Instalatie ingropata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rubinica
    Incepator
    • 06.ian.2007
    • 14

    Instalatie ingropata

    Salut baieti!
    Am rugamitea sa-mi dati si mie un sfat intr-o problema. Vreau sa-mi fac circuit de TV, net si telefon ingropat prin perete, cu prize colo-colo fara sa mai am cabluri insirate prin casa. Spuneti-mi cum as putea proiecta o astfe de instalatie, de unde sa incep, si daca se merita. Poate a facut cineva o asemenea intalatie sa-i dea si mie un sfat sa nu fac vre-o prostie sau sa nu-mi ingreunez munca.
    Astept raspunsurile voastre.
    Numai bine!
    Eu sunt mic nu stiu nimic!
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: Instalatie ingropata

    Parerile despre ingropare (sub tencuiala) sunt impartite. S-ar putea sa fie nevoie sa schimbi cablul, sa modifici etc Mai ales la retele de curenti slabi...

    Eu nu le voi ingropa, le voi trage prin pat de cablu.

    In orice caz, traseele trebuie puse la minim 30cm de firele de curent (220V) sau se pot intersecta in unghi drept.

    Deci, mai bine cu pat de cablu, dar merge si ingropat. Sunt si proiecte pe net, iti poti face mini tablouri de control, unde sa cuplezi diverse circuite etc

    Iti trebuie cunostinte generale depsre electricitate si ar trebui sa stii cam care sunt traseele actuale..

    Comentariu

    • dandutz
      Membru
      • 17.apr.2007
      • 192

      #3
      Poti folosi un model de plinta special conceputa pentru cabluri.

      Daca nu intentionezi sa renovezi, nu cred ca se merita sa spargi peretii doar pentru instalatia de curenti slabi. Sunt multe modele de plinta si nu arata rau.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        @ dandutz: Modelul prezentat de Dvs. se comercializeaza si in Romania? Daca DA, poate postati un link sau alta informatie utila. Multumesc.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • dmugurel
          Membru marcant
          • 14.feb.2006
          • 306

          #5
          POti descarca I18 ,normativul pentru proiectarea si executarea instalatiilor electrice interioare de curenti slabi.
          Tot ce vrei sa stii despre constructia si renovarea casei, instalatii, design si amenajari interioare si exterioare, mobila, decoratiuni: Misiunea Casa
          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

          Comentariu

          • dandutz
            Membru
            • 17.apr.2007
            • 192

            #6
            @ dandutz: Modelul prezentat de Dvs. se comercializeaza si in Romania? Daca DA, poate postati un link sau alta informatie utila. Multumesc.
            Am gasit modelul de plinta pe un site in limba romana, deci cred ca se comercializeaza la noi. Site-ul este www.arbiton.com
            si distributia, din cate am inteles eu, este facuta de Decora Distribution s.r.l.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              @ dandutz: Multumesc.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • dandutz
                Membru
                • 17.apr.2007
                • 192

                #8
                Cu multa placere. Intradevar arata bine si mai sunt lucruri interesante pe site-ul lor.

                Comentariu

                • rubinica
                  Incepator
                  • 06.ian.2007
                  • 14

                  #9
                  Dar prizele am vazut a sunt specciale si nu am vazut si lista lor pe site!?
                  Eu sunt mic nu stiu nimic!

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Nu mai deschis alt topic...

                    Imi refac instalatia de forta 220V si am dat de ceva probleme. Apartamentul este unul din anii 60. In caracmida si mortar merge usor de dat santuri, insa merge foarte greu in mozaic. Am numai cativa metri de dat, insa merge foarte greu. Aveti vreo solutie?

                    Comentariu

                    • alex virtual
                      Living Legend
                      • 19.mai.2007
                      • 1363

                      #11
                      Postat în original de gogu_ologu
                      Nu mai deschis alt topic...

                      Imi refac instalatia de forta 220V si am dat de ceva probleme. Apartamentul este unul din anii 60. In caracmida si mortar merge usor de dat santuri, insa merge foarte greu in mozaic. Am numai cativa metri de dat, insa merge foarte greu. Aveti vreo solutie?
                      flexul inainte de a sparge!

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #12
                        Re: Instalatie ingropata

                        Postat în original de rubinica
                        Vreau sa-mi fac circuit de TV, net si telefon ingropat prin perete, cu prize colo-colo fara sa mai am cabluri insirate prin casa.
                        Incepi de la usa (intrarea in casa) unde iti faci o firida (din rigips sau altceva) suficient de incapatoare pentru un router, un modem, o priza dubla si un spliter TV. De la firida pleci in fiecare camera cu cablurile, ingropate in pereti prin tub copex. Prizele in camera pot fi combinate TV + telefon si net separat, sau net + telefon si TV separat (eu asa am). Sunt si doze in care poti sa pui 3-4 prize.
                        Pt. prizele TV - cele ce se gasesc pe piata au pierderi. Cauta ceva cu mufe "F", sau le modifici pe cele care le gasesti (pui mufa "F" in loc de mufa TV"
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        Procesare...