Racordare la distanta mare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laurentiu bogdan
    Incepator
    • 28.feb.2006
    • 25

    Racordare la distanta mare

    Racordarea la canalizare: pana la ce distanta maxima se poate face, in conditii rezonabile? Care, adica, poate fi distanta de la casa la conducta din strada? De pilda, 60 sau 65 de metri (plus dou? cotituri impuse de drumul de acces) nu e cam mult?
  • laurentiu bogdan
    Incepator
    • 28.feb.2006
    • 25

    #2
    Revin: Si cum de nu se infunda tevile astea de canalizare? Cantitatea de apa aruncata, de exemplu, de un WC in conducta de racordare e asa de mica, incat m-as astepta sa nu poata transporta incarcatura prea departe, ci sa o lase sa se depuna pe parcurs si sa se acumuleze.
    Cum se face c? totusi canalizarile functioneaza? Daca ar navali apa ca dintr-un fluviu, as intelege, dar asa, mi se pare miraculos.

    Comentariu

    • prelandez
      Incepator
      • 10.iul.2007
      • 25

      #3
      Totul functioneaza pe principiul gravitatiei .
      teava de evacuare trebuie sa aibe o inclinatie intre de aprox 1% (cred), daca este inclinatia prea mare exista riscul sa treaca apa si sa ramana partea mai groasa, ceea ce nu e placut deloc....
      nu stiu cat este distanta optima, in principiu cu cat distanta mai mare cu atat ajungi la destinatie la o adancime mai mare..
      cauta pe net sistemele de tocare-pompare WC
      de exemplu:


      Spor...
      Fiecare om pe care il ?nt?lnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea
      incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

      Comentariu

      Procesare...