CUM POT MASCA NISTE CABLURI INESTETICE?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Anc@
    Incepator
    • 23.apr.2006
    • 3

    CUM POT MASCA NISTE CABLURI INESTETICE?

    am mai auzit eu de anumite sipci de PVC...care se aplica doar pe baza de gauri in perete...dar daca eu ma razgandesc peste 1 an si nu mai doresc sa am acea chestie acolo?ce fac raman cu gaurile?
    Alte idei va rogggg
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Daca te fereri la PAT-CABLURI, atunci exista si in varianta autoadeziva.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1752

      #3
      Postat în original de VYS
      Daca te fereri la PAT-CABLURI, atunci exista si in varianta autoadeziva.
      Daca nu gaseste asa ceva, poate incerca si cu velcro (arici).
      Numai bine,
      DIY

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #4
        Se gaseste, eu am luat din Praktiker insa nu aveau decat vreo 2 dimensiuni ceva mai mici.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • DIY
          Living Legend
          • 07.sep.2007
          • 1752

          #5
          Postat în original de VYS
          Se gaseste, eu am luat din Praktiker insa nu aveau decat vreo 2 dimensiuni ceva mai mici.
          ... ooops! Abia acum am observat ca persoana respectiva este din Iasi, deci nu ar trebui sa aiba probleme in a gasi canal cablu (sau pat cablu ... cite bordeie ...) autoadeziv.

          Numai bine,
          DIY

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6451

            #6
            Am auzit un arhitect care spunea ca mai urit decit un cablu pe un perete este un cablu in pat-cablu.

            Recunosc ca si eu am "piticul meu" cu cablurile si tevile aparente...
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • disperat
              Membru
              • 21.mai.2007
              • 133

              #7
              nu e chiar asa de urat, decat sa ai un cablu negru pe un perete alb, sau un cablu alb pe care scrie cu negru (coaxial), sau un manunchi de cabluri diverse pe perete, mai bine le ascunzi intr-un pat cablu. In plus, cablurile in timp se murdaresc de praf si arata rau. Cand nu se poate alfel, pat cablul e singura solutie.

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2398

                #8
                Postat în original de raduca
                Am auzit un arhitect care spunea ca mai urit decit un cablu pe un perete este un cablu in pat-cablu.
                Recunosc ca si eu am "piticul meu" cu cablurile si tevile aparente...
                Ai dreptate Raduca. Daca tot vrei sa faci o treaba buna, fie folosesti copex ingropat in pardoseala sau pereti, fie plinta la parchet cu canal pentru cablu. Mai nou am vazut pat-cablu care imita culoarea parchetului, ca varianta pentru plinta. Dar este si pat-cablu din aluminiu cu separarea interioara a circuitelor de date de cele de tensiune.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Nu e chiar asa de urat un pat de cablu. De exemplu la un aer conditionat montat ulterior e greu sa te apuci sa spargi pt a ingropa cablul; in aceasta situatie patul de cablu este solutia ideala dupa mine, dar depinde acum si de locatie si pretentii.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6451

                    #10
                    Postat în original de Consultant electrice
                    [...] depinde acum si de locatie si de pretentii.
                    Aveti dreptate, depinde de la caz la caz.
                    Tocmai de aceea am zis ca acela este "piticul meu". In exemplul achizitiilor ulterioare executarii proiectului, inca de la inceput eu imi iau in calcul si costul operatiilor de "ingropare" a cablurilor.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    Procesare...