tuburi ingropate pentru utilizari viitoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    tuburi ingropate pentru utilizari viitoare

    Ca tot omu' care isi reface instalatia, in unele locuri m-am gandit sa bag un tub de rezerva, in caz ca vreau sa adaug ceva mai tarziu. Restul tuburilor cred ca vor fi pe copex.

    Ma gandesc daca e mai bine ca tubul asta sa fie neted, rigid, pentru ca intra conductoarele mai usor. Oricum, ce pot lasa in tub, ca sa pot trage ulterior firele si sa nu ma coste enorm? Am gasit sarma otelita, dar la 1RON/metru si mi se pare cam scumpa.
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    #2
    daca o sa faci coturile cum trebuie si nu o sa ai multe pe acelasi tub e suficient sa bagi conductor de 1,5 pe tub!
    salutare!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Mai exista niste sonde din nylon pentru tras cabluri.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        Postat în original de Consultant electrice
        Mai exista niste sonde din nylon pentru tras cabluri.
        presupun ca sunt mai ieftine de 500-600lei vechi pe metru!?!

        Comentariu

        • gheorghe ionut
          Incepator
          • 13.oct.2007
          • 19

          #5
          Referitor la tuburi

          Salut!
          Referitor la problema cu trasul firelor in tuburi copex sau pvc.Eu iti recomand din experienta sa folosesti tub pvc deoarece este fara striatii si se pot targe firele mult mai usor.Oricum exista sonda de tras fire flexibila de maxim 30ml lungime ,care te ajuta in orice situatie fie ca este pvc sau copex.Tu trebuie sa calibrezi tuburile in functie de grosimea conductorului tras si de numarul firelor-de exemplu pentru un iluminat targe doua fire de preferat flexibil tip myf prin tub de 16mm nu de 13mm, cum se recomanda in general.Faci dimensionare cu o treapta mai mare decat este necesar pentru ca nu se stie mai tarziu si oricum costul este ne semnificativ (de 13 costa cam 0.19 ron/ml iar de 16 costa 0.23 ron /ml)


          Mesaj modificat de PowerMC
          Orice solutie pentru materiale electrice.

          Comentariu

          • Habib
            Membru
            • 23.mai.2007
            • 195

            #6
            salut!Sau exista in comertzi tevi speciale cu,coturi speciale facute pt ele deci ai un risc minim sa se poate intampla ceva atunci cand tragi firele.Sondele acele sunt de la 30lei pana la 400lei.Te salut.bye

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Re: Referitor la tuburi

              Postat în original de gheorghe ionut
              Salut!
              Referitor la problema cu trasul firelor in tuburi copex sau pvc.Eu iti recomand din experienta sa folosesti tub pvc deoarece este fara striatii si se pot targe firele mult mai usor.Oricum exista sonda de tras fire flexibila de maxim 30ml lungime ,care te ajuta in orice situatie fie ca este pvc sau copex.Tu trebuie sa calibrezi tuburile in functie de grosimea conductorului tras si de numarul firelor-de exemplu pentru un iluminat targe doua fire de preferat flexibil tip myf prin tub de 16mm nu de 13mm, cum se recomanda in general.Faci dimensionare cu o treapta mai mare decat este necesar pentru ca nu se stie mai tarziu si oricum costul este ne semnificativ (de 13 costa cam 0.19 ron/ml iar de 16 costa 0.23 ron /ml)


              Mesaj modificat de PowerMC
              Exista o mica problema cu acea sonda (sarpe se mai numeste, parca). Am incercat sa leg 3 fire (sa le indoi dupa ce le-am bagat in orificiul sarpelui, ca sa nu scape). S-a rupt acel orificiu de alama, de la prima incercare. Erau 3 fire de 4 mm2, le-am indoit cu clestele si nu sunt prea fortos. Poate ca nu stiu eu cum sa fac...

              Comentariu

              • gheorghe ionut
                Incepator
                • 13.oct.2007
                • 19

                #8
                Sarpele sau sonda cum vrei tu este pentru a trage dupa ea o alta sonda otelita cu care se trage conductorul .Oricum modelul nou de sonde din fibra are capetele pe filet si se pot inlocui atat inelele terminale cat si varfurile flexibile.
                Orice solutie pentru materiale electrice.

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #9
                  Postat în original de gheorghe ionut
                  Sarpele sau sonda cum vrei tu este pentru a trage dupa ea o alta sonda otelita cu care se trage conductorul .Oricum modelul nou de sonde din fibra are capetele pe filet si se pot inlocui atat inelele terminale cat si varfurile flexibile.
                  Asa voi face

                  Comentariu

                  • dmugurel
                    Membru marcant
                    • 14.feb.2006
                    • 306

                    #10
                    Cel mai simplu si sigur ar fi sa folosesti tub gofrat cu fir de tragere in el.
                    Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de dmugurel
                      Cel mai simplu si sigur ar fi sa folosesti tub gofrat cu fir de tragere in el.
                      Mai greu de gasit...

                      Acum ma bate gandul (la sfatul unora si dupa ce m-am razgandit) sa bag o parte din instalatia de curenti slabi ingropata.

                      Plusuri:
                      -estetic
                      -siguranta mai mare (inundatii etc)

                      Minusuri:
                      -santuri de dat
                      -flexibilitate mai mica
                      -mentenanta greoaie (daca se strica ceva, te-ai cam dus)

                      La mine prizele vor fi la cca 30cm de podea. Ideea e ca nu pot veni decat pe alte trasee cu curentii slabi si asta e cam nasol. Mai e o chestie: pe langa telefon, CATV, UTP, mai am si cablu de alarma etc

                      As prefera o plinta, dar sa fie estetica, sa o pot pune la cca 1,10 sau 1,25. La limita dintre plafon si podea nu prea pot sa o pun, pentru ca e prea aproape de traseele de forta. Stiti asa ceva?

                      Comentariu

                      Procesare...