DIY
                Living Legend
                • 07.sep.2007
                • 1736

                #8
                Postat în original de Maistrul Max
                Postat în original de tzaran
                buna maiestre, cu cat rezistentza omica a impamantari e mare cu atata e sigurantza de a nu te electrocuta mai mare
                Doamne fereste sa ai o rezistenta de 1 Mohmi la impamintare.

                Cu cat mai mica este rezistenta unei impamantari cu atat mai repede se scurge curentul in pamant.
                incorect!
                DIY

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Nu sunt electrician dar eu asa stiam. De ce este incorect ?
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1736

                    #10
                    Postat în original de Maistrul Max
                    Nu sunt electrician dar eu asa stiam. De ce este incorect ?
                    ... pai ... am explicat mai sus.
                    Numai bine,
                    DIY

                    Comentariu

                    • liviu_np
                      Incepator
                      • 19.mai.2006
                      • 21

                      #11
                      Re: Impamantare casa noua

                      Postat în original de Tezeu
                      Buna seara,
                      Dragilor, am nevoie de o explicatie:
                      Am inceput constructia unei case noi (e prima, ca altfel deja cred ca stiam cum sta treaba...) si dirigintele meu de santier imi spune ca am nevoie sa leg armatura fundatiei la impamantare dar, nu a putut sa-mi explice de ce
                      Asa a vazut ca se face si la alte case...
                      Ma poate lumina cineva, ca eu nu-mi dau seama

                      Thx.
                      Nu stiu ce ti-a spus dirigintele, dar eu cred ca ceea ce mi-au spus mie cei care au venit sa-mi instaleze "lumina" sunt mai credibili.
                      Iei o teava NEAPARAT GALVANIZATA de cel putin 1.5 mertri si o bati in pamant pana intra toata. Cu ajutorul unei bucati de platband de 3*30mm faci legatura de la firul de impamantare lasat de cei care ti-au facut bransamentul pana la teava bagata in pamant. Din acest moment poti spune ca ai impamantarea casei facuta. Nu am stat niciodata sa fac socoteli de rezistenta a circuitului, doar am facut si eu ceea ce mi-au spus niste electricieni care lucreaza zi de zi cu asa ceva. Bafta

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6360

                        #12
                        Postat în original de DIY
                        Electrozii si conductoarele de impamintare au, conform codului, numai dimensiuni minime, implicit rezistente minime; nu maxime!
                        "Dimensiuni minime" se refera la lungimi (L)? Daca prin "dimensiuni minime" ne referim la sectiune, atunci rezistenta are valori maxime, conform R= ro*L/S...
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • Tezeu
                          Membru
                          • 10.sep.2007
                          • 102

                          #13
                          Oau, ma-ti lasat masca...asa da asa nu, ba ia-sa ba nu e....
                          sper ca am postat bine, sunt tot la sectiunea cu instalatii electrice! DA?

                          Poate nu am formulat intrebarea bine, ok mai incerc o data:

                          Se leaga sau nu armatura fundatiei, stalpilor,.. la impamantare?

                          MODERATOR?

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #14
                            Postat în original de DIY
                            ... pai ... am explicat mai sus.
                            Numai bine, DIY
                            Ce ati explicat nu se refera la o instalatie de impamantare. Deci ?
                            Cititi Legarea la pamant sau urmati linkurile de pe forum : http://misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?p=20416
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              #15
                              Postat în original de Tezeu
                              Se leaga sau nu armatura fundatiei, stalpilor,.. la impamantare? MODERATOR?
                              Never. Daca din intamplare prizele de pamant nu sunt eficiente si la armatura aveti ceva conectat sau face atingere acolo nu va electrocutati ?
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...