Incalzire in pardoseala - Do It Yourself

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • evisceratum
    Membru marcant
    • 29.aug.2006
    • 410

    Incalzire in pardoseala - Do It Yourself

    M-am gindit ca pot sa va postez niste imagini cu incalzirea in pardosela la casa mea. Atentie, nu spun ca e cea mai buna solutie, ca numai asa se poate face si ca sunt cel mai bun in domeniu. Se vehicula pe aici pe site un link catre pagina de web a lui termoadi de unde am furat stiinta, el fiind cel specializat. Nu am pus-o in functiune inca deoarece instalatorii ma mint de 2 saptamani ca vin sa isi termine treaba.
    Fișiere Atașate
  • evisceratum
    Membru marcant
    • 29.aug.2006
    • 410

    #2
    incalzire in pardoseala

    Altele poze cu incalzirea in pardoseala:
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • evisceratum
      Membru marcant
      • 29.aug.2006
      • 410

      #3
      Incalzire in pardoseala

      si alte poze cu incalzirea in pardoseala:
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Pentru ca toti userii sa aiba o imagine de ansamblu corecta asupra acestui sistem, rog frumos admin-ii sa mute posturile cu referire la incalzirea in pardoseala de la "Calorifere verticale montate orizontal" la acest topic si apoi sa stearga acest post.
        Multumesc.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • evisceratum
          Membru marcant
          • 29.aug.2006
          • 410

          #5
          Raspund aici la posturile din celalalt topic cu "calorifere verticale montate orizontal" din dorinta de a pastra oarecare ordine pe forum:
          Userun VD-5 a spus niste chestii la care am urmatoarele observatii:
          -senzorul exterior de temperatura e frumos dar probabil ca v-ati referit la o incalzire electrica. Altfel, la timpul de reactie al pardoselii cind simt ca e frig si comuta incalzirea, pina se incalzeste vine caldura, etc.
          - placa cu nuturi nu inlocuieste prezenta plasei de armatura care in acest caz se pune peste teava. minim D4/150mm conform specificatiilor

          Referitor la aditivul de sapa, nu cred ca au mai multe, eventual puteti sa cautati pe site la romstal au si ei acolo la acelasi pret.

          Pentru incalzirea electrica in pardoseala am vazt ceva foarte interesant cu fibre de carbon care se ingloba in adezivul gresiei si care banuiesc ca au un timp de reactie sensibil mai scazut. Nu stiu insa cum faci daca vrei parchet. Avantajul e ca ai un randament de aproape 100% la energia electrica transformata in caldura, e o solutie cu investitii minime initial dar inca prea scump in timp. Tot 100W/mp.

          Comentariu

          • evisceratum
            Membru marcant
            • 29.aug.2006
            • 410

            #6
            si de ce sa nu postam si site-ul de unde m-am inspirat ca doar nu credeti ca am inventat apa calda: termoadi.ro
            pozele din galerie sunt ceea ce trebuie oricarui DIY-er

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de evisceratum
              Userul VD-5 a spus niste chestii [...]
              Acei useri spun multe, dar parerea mea este ca tot ce spun sint doar "fumigene"...

              Postat în original de evisceratum
              Referitor la aditivul de sapa, nu cred ca au mai multe, eventual puteti sa cautati pe site la romstal au si ei acolo la acelasi pret.
              La R...L este acelasi aditiv ca la R...U?

              Postat în original de evisceratum
              Pentru incalzirea electrica in pardoseala am vazt ceva foarte interesant cu fibre de carbon care se ingloba in adezivul gresiei si care banuiesc ca au un timp de reactie sensibil mai scazut. Nu stiu insa cum faci daca vrei parchet. Avantajul e ca ai un randament de aproape 100% la energia electrica transformata in caldura, e o solutie cu investitii minime initial dar inca prea scump in timp. Tot 100W/mp.
              Aici m-ati prins! De fapt vreau cit mai multe detalii pentru incalzirea prin pardoseala INDIFERENT CA ESTE CU AGENT TERMIC SAU ELECTRICA! Personal, inclin spre cea electrica. Cred ca voi renunta la acest sistem sub parchet. Citi W/mp aveti asigurati cu instalatia Dvs.?

              P.S. Nu am nimic impotriva, si eu am vizionat acel site inca de la inceputurile cautarilor mele pe forum.
              Dl. termoadi nu putea sa puna acele poze pe forum (reclama!!!). De la mine nota 10 pentru simtul etic!
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • evisceratum
                Membru marcant
                • 29.aug.2006
                • 410

                #8
                si despre inc. pard. electrica sunt destule scrise aici pe forum.

                Eu am fost si la o firma de proiectare pe instalatii (ca sa nu cumva aveti impresia ca nu mi-am verificat inventia apei calde) si ei mi-au spus ca fizic nu poti avea decit teoretic 100W/mp (se mai pierde putin si in jos) si numai in cazul in care pardoseala e din gresie si distanta dintre spire e de maxim 15cm. La parchet (laminat) ei mi-au calculat necesarul termic cu 60-75W/mp. Asta ca sa vad cam ce dimensiune de calorifere sa montez in camerele respective.

                La o incalzire in pardoseala electrica ajungi sa dai peste alte probleme: tre sa iti maresti bransamentul la trifazic ca Electrica nu face monofazic peste 6.5kW. Asta in cazul in care in zona ai de unde trage trifazic, daca nu renunti. Si alte probleme de genul asta (actele pot dura intre 6 luni si un an) numai pentru marirea de bransament. Si este scump in exploatare.

                Comentariu

                • nickey1234
                  Membru
                  • 29.ian.2007
                  • 138

                  #9
                  Cat a costat toata treaba si ce suprafata acopera?
                  Ai incalzire pe combustibil solid sau gaz?

                  Comentariu

                  • evisceratum
                    Membru marcant
                    • 29.aug.2006
                    • 410

                    #10
                    a venit vremea pentru incalzirea in pardoseala si la mansarda. Prin urmare ca sa nu va rataciti am incercat sa postez un plan de arhitectura si ceva poze, prima data cu distribuitoarele de la parter montate si apoi cu distribuitoarele de la mansarda si apoi ci minunata mea inovatie un convector home-made
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • evisceratum
                      Membru marcant
                      • 29.aug.2006
                      • 410

                      #11
                      poye vol 2
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • evisceratum
                        Membru marcant
                        • 29.aug.2006
                        • 410

                        #12
                        volumul 3
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • evisceratum
                          Membru marcant
                          • 29.aug.2006
                          • 410

                          #13
                          vol 4
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • evisceratum
                            Membru marcant
                            • 29.aug.2006
                            • 410

                            #14
                            vol 5
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Ce fel de racorduri sunt cele galbene de la covectorul de cupru?

                              O sa il ingropi si pe el in sapa ?
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...