ce ziceti, nu reusesc sa-i dau de cap!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • invatacel
    Incepator
    • 02.oct.2007
    • 24

    ce ziceti, nu reusesc sa-i dau de cap!

    in primul rind , buna ziua, pentru ca sunt nou pe aici, in al doilea rind , am si eu o intrebare ( poate doua)!am un frigider si o lada frigorifica, frigiderul e de vreo 20 de ani si la da de 10 , ( asta ca sa nu fac reclama), si vreu sa stiu ce putere nominala au fiecare in parte, sa nu le mai trag sau sa le mut, cu gindul ca scrie pe verso!
    in cazul in care stiti, ar fi de mare folos, daca tre sa zic si marca o so zic ,.
    vroiam sa schimb sigurantele , cu altele noi( pina le schimb cu automate), pina amu nu mam gindit ca , 2-3 lite puse la intimplare , totusi poate sa produca necazuri!
    cu respect!
    afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!
  • invatacel
    Incepator
    • 02.oct.2007
    • 24

    #2
    marca este arctic, am vazut ca se posteaza si marci. daca ma poate ajuta careva, cu respect!
    afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6451

      #3
      Daca aveti umor, va spun eu pe cineva care v-ar putea ajuta!
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Re: ce ziceti, nu reusesc sa-i dau de cap!

        Postat în original de invatacel
        in primul rind , buna ziua, pentru ca sunt nou pe aici, in al doilea rind , am si eu o intrebare ( poate doua)!am un frigider si o lada frigorifica, frigiderul e de vreo 20 de ani si la da de 10 , ( asta ca sa nu fac reclama), si vreu sa stiu ce putere nominala au fiecare in parte, sa nu le mai trag sau sa le mut, cu gindul ca scrie pe verso!
        in cazul in care stiti, ar fi de mare folos, daca tre sa zic si marca o so zic ,.
        vroiam sa schimb sigurantele , cu altele noi( pina le schimb cu automate), pina amu nu mam gindit ca , 2-3 lite puse la intimplare , totusi poate sa produca necazuri!
        cu respect!
        Daramati zidul din spate

        Nu se poate sti asa, ar trebui modelul. Dar estimativ, un frigider consuma pe la 150 watt sau mai mult daca e mai mare. Iar lada probabil ca tot cateva sute de watt.
        Deci siguranta poate fi de 6A, dar nu se practica pe prize. Puneti de 10A.

        Ca idee, frigiderele nu foarte vechi nu consuma mult.

        Comentariu

        • invatacel
          Incepator
          • 02.oct.2007
          • 24

          #5
          Postat în original de raduca
          Daca aveti umor, va spun eu pe cineva care v-ar putea ajuta!
          ce vi se pare umor , ca am pus asta: , imi cer scuze de umorul sec!
          eu incercam sa fac sa fie bine si sa aflu niste raspunsuri, nu e bine!?
          mersi gogu, normal ca nu se pune pe prize, incercam sa aflu puterea ca sa pot recalibra sigurantele, intelegi!
          numa bine!
          afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!

          Comentariu

          • invatacel
            Incepator
            • 02.oct.2007
            • 24

            #6
            daca cineva mai are vreo parere, va rog!!!
            afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!

            Comentariu

            • yulian
              Incepator
              • 31.iul.2007
              • 3

              #7
              ce ziceti, nu reusesc sa-i dau de cap

              inseriaza un ampermetru in circ. frigiderului,afla curentul si poti afla puterea.P=UI.Faci aceasi operatie cu lada frig.si calibrezi sigurantele.

              Comentariu

              • invatacel
                Incepator
                • 02.oct.2007
                • 24

                #8
                ar fi solutia ideala insa cum sa fac ;sa fac prelungiri de la fisa , sau cum?
                mersi de sugestie!
                afla cit mai multe informatii, apoi faci media aritmetica!!!

                Comentariu

                Procesare...