doze/aparataje putin adanci

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gogu_ologu
    Membru marcant
    • 11.nov.2006
    • 421

    doze/aparataje putin adanci

    In urma incidentului de aici:



    Intrucat mai am vreo 2 locuri, la 30 si 120 cm de podea unde trebuie sa pun doze si prize, ma intreb daca nu exista niste doze mai putin adanci de 5cm.

    Ideea e ca peretii respectivi sunt diafragme de beton armat, iar tencuiala are cca 2cm. Ideal ar fi sa nu sap in beton deloc.

    Interesant e ca din constructie blocul a avut asa ceva: dozele pentru intrerupatoare erau putin adanci (vreo 2 cm) si intrau perfect in tencuiala.

    Sau poate aveti alte idei. De pus rigips nu pot pune (inca) pentru ca nu asa am prevazut proiectul si oricum ar aparea alte complicatii acum. Iar de incarcat tencuiala 5 cm e cam mult.

    Daca nu se poate, voi limita inaltimea prizelor respective la 30 de cm. E vorba de un dormitor, deci se poate. Diafragma e una longitudinala si nu am chef sa risc nimic.
  • DumitrescuAndrei2
    Membru
    • 02.nov.2007
    • 160

    #2
    Din experienta mea extrem de limitata:

    Daca blocul e din placi, ai sanse mari ca in aproape fiecare perete sa existe deja doze pentru prize. Eu am gasit astfel de doze in toti peretii apartamentului meu, inclusiv tuburi pentru fire. Partea ciudata este ca in loc sa fie pline cu fire, erau pline cu beton.
    Explicatia: peretii erau construiti inainte de a fi adusi pe santier si montati. Automat era construita armatura, montate aceste doze,apoi se turna betonul peste.
    In cazul meu, dozele sunt de fapt tuburi groase de plastic ce traverseaza peretele. (bloc model rusesc din '86).

    Partea buna este ca poti gasi aceste doze si poti sparge betonul din ele.
    Eu le-am gasit deoarece tencuiala in jurul lor nu era bine realizata, la lovire suna diferit (a gol), si oricum am presupus existenta lor bazandu-ma pe pozitia prizelor functionale existente in casa.

    Partea proasta este ca s-ar putea sa le gasesti destul de jos. La mine sunt la 14 CM de sapa (podea).

    Pentru comutatoare, exista solutii fara fir. Functioneaza ca niste telecomezi, care actioneaza un alt aparat aflat de obicei in doza. Sunt comutatoare subtiri, cu baterie de 3V, nu necesita fire sau doza, se aplica direct pe perete.

    Partea proasta: COSTA !!! Pe unele site-uri ajung la 50E, pe altele 250 RON inclusiv manopera.

    Comentariu

    • RaduCA
      Living Legend
      • 09.oct.2005
      • 6451

      #3
      Postat în original de gogu_ologu
      [...] Sau poate aveti alte idei. [...]
      Masuri extreme si radicale: scurtati doza, luati 2 cm din zona "gulerului" ei.
      Dar trebuie sa va asigurati ca dupa aceea va incape intrerupatorul sau priza si firele lor.
      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

      Comentariu

      • gogu_ologu
        Membru marcant
        • 11.nov.2006
        • 421

        #4
        Blocul nu este complet din placi. Stiu pe cineva care sta in din asta. Blocul meu are o structura mixta, pe cadre + diafragme.

        Doze in plus nu am gasit. Stiu precis ca a fost turnat la fata locului.

        Pana la urma voi reduce mult nr. de doze.

        Ma gandeam ca, pentru prize, sa bag cele 3 fire de 2.5 in tub gofrat de 9mm, si sa ingrop numai in tencuiala (are 2cm). Asta pentru ca vroiam si niste prize la 1.25 - pentru un birou etc

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          Postat în original de gogu_ologu
          Blocul nu este complet din placi. Stiu pe cineva care sta in din asta. Blocul meu are o structura mixta, pe cadre + diafragme.

          Doze in plus nu am gasit. Stiu precis ca a fost turnat la fata locului.

          Pana la urma voi reduce mult nr. de doze.

          Ma gandeam ca, pentru prize, sa bag cele 3 fire de 2.5 in tub gofrat de 9mm, si sa ingrop numai in tencuiala (are 2cm). Asta pentru ca vroiam si niste prize la 1.25 - pentru un birou etc
          :;"doze putin adanci'"am vazut la Mr Bricolage ieri.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12199

            #6
            Re: doze/aparataje putin adanci

            [quote="gogu_ologu"]In urma incidentului de aici:



            Intrucat mai am vreo 2 locuri, la 30 si 120 cm de podea unde trebuie sa pun doze si prize, ma intreb daca nu exista niste doze mai putin adanci de 5cm.

            ........................ Te sfatuiesc sa spargi cu incredere pt niste doze normale ca nu se intimpla nimic . Nu cade blocul si nici nu strici structura de rezistenta . Trebuie sa te gindesti ca in doza trebuie sa incapa atit aparatul cit si firele cu o mica rezerva . In cazul de exceptie ca intilnesti cind dai gaura fier beton de dimensiuni peste 5mm muti putin gaura si eviti sa tai fierul . Pun o poza sa vezi peste ce fier am dat eu . Cel de 5 l-am taiat iar cel gros a ramas pe loc . In tot cazul eu n-am inteles ce cauta ditamai fierul acela in zid , dar asta e , l-am lasat acolo .
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2398

              #7
              Re: doze/aparataje putin adanci

              Postat în original de gogu_ologu
              Intrucat mai am vreo 2 locuri, la 30 si 120 cm de podea unde trebuie sa pun doze si prize, ma intreb daca nu exista niste doze mai putin adanci de 5cm.
              La PRAKTIKER se vand seturi de cate 5 doze Spot Vision care au diametrul de 65mm iar adancimea de montare de 46mm.
              Am montat pentru intrerupatoare si prize, si se preteaza bine.

              Comentariu

              Procesare...