Sistem de aerare fosa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • antal
    Incepator
    • 09.iul.2006
    • 93

    Sistem de aerare fosa

    Am construit o fosa septica complet betonata si hidroizolata .In prezent sap in gradina pentru cimpul de dispersie . Ma intereseaza daca ma puteti ajuta cu sistemul de aerare , mai precis unde pot gasi o pompa de aer pe care sa pot sa o adaptez la fosa . Adincimea fosei este de 4 m si are un volum util de cca 6 mc . Ce caracteristici ar trebui sa aiba o astfel de pompa ?

    Va multumesc !
  • antal
    Incepator
    • 09.iul.2006
    • 93

    #2
    Nimeni ? Nici o sugestie , nimic ???

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6920

      #3
      Aveti aici cateva informatii: http://septictankinfo.com/VenhMGuide.html
      Cu stima.

      Comentariu

      • antal
        Incepator
        • 09.iul.2006
        • 93

        #4
        Va multumesc pentru link dar mi se pare prea complicat . Eu am intrebat ce solutie ( cit mai economica evident , as fi cumparat o ministatie aquaclean daca nu as fi citit problema cu debitul , presupun ca stiti deja ca e o minciuna acea statie ) sa adaptez la fosa mea betonata . Vreau sa am un sistem de aerare , ma gindeam sa barbotez aer pentru a creea un mediu de frementatie aeroba . Bacteriile denitrificatoare au nevoie de oxigen , acest oxigen nu este luat din bulele acelea de aer pe care sistemele oficiale le prezinta . Aerul barbotat misca in permanenta apa si permite schimbul de oxigen la suprafata acesteia , este absolut acelasi principiu care se aplica in acvaristica sau , daca vreti , din acelasi motiv apa unui riu de munte este mai oxigenata decit apa unui lac .
        Am un compresor , ma gindeam sa-i adaptez o butelie mai mare si sa cuplez un reductor , am inteles ca nu trebuie sa functioneze permanent . Sau poate imi poate spune cineva de unde / cam cit costa o suflanta , ca acelea de la ministatiile de epurare .

        Comentariu

        • antal
          Incepator
          • 09.iul.2006
          • 93

          #5
          Nimic ? Dl Max , o informatie , cit de mica

          Comentariu

          • lucianraducanu
            Membru
            • 27.iun.2006
            • 138

            #6
            Doar o idee: daca afli cat aer trebuie introdus in fosa zilnic, pur si simplu cuplezi o pompa de aer electrica la o priza cu programare saptamanala si ai si automatizare.

            Comentariu

            • antal
              Incepator
              • 09.iul.2006
              • 93

              #7
              O idee excelenta . Se gasesc in comert astfel de pompe de aer eectrice ? Nu stiu cum sa aflu cit aer trebuie pompat , stiu ca trebuie impins pina la cca 3 m adincime , nu vreau sa-l barbotez pina la fundul fosei .

              Comentariu

              • fagetelu
                Incepator
                • 16.sep.2007
                • 5

                #8
                Re: Sistem de aerare fosa

                Postat în original de antal
                Am construit o fosa septica complet betonata si hidroizolata .In prezent sap in gradina pentru cimpul de dispersie . Ma intereseaza daca ma puteti ajuta cu sistemul de aerare , mai precis unde pot gasi o pompa de aer pe care sa pot sa o adaptez la fosa . Adincimea fosei este de 4 m si are un volum util de cca 6 mc . Ce caracteristici ar trebui sa aiba o astfel de pompa ?

                Va multumesc !
                Ionescu este numele meu.
                Ma intereseaza detalii de constructie fosa.
                mi le puteti transmite la Jean_I@pcnet.ro
                Multumesc anticipat

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Aici gasiti informatii : http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...t=5185&start=0

                  Atentie ca pentru construirea fosei septice aveti nevoie de autorizatie de constructie cu toate aprobarile incluse.
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • alecrimar
                    Incepator
                    • 02.ian.2008
                    • 63

                    #10
                    gazele produse in fosa pe unde se elimina?
                    nu trebuie facute guri de aerisire pe capacul ce acopera fosa?
                    de ce se fac gurile de aerisire tocmai la capat in cimpil de dispersie?
                    parerea mea este ca mai rentabil este sa fac fosa la o distanta mai mare de locuinta (15-20m)si sa prevad acesteia guri de aerisire , decit sa prevad gurile de aerisire dupa caminul de distributie
                    sincer nu-i vad rostul la caminul de distributie
                    decit sa mai fac un camin de distributie mai bine ii fac inca o compartimentare fosei
                    daca cimpul de dispersie se afla intr-o zona unde pinza freatica este foare sus sau intr-o zona unde se afla o sursa de apa:izvor, fintina?
                    nu trebuie sa ii asigur apei evacuate trecerea printr-un pat filtrant?

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #11
                      Ati auzit de biogaz ?
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • alecrimar
                        Incepator
                        • 02.ian.2008
                        • 63

                        #12
                        si ce este cu asta?
                        aveti instalatie la fosa?

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          #13
                          , din cauza posibilitatii de formare a biogazului in fosele septice nu se fac aerisiri in capace sau cine mai stie ce gaurele ci se fac instalatii de aerisire prin care "aerul" este trecut prin filtre.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          Procesare...