Zgomot in tabloul electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovi_ice
    Membru
    • 30.dec.2006
    • 239

    Zgomot in tabloul electric

    Am o problema (cel putin asa cred eu) cu panoul de sigurante de la apartament: Am observat ca se aude un fel de zumzait in el...exact ca la tablourile electrice mai "mari" (de exemplu tabloul de pe scara blocului).
    E un tablou electric foarte vechi (din acela cu sigurante cu lita...6 monopolare..3 circuite).
    Am mai fost si la alti vecini tot cu tablouri din astea vechi si la ei e totul ok (desi zgomotul e cam greu de perceput...se aude mai clar noaptea tarziu cand e liniste).

    E din cauza sigurantelor vechi sau e vreo belea prin casa la un vreun aparat ?...zgomotul se aude si cand nu e nici un consumator pe retea.
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    #2
    Ai un contact imperfect, vre-un surb nestrans sau slab strans.Oricum ai griza ca se poate topi cam tot de la lucrul asta.

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Daca nu este un contact imperfect poate fi de la transformatorul soneriei, presupunand ca ai asa ceva in tabloul tip vechi.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #4
        Re: Zgomot in tabloul electric

        Postat în original de ovi_ice
        zgomotul se aude si cand nu e nici un consumator pe retea.
        cat iti vine factura la curent de cand ai zgomotul?e mai mare cumva?posibil ca zgomotul respectiv sa vina de la o patrundere de apa pe tubul de la coloana sau mai rau cablurile sa faca atingere pe undeva!

        Comentariu

        • ssilvviu
          Membru
          • 09.aug.2006
          • 247

          #5
          Vorba multa saracia omului.
          Desfa panoul si vezi problema.
          Asa noi degeaba vorbim aici.

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            NU FACE ASTA, e o gluma:

            Iei o galeata cu apa rece si torni pe el, sa vezi ce tace

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Acum serios:

              Daca te pricepi bine, desfa taboul, dupa ce scoti siguranta de pe scara.

              Daca nu, ai de cheltuit vreo 2-300RON pe un tablou nou. E cel mai sanatos.

              Comentariu

              • ssilvviu
                Membru
                • 09.aug.2006
                • 247

                #8
                Nu ai ce inlocui tabloul.
                Cel mai probabil e o siguranta care nu face contact bine in soclu sau in fir care nu e strans tocmai bine in surub.

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  nu vreau sa supar pe nimeni dar domnul respectiv a mentionat ca zgomotul se aude chiar daca nu are un consumator conectat la reteaua apartamentului!a mai spus ca zgomotul se aude incet doar atat ,nu creste in intensitate cand se conecteaza un consumator anume etc.!
                  va salut!

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #10
                    Postat în original de gogu_ologu
                    NU FACE ASTA, e o gluma:

                    Iei o galeata cu apa rece si torni pe el, sa vezi ce tace
                    sa amestece apa cu niste sare 3-4 Kg. are un efect garantat asa!!
                    info: (pentru cei care nu stiu apa+sare=foarte bun conducator de electricitate)

                    Comentariu

                    • ovi_ice
                      Membru
                      • 30.dec.2006
                      • 239

                      #11
                      Ia uite cate solutii :P

                      Deci sa va raspund pe rand :

                      @VYS : In legatura cu transformatorul soneriei: Am pus mana pe soneria de pe tablou (e una din aia veche, rotunda, din metal) si se simt niste vibratii. Totusi, vibratiile se simt si pe sigurante. S-ar putea sa fie ce zici tu.

                      @alex_virtual : nu stiu de cand e zgomotul...si nu am simtit nici o crestere nejustificata la plata curentului.

                      @gogu_ologu : Oricum am de gand sa il schimb...si probabil atunci o sa-i dau de capat problemei...atunci cand o sa-l scot pt a-l inlocui.

                      Si poate am uitat sa mentionez : Sunetul este exact ca acela care se aude cand esti langa un panou cu tensiune foarte mare...sau cand treci pe sub fire de inalta tensiune.

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #12
                        este transformatorul. de la un contact slab se aude un "sfarait". Daca schimbi tabloul, schimba si soneria.
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • ovi_ice
                          Membru
                          • 30.dec.2006
                          • 239

                          #13
                          Daca schimbi tabloul, schimba si soneria.
                          Categoric

                          de la un contact slab se aude un "sfarait"
                          Nu e chiar un "sfarait". E mai mult zgomot de conductor sub inalta tensiune...ceva de genu...dupa cum am mai spus, exact asa se aude sub liniile de inalta tensiune, si acolo nu cred ca sunt contacte slabe :P

                          Comentariu

                          • alex virtual
                            Living Legend
                            • 19.mai.2007
                            • 1363

                            #14
                            aici are dreptete dl .VYS

                            Comentariu

                            • Mircea G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12085

                              #15
                              Re: Zgomot in tabloul electric

                              [quote="ovi_ice"]Am o problema (cel putin asa cred eu) cu panoul de sigurante de la apartament: Am observat ca se aude un fel de zumzait in el...exact ca la tablourile electrice mai "mari" (de exemplu tabloul de pe scara blocului).
                              E un tablou electric foarte vechi (din acela cu sigurante cu lita...6 monopolare..3 circuite). ...................... La ap unde este facuta poza , la fostul tablou electric se auzea un < zumzait > asemanator . Beleaua nu a fost in tabloul de sigurante ci la legaturile de la contuar ! Practic dupa ce am dat tabloul jos am constatat ca am faza la iesire , din cind in cind ! Am verificat pe scara blocului , totul ok , in casa ba aveam ba nu ! Singura solutie a fost sa misc de fire sa vad ce se intimpla , contuarul fiind sigilat , si bitiind de ele am ramas cu ele in mina ! Nu au fost bine fixate in contuar ! Daca va uitati bine pe poza se vede ca deja sint inegrite deci urma sa se incinga si de aici pina la o mare belea mai era un pas ! Chemati pe cineva sa se uite mai precis care e cauza !
                              Fișiere Atașate
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...