Prize bucatarie - inaltime

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    Prize bucatarie - inaltime

    Intrebare:

    La ce inaltime minima trebuie sa fie puse prizele pe peretele cu blatul de lucru? Pe acelasi perete, la cca 50 de cm in stanga si in dreapta sunt aragazul respectiv chiuveta.

    Le-as pune la 1.25, dar mi se pare cam sus. dar daca trebuie, asa fac...

    Toate prizele sunt cu cu contacte de protectie.

    Bucataria este una obisnuita de bloc.
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    #2
    parerea mea = nu e bine sa ajunga stropi de apa pe ele in rest unde vreti dvs.

    Comentariu

    • cbx
      Incepator
      • 25.apr.2007
      • 56

      #3
      mobila de bucatarie are inaltimi cuprinse intre 900 si 110 mm

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Re: prize bucatarie - inaltime

        Mai este o problema: distantele fata de chiuveta si aragaz sunt de 45-50 de cm pe orizontala. Are ceva treaba asta? La bai stiam ca exista chestia cu volumele, nu stiu de bucatarii.

        Problema ca nu prea am unde sa pun prizele, camera fiind destul de inghesuita

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          @ gogu_ologu: Poate va ajuta fisierul din atasament (tot de pe forum cred ca il am).
          Fișiere Atașate
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • ear1976
            Living Legend
            • 09.aug.2007
            • 1008

            #6
            Mie imi par totusi cam aproape de chiuveta. Puteti monta pentru siguranta prize cu capac (pentru montaj la exterior), in felul asta evitati orice problema si le puteti pune la o inaltime convenabila.
            ratzele se trag din camioane

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2348

              #7
              Dati-mi voie sa comentez putin pe marginea fisierului atasat, fiind si eu in situatia colegului nostru dl. gogu_ologu.
              Priza alocata hotei si aragazului (aprindere electrica, lampa cuptor, rotisor) am preferat sa o pozitionez schimband doar cota y de la 100cm la 20cm, cota x ramanand aceeasi ca cea din fisier. Asta deoarece in dreapta aragazului nu mai exista un alt corp de mobila, pozitionarea din fisierul atasat ar afecta priza din cauza caldurii degajata de la cuptor (are in spate fanta de evacuare a caldurii pentru reglarea temperaturii acestuia), exista riscul stropirii in timpul gatirii.
              Pentru frontul de lucru - situat intre chiuveta si aragaz - voi pune o singura priza dubla, pozitionata aproximativ la aceeasi inaltime ca in fisierul atasat, iar in plan orizontal la mijlocul frontului de lucru.
              Doza de distributie pentru aceste prize este constructiv situata la mijlocul peretelui si inaltimea de 20cm. Prin urmare traseul pentru priza aragazului il voi trage prin pardoseala prin spargerea mozaicului langa perete.

              Comentariu

              • gogu_ologu
                Membru marcant
                • 11.nov.2006
                • 421

                #8
                Postat în original de ear1976
                Mie imi par totusi cam aproape de chiuveta. Puteti monta pentru siguranta prize cu capac (pentru montaj la exterior), in felul asta evitati orice problema si le puteti pune la o inaltime convenabila.
                Cele care sunt la 40 de cm de chiuveta (pe orizontala) vor avea capac.
                Cele de langa aragaz - mai vad.

                Pana la urma am comandat sa fie la 115 (celui care face gaurile )

                Pana la masa de lucru mai sunt vreo 30 cm (voi reveni cu masuratoarea exacta)

                Randul de sus va fi la 125, cum sunt si cele de pe peretele cu frigiderul.

                Comentariu

                • LucianDr.
                  Membru Marcant
                  • 06.feb.2006
                  • 925

                  #9
                  Eu le-am pus la 115 dar am tinut cont si de shapa.
                  I'm working for a better live!

