instalatie electrica casa_ imi sare siguranta help

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ionescu Dan
    Incepator
    • 10.oct.2007
    • 3

    instalatie electrica casa_ imi sare siguranta help

    sunt mutat la casa de 1 an si de 2 zile nu pot sa trag apa din put si sa deschid portile pt ca ambele sunt legate la o siguranta din panou de 16A. de cate ori o cuplez sare siguranta generala... deci merg fata ea pt moment. Poate fi siguranta electrica din panou? sa fi fost folosita de 1 an la capacitate maxima si sa fie slabita? am zis ca e un scurt la poarta sau pompa din put, dar nu sare imediat cand o cuplez...tine cam pana la 1 minut pana sa sara?
    eubuilder
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    #2
    Re: instalatie electrica casa_ imi sare siguranta help

    Postat în original de Ionescu Dan
    sunt mutat la casa de 1 an si de 2 zile nu pot sa trag apa din put si sa deschid portile pt ca ambele sunt legate la o siguranta din panou de 16A. de cate ori o cuplez sare siguranta generala... deci merg fata ea pt moment. Poate fi siguranta electrica din panou? sa fi fost folosita de 1 an la capacitate maxima si sa fie slabita? am zis ca e un scurt la poarta sau pompa din put, dar nu sare imediat cand o cuplez...tine cam pana la 1 minut pana sa sara?
    Daca nu cumva se depasesc cei 16A (nu cred) poate exista vreun scurt pe undeva. Mai ales ca sunt trasee exterioare. Cautati sa vedeti pe unde intra apa. Sau poate aveti o diferentiala, dar nu ati spus asta. Parerea mea...

    Poate fi si de la siguranta. Incercati cu alta, tot de 16A.

    Comentariu

    • dandutz
      Membru
      • 17.apr.2007
      • 192

      #3
      Pentru a elimina posibilitatea defectului la siguranta, inlocuiti-o macar de proba cu alta de 16A.
      Daca era vorba de un scurtcircuit, siguranta declansa instantaneu.
      Daca siguranta dumneavoastra are pe ea desenat simbolul din imagine, inseamna ca are inclusa si protectia la suprasarcina. Deoarece decuplarea se produce dupa un timp, inseamna ca lucreaza protectia la suprasarcina ceea ce inseamna ca, consumul de curent al motoarelor este mai mare decat valoarea sigurantei.
      Daca de la punerea in functie siguranta s-a comportat asa si puterea insumata a motoarelor este mai mare de 3500W inseamna ca trebuie recalculata valoarea sigurantei (trebuie una mai mare).
      Daca problema a aparut mai tarziu, inseamna ca unul dintre motoare functioneaza in regim anormal (scurtcircuit intre spire sau mecanismul pe care il actioneaza "merge" greu ) iar motorul respectiv ar trebui sa fie fierbinte.

      Ar fi foarte simplu daca aveti posibilitatea sa masurati curentul la siguranta si separat la motoare.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Ionescu Dan
        Incepator
        • 10.oct.2007
        • 3

        #4
        multumesc pt sfaturi_ intradevar nu mica mi-a fost mirarea cand am desfacut panoul electric si am gasit rezistenta facuta zdrentze ... nu stiu de ce, dar am inlocuit-o cu una de 20A
        eubuilder

        Comentariu

        • ear1976
          Living Legend
          • 09.aug.2007
          • 1008

          #5
          Cat de zdrentze era siguranta? De care era? Nu cumva a ajuns asa din alt motiv? (legaturi slabe, consum prea mare)
          ratzele se trag din camioane

          Comentariu

          Procesare...