                  Comentariu

                  • gogu_ologu
                    Membru marcant
                    • 11.nov.2006
                    • 421

                    #10
                    Postat în original de Traian Dajma
                    Dati-mi voie sa comentez putin pe marginea fisierului atasat, fiind si eu in situatia colegului nostru dl. gogu_ologu.
                    Priza alocata hotei si aragazului (aprindere electrica, lampa cuptor, rotisor) am preferat sa o pozitionez schimband doar cota y de la 100cm la 20cm, cota x ramanand aceeasi ca cea din fisier. Asta deoarece in dreapta aragazului nu mai exista un alt corp de mobila, pozitionarea din fisierul atasat ar afecta priza din cauza caldurii degajata de la cuptor (are in spate fanta de evacuare a caldurii pentru reglarea temperaturii acestuia), exista riscul stropirii in timpul gatirii.
                    Pentru frontul de lucru - situat intre chiuveta si aragaz - voi pune o singura priza dubla, pozitionata aproximativ la aceeasi inaltime ca in fisierul atasat, iar in plan orizontal la mijlocul frontului de lucru.
                    Doza de distributie pentru aceste prize este constructiv situata la mijlocul peretelui si inaltimea de 20cm. Prin urmare traseul pentru priza aragazului il voi trage prin pardoseala prin spargerea mozaicului langa perete.
                    (Presupun ca vorbim despre x-distante pe orizontala si y-distante pe verticala)
                    La momentul asta bucataria e in reparatii. Nu cred ca voi pune prize in spatele aragazului, jos, din mai multe motive - cred ca ar fi la limita dpdv normativ (daca nu chiar in afara), plus ca nu vad ce apa mai se scurge pe acolo. Va fi mai greu cu firul de alimentare al cuptorului, dar banuiesc ca are vreo 1.5m, cat ar fi pana la prizele de la masa de lucru.

                    Nu stiu daca fac bine, dar imi inspira mai multa incredere o priza la vedere, sus, decat o priza acoperita, jos, si in bucatarie. Chiar daca au contacte de protectie.

                    Mai astept pareri.

                    Inca ceva: prizele de sub chiuveta nu imi inspira chiar deloc incredere. Nu cred ca nu intra apa pe acolo niciodata. Mai tineti cont ca in bucatarie lucreaza de obicei persoana fara instruire, asa incat e greu sa spui cuiva de exemplu sa nu atinga faza si sa stea cu picioarele goale in acelasi timp.

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2348

                      #11
                      Prizele se pozitioneaza dependent de conditiile de exploatare. In cazul descris de mine, nu este indicat ca valul de caldura sa atinga priza, sau aceasta sa fie stropita in timp ce se gateste. Pozitionata astfel, in conditiile mele de exploatare, nu se poate reprosa nimic.

                      Comentariu

                      • LucianDr.
                        Membru Marcant
                        • 06.feb.2006
                        • 925

                        #12
                        Prizele normale vin cam la 40 cm, iar intrerupatoarele la 80-90 cm.
                        I'm working for a better live!

                        Comentariu

                        • TDJ
                          Living Legend
                          • 10.apr.2006
                          • 2348

                          #13
                          Postat în original de gogu_ologu
                          Nu cred ca voi pune prize in spatele aragazului, jos, din mai multe motive - cred ca ar fi la limita dpdv normativ (daca nu chiar in afara)...
                          Pe fisier, priza aragazului apare pozitionata pe circuit separat, chiar in spatele aragazului.

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #14
                            @ Traian Dajma: Cred ca e "pescareasca", ca si cea de sub lavoar.

                            Postat în original de gogu_ologu
                            [...] Nu cred ca voi pune prize in spatele aragazului, jos, din mai multe motive - cred ca ar fi la limita dpdv normativ (daca nu chiar in afara), plus ca nu vad ce apa mai se scurge pe acolo. Va fi mai greu cu firul de alimentare al cuptorului, dar banuiesc ca are vreo 1.5m, cat ar fi pana la prizele de la masa de lucru. [...]
                            Mai este si problema accesului la priza, ca doar n-o sa scoateti cuptorul din mobila ca sa-l puteti scoate din priza! Eu am pozitionat priza sub blat, in spatele mobilei, dar nu in spatele cuptorului si am acces la ea deschizind usa corpului de mobilier de linga cuptor.
                            P.S. La mine firul a avut 1 m.

                            Postat în original de gogu_ologu
                            [...] Inca ceva: prizele de sub chiuveta nu imi inspira chiar deloc incredere. [...]
                            Mai ales ca se stie de calitatea slaba a majoritatii elementelor flexibile ce fac legatura intre conducta de apa si baterie si care au placerea sa plesneasca tocmai atunci cind nu esti acasa.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • leon
                              Membru Marcant
                              • 19.sep.2006
                              • 905

                              #15
                              Aceea "priza" ptr. aragaz este de fapt o doza-(cu un capac)

                              Comentariu

                              Procesare...